בזמן שאנו מרתיחים את המוצץ אחרי כל שימוש, עושים סטריליזציה לבקבוקים, מכבסים בנפרד את בגדי וסדיני הילדים, ודואגים שלא לגעת בתינוק בלי לשטוף ידיים, מסתבר שדווקא כלי הרכב שלנו עלול לחשוף אותם לזיהומים רבים וחמורים מאוד.

מחקר שנערך בשנת 2014 באוניברסיטת ברמינגהם, שתוצאותיו פורסמו בנובמבר האחרון, הוכיח כי הזיהומים המאיימים אכן נכונים. החוקרים לקחו דגימות מכיסאות כלי רכב שונים ומצאו יותר ממאה סוגים של מזהמים – פי שניים ממה שנמצא על אסלות בית שימוש.

על פי המחקר, החיידקים שנמצאו עלולים לגרום למחלות כמו E.coli וסלמונלה. עוד גילו החוקרים כי המכוניות שנדגמו מכילות יותר מיני חיידקים ופטריות מסוכנים מבכל מקום אחר בבתים. בנוסף, התגלה כי 60 אחוז מהנהגים כלל אינם מודעים לסיכונים הבריאותיים הנגרמים ממכונית.

אז מה יש שם בעצם? שאריות מזון, שמאפיינים כמעט כל רכב משפחתי, ומהווים מקור לחיידקים, פטריות ועובש. וזה, כאין וכאפס לעומת מה שנכנס אתנו מהרחוב, דרך סוליית הנעליים והיישר לריאות שלנו: לשלשת יונים, צואת כלבים, עץ רקוב ושאריות מזון. כל מה שאספנו על סוליות הנעליים מתנקז לשטיחי כלי הרכב ויכול להוות סכנה זיהומית. הילד שלכם חולה הרבה ואתם לא מבינים למה? אולי זו הסיבה.

למרות שנטען שמקלדת המחשב היא המזוהמת ביותר, דווקא המכונית היא זו שמכילה כמות גדולה יותר ב-55 אחוז של מזיקים לבריאותנו. בדגימות סביב אזור בלם היד מצאו בממוצע 200 חיידקים החיים לאינץ' רבוע – כולל חיידקים כגון MRSA (סטפילוקוקוס זהוב) העמידים בפני אנטיביוטיקה.

לדברי מומחה לבריאות הציבור, פרופסור יונה אמיתי, ישנם זיהומים נוספים בתוך כלי הרכב. "הרעלת פחמן חד חמצני במקרה של פליטת גז מאגזוז כלי הרכב אל פנים המכונית, או הנעת כלי רכב במוסך קטן וסגור, עלולים להוות סכנה רצינית. כמו כן, בטווח הארוך ישנם חומרים כימיים המתנדפים בטמפרטורה גבוהה ועלולים לגרום נזק למערכות הורמונאליות פוריות".

ואצל המעשנים? חגיגה! גם אם תקפידו לא לעשן עם הילדים באוטו וגם אם תעשנו עם חלונות פתוחים, דעו שגם אחרי כיבוי הסיגריה, חלקיקי העשן נספגים בכלי הרכב. לאחר מספר ימים החלקיקים הרעילים משתחררים חזרה לאוויר ועלולים לגרום נזק בריאותי ואף גנטי לילדים שלנו (עישון מיד שלישית).

נושאים קשורים: