"אינכם עומדים לבד במאבק נגד תנועת החרם ה-BDS. היום יש לכם חברה ולוחמת למענכם באו"ם כדי לעזור לכם" כך הצהירה היום (ד') שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, בנאום שנשאה במסגרת עצרת "שגרירים נגד BDS", המתקיימת באולם עצרת האו"ם בניו יורק.

היילי ציינה כי בהיותה מושלת דרום קרוליינה הייתה הראשונה מבין מושלי המדינות לחתום על צו נגד ה-BDS המונע מחברות ומגופים להיכנע לחרם. "באיזו מדינה נוספת בארה"ב ניתן למצוא לוחיות רישוי לכלי רכב הנושאים את המלים "אני תומך בישראל", ואיזו מדינה מרשה לחרוט את דגל ישראל על לוחיות הרישוי שלה?", שאלה היילי לקול מחיאות כפיים.

שגרירת ארה"ב תקפה את האו"ם על קבלת החלטות גינוי לישראל הרבה מעבר להחלטות המתקבלות נגד מדינות המפרות זכויות אדם באופן מובהק דוגמת צפון קוריאה, איראן וסוריה. "מאמצי הדה-לגיטימציה נגד ישראל אשר מתנהלים בקמפוסים, והאובססיה האנטי-ישראלית באו"ם הם אותו הדבר. שניהם מחפשים להכחיש את זכות קיומה של ישראל. שניהם מנסים להטיל אימה על חבריה ולעודד את אויביה", אמרה היילי.

שגרירת ארה"ב באו"ם: "יש שריף חדש בעיר"


"שניהם ממשיכים שנאה עתיקת יומין. כמה טרגי שמכל המדינות שיש לגנות בעולם על הפרת זכויות אדם, הקולות האלו בוחרים לייחד את ישראל. איראן, סוריה, צפון קוריאה ומשטרים ברבריים אחרים זוכים להתעלמות מצד תנועת ה-BDS. אין בכך שום היגיון, או קשר להגדרה הגיונית של צדק."

זו השנה השנייה שעצרת כזו מתקיימת באולם העצרת הכללית, ביוזמתו של שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, ובשיתוף הקונגרס היהודי העולמי. דנון, שפתח את הכינוס, ציין כי בשנת 2016 קיבלה העצרת הכללית 20 החלטות גינוי לישראל ורק ארבע ליתר מדינות העולם. "תנועת ה-BDS הצליחה לחדור לאו"ם. מועצת זכויות האדם הודיעה כי היא מכינה 'רשימה שחורה' של חברות ועסקים הפועלים בישראל בכדי להחרים אותם", אמר דנון והוסיף: "זאת אנטישמיות מודרנית ויחד עם בת בריתנו הגדולה ביותר, ארה"ב, ניאבק בתופעה הזאת ונמגר אותה לחלוטין.

"האו"ם בחוצפתו מטיל ספק בלגיטימיות של ישראל בירושלים". דני דנון – שגריר ישראל באו"ם (צילום: פלאש90)

 
"האו"ם בחוצפתו מטיל ספק בלגיטימיות של ישראל בירושלים. עלינו להצהיר כי תופעת החרם לא תהיה מקובלת במסדרונות האו"ם. ארגון ה- BDS עדיין פעיל כאשר בכל יום מצטרפים סטודנטים בקמפוסים לתנועות החרם. לא מעט אמנים נענים לקריאה ומבטלים את הופעותיהם בישראל כתוצאה מפעילותו השקטה. עוצמתו אינה במספר תומכיו, אלא בכוחו להשפיע בשקט. אם לא נקרא בקול – הוא ינצח".

דנון כרך את ה-BDS באנטישמיות הגואה לאחרונה ואמר כי ישראל תמשיך להילחם עד שה-BDS ייעלם מהקמפוסים ומהאו"ם, והאנטישמיות לא תרים ראשה בעצרת האו"ם. שגריר ישראל גם ציין כי בשנה האחרונה רשמו הפעילים נגד תנועות החרם הצלחות גדולות. "יש לנו אינספור תומכים העובדים ללא לאות נגד כוחות החושך, עתה הזמן להתאסף כחזית מאוחדת מול האתגר", כך דברי דנון.

נאומו של יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית במהלך העצרת, נתן שרנסקי, התקבל במחיאות כפיים סוערות. הוא הזכיר את הקבוצה הקטנה של הסטודנטים שעמדה בשנות השישים מול בניין האו"ם והפגינה בסיסמה "שלח את עמי", כדי לשחרר אותו ואת חבריו מהכלא הסובייטי ולאפשר ליהודי בריה"מ לעלות לישראל.

"גם היום יהודים עוברים דמוניזציה ודה-לגיטימציה, ולא נוכל לקבל זאת", נתן שרנסקי (צילום: חן גלילי)

 
"כמו בהגדה של פסח, האימפריה הסובייטית התמוטטה ונעלמה אבל גם היום יהודים עוברים דמוניזציה ודה-לגיטימציה, ולא נוכל לקבל זאת", אמר שרנסקי ותקף את האו"ם על שתיקתו נוכח הפרת החוק הבינלאומי בהחזקת גופתו של חייל ישראלי שנחטף בשעת הפסקת האש שהוכרזה על ידי האו"ם, בעוד שאת ישראל הוא מזדרז לגנות על כל צעד ושעל.

המראה באולם עצרת האו"ם היה לא שגרתי. בנוסף לשגרירים נכחו באירוע כאלפיים איש, בהם פעילי ארגונים שונים מכל הזרמים, ראשי קהילות ומאות סטודנטים יהודיים שאף נערכו לצילום בעודם מנופפים בדגלי ישראל להבעת תמיכה.

בכינוס התקיימו גם קבוצות דיון באשר לדרכים שבהם ניתן להילחם בניסיונות החרמת ישראל בקמפוסים, ברשת האינטרנט ובסקטור הפרטי.