הזמר והיוצר האגדי בוב דילן יגיע בסוף השבוע הקרוב לסטוקהולם, בירת שוודיה, ויאסוף את פרס נובל לספרות לשנת 2016 שבו זכה – כך הודיעה היום (ד') האקדמיה השוודית המעניקה את הפרס. הוא היה אמור גם כך להגיע למדינה כדי להופיע בסטוקהולם מספר פעמים בתחילת אפריל.
 
מזכירת האקדמיה, שרה דניוס, הודיעה כי "החדשות הטובות הן שהאקדמיה השוודית ובוב דילן הסכימו להיפגש  בסוף השבוע הקרוב. האקדמיה תעניק לדילן את דיפלומת הנובל ומדליית הנובל, ותברך אותו על הזכייה בפרס נובל לספרות".

עם זאת, היא אמרה שדילן לא יישא את נאום הזכייה שלו בפרס – התנאי היחיד לקבלת כספי הפרס, בסך של שמונה מיליון קרונות שוודיות, או כ-3.3 מיליון שקלים. "שימו לב שלא יתקיים נאום הנובל. לאקדמיה יש סיבות להאמין שגרסה מוקלטת תישלח במועד מאוחר יותר", כתבה דניוס.

היא הוסיפה כי מעמד ההענקה יהיה "קטן ואינטימי, ללא תקשורת בכלל. רק בוב דילן וחברי האקדמיה ישתתפו, וכל זאת בהתאם לרצונו של דילן".

דילן הוכרז כזוכה בפרס באוקטובר שעבר, אך סירב להגיע לטקס ההענקה ב-10 בדצמבר בטענה שיש לו "התחייבויות קודמות". הוא גם לא נשא מאז את נאום הזכייה המסורתי, שמהווה חובה על מנת לקבל את הכסף.

דניוס הודיעה אתמול כי לא שמעה מדילן, וכי הוא יהיה חייב לעשות זאת לא יאוחר מה-10 ביוני, חצי שנה בדיוק לאחר טקס הענקת פרס נובל. הנאום יכול להיעשות כמעט בכל צורה, לדוגמא נאום קצר, הופעה, שידור וידאו או אפילו שיר. לאחר מכן יכול הזוכה לקבל את כספי הזכייה.
 

פרס נובל (צילום: איי.אף.פי)

אתמול כתבה דניוס בפוסט בבלוג כי "לא התקיימה שיחת טלפון עם בוב דילן בחודשים האחרונים. מה שהוא יבחר לעשות הוא עניינו האישי".

דילן, הזמר הראשון שזכה בפרס נובל לספרות, לא הגיע לטקס הענקת הפרס ולא סיפק לכך הסבר. במקום זאת, הוא שלח נאום תודה שהוקרא בקול במהלך הטקס.

בעבר היו מספר זוכים שלא הגיעו לקבל את הפרס, בעיקר עקב מצב פוליטי בעייתי או מגבלות רפואיות. עם זאת, כולם נשאו עד עתה בסופו של דבר את נאום הנובל.