אחרי סבב ארוך של פגישות עם ראשי הקהילה היהודית בארה"ב, ביקור בבתי כנסת מרתקים וסיור חווייתי בעקבות הקהילה היהודית הוותיקה ב'לואר איסט סייד' במנהטן – התיישבה קבוצה של עיתונאים ישראלים לסכם ביקור בן כמה ימים בתפוח הגדול.

"ביקרתי בארה"ב עשרות פעמים בחיי, אך אף פעם לא נחשפתי לקהילה היהודית, למורכבויות, לרבדים ולזרמים השונים", סיפרה אחת העיתונאיות. עיתונאי נוסף הנהן בהסכמה: "מוזר שעד כה לא חשבנו לבקר באתרים הללו, כאילו זה לא קשור אלינו. רק עכשיו אנחנו מבינים שיש פה חצי מהעם היהודי שאנחנו בכלל לא מכירים".

מרבית הישראלים טסים לחו"ל לפחות פעם אחת בשנה, אם לא יותר. רומא, איטליה (צילום: ינון בן שושן)

מרבית הישראלים טסים לחו"ל לפחות פעם אחת בשנה, אם לא יותר. בשנת 2015 נרשם שיא של כל הזמנים ביציאות של ישראלים לחו"ל; 5.88 מיליון מאיתנו יצאו את גבולות הארץ, כ-70 אחוזים מכלל אוכלוסיית המדינה – כ-650 אלף מהם ילדים עד גיל 14.

היינו חושבים שהדבר יגרום לקירוב בין יהודי ישראל ויהודי התפוצות – אז זהו, שלא: האתרים הישראליים הפופולריים ביותר בניו יורק ובניו ג'רזי למשל הם שני קניוני עודפים, האאוטלטים, 'וודברי' ו'ג'רזי גרדנס'. אם נרחיק לכת, גם חנות הענק של 'מייסיז', הסמוכה לטיימס סקוור, נחשבת לביקור חובה. המשכילים יבקרו במוזיאונים הנחשבים בניו יורק, אך לא ילמדו על כך שיהודים נטלו חלק חשוב בהקמת העיר הייחודית הזו.

כמעט לכל פינה בעיר יש את הזווית היהודית המיוחדת שלה: קחו לדוגמה את אליס איילנד, אי מלאכותי הנמצא בנמל ניו יורק בשפך נהר ההדסון, ששימש בעבר מרכז של מחלקת ההגירה של ארצות הברית, ודרכו עברו מרבית המהגרים שהגיעו לארצות הברית החל מסוף המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20.

האי עצמו היה בעבר בבעלות יהודית, ובמקום פעלו ארגונים יהודיים שסייעו למהגרים שהגיעו ממזרח אירופה וקיבלו את פניהם עם אוכל כשר וסיוע הומניטרי. בין שמות המהגרים המונצחים על אנדרטה המוצבת במקום, ניתן לזהות לא מעט שמות יהודים למהדרין.

המשכילים יבקרו במוזיאונים הנחשבים בניו יורק, אך לא ילמדו על כך שיהודים נטלו חלק חשוב בהקמת העיר הייחודית הזו. מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק (AFP)

כדור רביעי ליהודים שנולדו בארה"ב, התרגשתי לראות את שמות בני משפחתי חקוקים באבן. זהו קיר זיכרון, המהווה למעשה עדות לחיים החדשים שהם פתחו ב"ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות". כמה שנים לאחר מכן, בני ובנות משפחותיהם שלא הגיעו לחוף המזרחי, נרצחו בשואה. ישנם גם סיורים קולינריים בניו יורק בעקבות אוכל יהודי והמעדניות היהודיות שהיו כה פופולריות בתחילת המאה הקודמת.

אבל לא רק בתפוח הגדול, אלא כמעט בכל עיר תיירותית בולטת ישנה נקודה יהודית. בחלק מהמקרים מדובר במקום מרכזי של ממש, אך לעתים זהו אתר נטוש לכאורה ולא מטופח. אז למה חשוב לבקר שם? ראשית, כדי להבין שברבים מהמקומות שבהם נטייל הייתה או ישנה אף היום השפעה יהודית על התפתחות ויישוב העיר.

שומרי הכשרות ינסו לתור אחרי המסעדה הכשרה הקרובה, אבל מתי שאלתם קצת על החיים היהודיים במקום? אם אנחנו כבר שם, אפשר לנצל זאת לנסות להכיר ולהבין את אותם יהודים ברחבי העולם שכנראה לא יעשו 'עלייה' לישראל. אפשר לעשות זאת בלי לשפוט: לשבת, להקשיב, ללמוד על מנהגים מקומיים, ואולי אף לטעום מהמאכלים המסורתיים.

שומרי הכשרות ינסו לתור אחרי המסעדה הכשרה הקרובה, אבל מתי שאלתם קצת על החיים היהודיים במקום? המוזיאון היהודי בברלין (צילום: מתוך ויקיפדיה)

הנה כמה המלצות לנקודות יהודיות ברחבי העולם:
סיור בעקבות היהודים בניו יורק – כאן הכל התחיל: רוב יהודי ארה"ב התגוררו בצפיפות באזור המהגרים ב'לואר איסט סייד', מה שהוביל ליצירת תרבות יהודית ענפה. במקום יש עדיין כמה מסעדות כשרות, מוזיאון המתעד את החיים היהודיים אז וסיורים רגליים מרתקים.

ב'אפר איסט סייד' ישנו בית הכנסת הוותיק ביותר בארה"ב, 'שארית ישראל', שהוקם בשנת 1654. ישנו גם המוזיאון היהודי ב'אפר איסט סייד' ובו תערוכות מתחלפות. בעבר הוצגו שם, למשל, תערוכות שעסקו ביהודים בתוכניות טלוויזיה ותערוכת חנוכיות מודרניות מממפיס.

בית הכנסת הגדול באירופה – בודפשט, בירת הונגריה, הפכה לאתר תיירותי פופולרי ביותר בקרב ישראלים בשנים האחרונות. בעיר ישנן אינסוף נקודות יהודיות, חלקן קשורות לשואה, כגון אנדרטת הנעליים על שפת הנהר לזכר היהודים שנרצחו כאשר הושלכו בעודם חיים, ו'בית הזכוכית' שהציל את חייהם של יהודים רבים.

לצד אלה יש גם בתי כנסת עתיקים ויפהפיים המבטאים את התרבות היהודית העשירה, בראשם בית כנסת "דוהני" שנחשב לגדול באירופה (לצד בית הכנסת הגדול בטריאסט, איטליה, שהנו בגודל דומה). ישנן המסעדות הכשרות, כדוגמת מסעדת "חנה" המזכירה את השטעטל של פעם עם אוכל יהודי-הונגרי אותנטי. הרובע היהודי הפך בשנים האחרונות למקום החם ביותר לצעירים, ושם נמצאים כל הפאבים והברים היוקרתיים. אם תהיו ברי מזל תצליחו למצוא גם ברים המגישים יין כשר מישראל.

גם כאן תוכלו למצוא את הקשר היהודי. ונציה (צילום: AP)

איטליה היהודית – בארץ הוותיקן קיימת גם תרבות יהודית עתיקה, עשירה ומיוחדת: החל מבית הכנסת הגדול ברומא, שבו החזן והגבאי לבושים בבגדים המזכירים את הכהן הגדול, וכלה ב"גטו" היהודי עם המסעדות הכשרות, שבו נפגשים מדי יום ראשון בני הקהילה עם חבריהם ומשפחותיהם. בגטו ישנה גלידריה כשרה מצוינת ומאפייה יהודית המוכרת "פיצה עברית" – מאפה מתוק ורומאי-מסורתי שחייבים לטעום.

קפיצה לוונציה יכולה לכלול סיור בין בתי הכנסת השונים בגטו, ביקור במסעדה הכשרה "גם-גם", ובמוזיאון היהודי במקום. חובבי האמנות יוכלו למצוא יצירות יפהפיות ומקוריות של אמנים יהודיים וישראלים המתגוררים בעיר הייחודית. ולא נקפח את הקהילה היהודית הקטנה בפירנצה – שבה מרכז יהודי הכולל גם בית כנסת ייחודי (וריק ברוב ימי השנה), מסעדה כשרה ועוד.