תמונת מצב מדאיגה בחקלאות בישראל: בהמשך לתחקיר שפורסם השבוע ב-360 ששופך אור על הפשיעות החקלאיות בישראל, מספר חקלאי ממושב גבעת ניל"י, דניאל קליינרוק, על הגניבות והוונדליזם שמהם הוא ומשפחתו סובלים.
 
בין השאר, סיפר דניאל כי לפני כשבוע נגנבו לו עשר פרות: "הגניבה התרחשה בשעות הערב כשלא היינו בבית. בבוקר עשיתי סיור על הגדר כמו בכל בוקר ואז ראיתי פרצה בגדר, וכשעשיתי ספירה גיליתי שבאמת חסרות פרות. לאחר שהבנתי שהפרות נגנבו, כינסתי את העדר והחלטתי לסגור אותם במכלאות בבית ושני גנבים באו וניסו לגנוב מהבית".

ב-2003 אביו של קליירנוק נפטר בזמן שהיה בלימודים ואמו ניהלה את העסק. חצי שנה לאחר פטירת אביו, החלו הגנבות והוונדליזם וקליירנוק החליט לפרוש מהלימודים לטובת העסק. "סיימתי את התיכון והמשכתי לעתודה, אך בגלל הוונדליזם הפסקתי את הלימודים…"

"…אבא שלי נפטר בשנה השנייה שלי ללימודים ואמא שלי ניהלה את העסק עם עובד נוסף, אבל העובד בשעה מסוימת הלך הביתה וגם כשהיה שומר בלילה הצליחו לגנוב. היינו קמים אני ואמא שלי כל בוקר ומתקנים את הגדר כי לא היה לנו כסף להביא קבלן שיבנה גדר חדשה. מה גם ששום גוף ממשלתי לא לקח אחריות. לקח לנו קרוב לשנה לתקן את הגדר".
 

(צילום: אנצ'ו גוש, ג'יני)

ניתן לומר שהגניבות הן דבר שבשגרה. קליירנוק אמר כי לפני שש שנים נגנבו לו שבעה עגלים ולפני כשלושה חודשים היה רצף נוסף של גניבות. הוא הסביר שהם גם סבלו מפשיעה לאומנית, מאין תג מחיר: "לפני חמש או שש שנים היה חיתוך של גדרות על רקע לאומני. זה קרה כשפקח של הסיירת הירוקה פירק מכלאה של רועים שהייתה לא חוקית בשטח אש".

קליירנוק סבור שהעזרה של השומר החדש אמנם לא מעלימה את הפשיעה אך מקנה ביטחון לחקלאים, "אני לא חושב שזה יעצור אותם, אבל לפחות הם יודעים שאם הם יחתכו לנו את הגדרות- נדע להתמודד עם זה".

על התופעה באופן כללי אמר קליירנוק כי, "אין משהו שמרתיע את הגנב מלבצע את הגנבה. הסיכויים להיתפס הם מאוד נמוכים, אין לו שום פחד, זה לא כמו בארה"ב או בארגנטינה. גניבה של עשר פרות זה נזק של קרוב ל-70 אלף שקלים, מה שאני עובד בשבילו כמעט כל השנה. אם גנבים ידעו שהמדינה משקיעה בלתפוס גנבים הם לא היו עושים זאת".
 

ההפגנה מול הכנסת (צילום: נעם ריבקין פנטון)

משטרת ישראל מסרו בתגובה לדברים כי, "במשטרת ישראל רואים חשיבות רבה במתן מענה לסוגיית הפשיעה במגזר החקלאי. במסגרת המאמץ המשטרתי הכולל ישנו טיפול ארצי במסגרתו עושים שימוש במשאבים ארציים הכוללים את תמונת המודיעין הכוללת, צוותים מיחידות ארציות ופריסה של כוחות ואמצעים באופן שהביא לתוצאות מוחשיות בשנה האחרונה, הן בתפיסת כנופיות שפעלו בכל רחבי הארץ והן מבחינת החזר תוצרת וכלים חקלאיים…"

"…הצגת חלקית של הנתונים אינה משקפת את תמונת הפשיעה החקלאית בישראל, ובוודאי לא את המאמץ האדיר המתבצע מדי יום לסכלה על ידי אלפי שוטרים ומתנדבים. בימים אלו מתבצעים תהליכים נוספים שעניינם חיזוק המשטרה בהתמודדות המודיעינית והמבצעית אל מול הפשיעה החקלאית. משטרת ישראל תמשיך לפעול באמצעות כל המשאבים העומדים לרשותה, על מנת להיאבק בפשיעה החקלאית ולחזק את תחושת הביטחון בקרב התושבים המתגוררים במגזר הכפרי".

נושאים קשורים: