רוצים לדעת מה תוחלת החיים הצפויה שלכם? כעת תוכלו לקבל הערכה באמצעות בדיקת רוק: לדברי מומחה בתחום, בעזרת הבדיקה הפשוטה אפשר יהיה להפיק "תעודת זהות פיזיולוגית" – שתאפשר להעריך אם האדם יחיה מעל או מתחת לגיל הממוצע.

לדברי ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות, הבדיקה מבוצעת במרכז הרפואי לפוריות – אך מתאימה לכל בני האדם בכל הגילאים ולאו דוקא למי שעוברים טיפולים. ד"ר בר הוסיף כי הבדיקה מעניקה מידע רב, בין היתר בנוגע לסיכון למחלות קשות ולהשפעה הספציפית שיש לסוגי מזון ולפעילות גופנית על אדם ספציפי.
 

הבדיקה תעזור במיוחד לזוגות צעירים. המחשה (צילום: שאטרסטוק)

במסגרת הבדיקה נלקחת דגימת ד.נ.א ונשלחת לאבחון וניתוח בארה"ב במכון שפועל תחת פיקוח ה-FDA האמריקאי. המידע הרפואי שמתקבל מאותה בדיקה הוא רב ערך וכולל רגישויות לתרופות וחומרים ותופעות לוואי צפויות, איזה מזון יגרום לנו להשמנת יתר – ואיזו פעילות תמתן את העליה במשקל, אם בכלל. מהניתוח הגנטי ניתן ללמוד גם על כישורים, אופן מחשבה, אינטליגנציה ויכולת קוגנטיבית.

לדברי ד"ר בר, יתרונה של הבדיקה שהיא נעשית פעם אחת בלבד – אולם עם התפתחות חקר הגנטיקה נוכל להפיק מתוצאותיה יותר נתונים בשנים הבאות.

"תעודת הזהות הפיזיולוגית" אינה תאורטית בלבד אלא יישומית: התפיסה הגנטית החדשה מתייחסת לגנים שקיבלנו מהורינו כנתון שניתן להשפיע עליו באמצעות אורח חיים וסביבה מתאימה. כך למשל, אם הבדיקה מגלה שאנו נושאים גנים שמנבאים לנו סוכרת בגיל השלישי, נוכל לדחות את הופעת המחלה ולהפחית את חומרתה בעזרת תזונה מתאימה.

הכנת "תעודת זהות גנטית" טובה במיוחד לזוגות לפני הולדת ילדים, שכן במידה ומאובחן גן בעייתי כמו ה-BRCA שגורם לסרטן השד או השחלות אצל נשים ניתן לבצע תהליך של ברירת עוברים, לבחור את אלו שלא נושאים את הגן – ולחסוך מבני הדור הבא מחלות קשות. כך גם עם גנים של ניוון שרירים, סרטן המעי הגס ועוד.

יתרון נוסף לזוגות צעירים הוא שהורים שמאובחנת אצלם אי סבילות לחלב ידעו שלא להאכיל את הרך הנולד מלכתחילה בחלב רגיל אלא נטול לקטוז – וכך לחסוך סבל גדול מאוד לתינוק.