לשתות משהו קר בלב מדבר: מכשיר פשוט שאב טיפוס שלו יוצר ב-MIT מאפשר לייצר כ-2.8 ליטר מים ב-12 שעות גם בתנאי מדבר קשים. איך זה עובד? על ידי שימוש באנרגיית שמש ושילוב מתוחכם של מספר מתכות ששולבו עם מולקולות אורגניות.

מאחורי הפיתוח עומד פרופסור עומר יוגי, שהמציא את האפשרות לשלב מתכות וחומרים אורגניים כבר לפני 20 שנה. כיום יש אלפי פיתוחים כאלו שמשמשים בתעשיות טיהור שונות ברחבי העולם.
 
העיקרון הוא שהחומרים האורגניים סופחים שמנים לא בריאים, מולקולות רעילות שנפלטות בעשן ומתכות, וכך הם מטהרים פליטות במפעלים ומוצרי תעשייה אחרים. כעת החליט הממציא לבדוק האם את ההמצאה שלו אפשר לכוון גם להפקת מים באופן עצמאי בתנאי מדבר קשים בהם הלחות באוויר היא פחות מ-20 אחוז.

לשם כך הוא חבר אל אוולין ואנג מ-MIT ויחד הם פיתחו תרכובת מתכתית אורגנית הכוללת זרקוניום וחומצה אדיפית. אדי המים שעוברים במכשיר נלכדים על ידי המולקולות של החומצות האלו והאנרגיה של השמש שנקלטת במכשיר מרכזת את המולקולות של המים לתחתיתו, כשהיא מסוגלת לייצר בשעה באופן הזה 330 מ"ל מים.

"מדובר במכשיר שיכול להציל חיי אנשים המצויים במדבר ללא אספקה. נוסף לכך, עם מכשיר כזה ניתן לאפשר ייצור עצמאי של מים לצרכנים פרטיים בארצות שבהן מים נקיים אינם מצרך כה מצוי", אמר פרופסור עומר.

לדברי הממציא "אחד היתרונות המרכזיים של ההמצאה הזו היא עלותה הנמוכה. עלות חומר המילוי של המכשיר היא כ-20 סנטים. מבחינה זו מדובר בהמצאה שימושית שתאפשר בעתיד אופק עצמאי לחוות מבודדות".

יש לציין כי אב הטיפוס הנוכחי יכול לספוג מים בשיעור של 20 אחוז ממשקלו, אולם החוקרים משוכנעים כי ניתן להתגבר על הבעיה הזו ולייצר כמות גדולה הרבה יותר של מים.

נושאים קשורים: