על רקע הקריאות להפרטת מערך הכשרות והתערבות בג"ץ בנושא, יצא אמש (ד') הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן ונשיא ארגון חותם, כנגד התנהלות הבד"צים הפרטיים. הוא האשים אותם בדרדור מצב הכשרות בישראל עד להתפתחות האחרונה שבה קראו רבני צהר להפריט את מערך הכשרות.
 
"צריך לומר את האמת ולשים על השולחן את הבעיה", אמר הרב אריאל. "הבד"צים הם האשמים בהכל. הרב קוק הקים לפני 90 שנה את הרבנות הראשית כדי שתהיה מסגרת אחת וכתובת אחת, אך הבד"צים, מסיבות אידיאולוגיות, אמרו שהם לא הולכים איתו, אלא שכל אחד יעשה כשרות משלו".

"עכשיו זה בומרנג", אמר הרב אריאל, "נוצר מצב בו רוצים להרוס את הכשרות לגמרי, כשאומרים שאם בד"ץ יכול לפרוץ את המסגרת – למה כל אחד אחר לא יכול לפרוץ את המסגרת ולעשות מסגרת פרטית משלו? למה בד"ץ ירושלמי יכול לתת כשרות, וארגון אחר שנותן כשרות שהיא בכלל לא כשרות ורק סומך על הבעלים, לא יכול?".

הרב אריאל אף תקף את הכפשת הרבנות בידי חלק מגופי הבד"ץ: "הבד"צים יוצרים מצב כאילו כשרות הרבנות לא בסדר, וזה לא נכון. כשרות הרבנות היא בסדר. אפשר להדר ואפשר להחמיר, וגם הרבנות עצמה נותנת שתי נורמות, כשרות רגילה וכשרות מהדרין. גם אם הבד"ץ רוצה להוסיף כשרות מהדרין נוספת זה בסדר, אבל לא לערער ולהגיד שכשרות הרבנות לא כשרה ולהוציא לעז".
 

תעודת כשרות של הרבנות במסעדה (צילום: אופיר דוד)

הרב אריאל ציין גם הבדלים בין כשרות לאומית לכשרות פרטית. "לדוגמה בנושא קטניות בפסח, הרבנות שנותנת כשרות לכלל הציבור נותנת הכשר בפסח לקטניות וכמובן מציינת את זה, כדי שמי שלא נוהג שלא יאכל. הבד"צים לעומתם לא נותנים בכלל הכשר לפסח למפעל שיש בו קטניות. זה נראה כאילו בזה הם מהדרים יותר וזה לא נכון", אמר.

"נוצרה אווירה בציבור של תמיהה – 'אתה אוכל רבנות?' 'כן, אני אוכל רבנות. נכון שיש דברים שאני מהדר. בשר למשל אני לא אוכל, אבל לא בגלל שלא כשר ברבנות אלא בגלל שהחלטתי להדר'", הוסיף.

גם בנוגע לטענות על שחיתות ברבנות טען הרב אריאל כי הביקורת מוגזמת. "נוצרה אווירה של עליהום ואני מאשים גם חלק מהבד"צים בזה, כאילו כל הרבנות מושחתת. נכון, יש לפעמים שחיתות. גם אצלנו היה משגיח מושחת. אז פיטרנו אותו והוא ישב בסוף בכלא. בבד"ץ לא יכולה להיות שחיתות?", אמר הרב אריאל.

"חלק מהשמועות לא נכונות, חלקן הוצאת שם רע. אני לא אומר שאין בעיות, אבל בכל בד"ץ יכולות להיות בעיות. בבית פרטי אין בעיות? לא קורה שכפית חלבית נפלה לסיר בשרי? בבית יהודי נורמלי יש שאלות, וגם במפעל יוצא שיש תקלה פה ושם אז פותרים אותן. אבל בשביל זה להוציא שם רע?", סיכם הרב אריאל את דבריו.