ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הגיב לחשיפת 360 בנושא הפשיעה החקלאית, ואמר כי בדיון המתוכנן בסוגיה בסוף חודש מאי הוא יציע למגר את התופעה בעזרת עבודה מודיעינית של המשטרה.

"בעיניי זה מתחיל ונגמר בהחלטה שצריך לקבל במשטרה. אני ישבתי לפני ארבע שנים עם יוסי פריינטי, שהיה מפקד המחוז הדרומי ונפגשתי אתו בסוגיית הפשיעה החקלאית. יש את הטענה שאי אפשר למגר את הפשיעה החקלאית כי אי אפשר לשים שוטר לכל תלונה, זה אחד הבלופים הכי גדולים כשמדובר באכיפה", אמר סמוטריץ'.
 

"יש מספיק שיטות". סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

"הדוגמה שפריינטי נתן לי זו גנבה מאוד גדולה של תשתיות, כבלי נחושת, שזה שווה המון כסף. ואז התקבלה החלטה שצריך למגר את זה, ותוך חצי שנה – וזאת האמירה שלו – הורידו את הפשיעה בתשעים אחוזים בעזרת מודיעין. כי היום כשאתה רוצה למגר פשיעה מהסוג הזה אתה עושה את זה מודיעינית.

"רוב העברייניות מהסוג הזה היא עבריינות של רשת. אם אין יכולת למכור את הדברים שנגנבו לא מרוויחים מהגנבות כלום. אם לגנב יש למי למכור את זה הם מדברים בטלפון אחד עם השני ואפשר לעלות על זה. ברגע שאין רשת באמת קשה לסכל את זה.

"אבל זה לא מה שהורג את החקלאות. מה שהורג את החקלאות זה הגניבות המשמעותיות, גנבות שעומדת מאחוריהן רשת. מספיק שיש ארבעה או חמישה אנשים בשרשרת בשביל לעלות עליהם מודיעינית".

לדבריו, "בהאזנות לטלפונים, בסוכנים, יש מספיק שיטות. זה בדיוק אותו דבר כמו גנבת התשתיות. פריינטי אמר שברגע שהם קיבלו החלטה לספק את האמצעים המודיעיניים, תוך חצי שנה הורדנו בתשעים אחוז את הפשיעה הזאת, וזה בדיוק אותו דבר.

"צריך לסכל את זה מודיעינית. לפעמים מראש ולפעמים לאחר מעשה. צריך להקנות תקנים ואמצעים ולמגר את זה כמו כל תופעה. פשיעה חקלאית לא שונה מאותה פשיעה של תשתיות שהייתה זה רק שאלה של החלטה ואם רוצים לטפל בזה".

לגבי תופעת ה"פרוטקשן" אמר סמוטריץ' כי "כולם יודעים שזה קיים, גם כשאתה בא לתחנת המשטרה אומרים לך 'עזוב אותך, שלם, ושלום על ישראל'. גם המדינה משלמת פרוטקשן היום. כשהיא עושה פרויקט כולם יודעים מה הבעיה לתפוס את זה, אבל אף אחד לא תופס את זה".

(צילום: אנצ'ו גוש, ג'יני)

סמוטריץ' התייחס גם לטענת החקלאים כי ההקלות בנשק לא עוזרות מכיוון שידיהם כבולות מלהשתמש בו, ואמר כי "זאת אכן בעיה קשה מאוד. בעיית הנשק לא קיימת רק בפשיעה החקלאית אלא בהרבה מאוד היבטים. ביהודה ושומרון אנשים מסתובבים ביטחונית עם נשק ומפחדים להשתמש בו.  בעיני זה מוסר כפול וצביעות בעיקר של המשטרה והפרקליטות.

"חוק דרומי היה אמור לפתור את זה אבל זה כנראה לא מספיק. אני חושב שנשק נועד כדי להשתמש בו, ומי שמגיע בלילה דמו בראשו. בארצות הברית יש חוק שמאפשר לירות במי שמשיג גבול. כשאתה נכנס לחוות בטקסס יש למעלה שלט גדול 'משיג גבול יירה'. בעיני מי שבא לעשות נזק לרכוש דמו בראשו, למרות שהחוק היום הוא לא כזה.

"אני חושב שכשיש מכת מדינה, מי שבא לגנוב צריך לקחת בחשבון שדמו בראשו, בטח ובטח שמדובר לא פעם על פשיעה עם היבטים לאומניים. אין ספק שהפשיעה שהיא כביכול כלכלית יש לה סכנה להתפתח לסכנת נפשות. זה אחד הנושאים שצריך להעלות לסדר היום".

הוא הוסיף כי התושבים כלל לא צריכים להגן על עצמם וזהו תפקידה של המדינה: "זה עצוב מאוד שאנחנו צריכים להגיע לזה, המדינה הייתה צריכה לעשות את העבודה הזאת. אם רשויות אכיפת החוק היו עושות את העבודה לא היינו מגיעים למצב שהאזרח צריך להגן על עצמו, זה לא נורמלי.

"לפשיעה החקלאית יש היבט אסטרטגי לאומי כי בסופו של דבר החקלאים שומרים על הקרקע ויש לזה השלכה אסטרטגית מאוד גדולה ברמה ההתיישבותית הציונית. החקלאות גם היום מאוד גבולית מבחינת היכולת להיות רווחית, מספיק איזה מכה של פשיעה חקלאית, הפכת את החקלאות ללא רווחית, אנשים סוגרים את הבסטה והולכים. כשהם הולכים נכנסים אחרים לשטח.

"לכן, למרות שבמקומות אחרים אנחנו מקבלים רמה מסוימת של פשיעה, בנושא הפשיעה החקלאית צריך לקבל החלטה שאת הדבר הזה ממגרים בגלל ההשלכות החמורות. זה אומר שמקצים כוח אדם ואת האמצעים הנדרשים, ולדעתי באופן מודיעיני אפשר לצמצם את הפשיעה באחוזים גבוהים.

סמוטריץ' הדגיש כי "מישהו צריך לקבל החלטה, ברמת מדיניות, שהפשיעה החקלאית היא מכת מדינה ומכיוון שיש לה השלכות אסטרטגיות צריך לטפל בה. ברגע שתתקבל החלטה תוך חצי שנה או שנה מורידים את הפשיעה בשמונים או תשעים אחוז", אמר.

חבר הכנסת סיכם ואמר שהוא מקווה שהדיון בסוף מאי ישנה משהו בנושא: "המטרה ביום הדיון שנעשה בכנסת היא להעלות את הנושא לסדר היום, ולייצר את הלחץ על המשרד לביטחון הפנים, על ראש הממשלה ועל גורמי האכיפה. אני מקווה מאוד לגייס חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה שיהיה ברור שזה לא משהו פוליטי, ואני מקווה שנצליח להעלות את הנושא לסדר היום ולגרום למי שצריך לקבל החלטה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במשטרת ישראל רואים חשיבות רבה במתן מענה לסוגיית הפשיעה במגזר החקלאי. במסגרת המאמץ המשטרתי הכולל ישנו טיפול ארצי במסגרתו עושים שימוש במשאבים ארציים הכוללים את תמונת המודיעין הכוללת, צוותים מיחידות ארציות ופריסה של כוחות ואמצעים באופן שהביא לתוצאות מוחשיות בשנה האחרונה, הן בתפיסת כנופיות שפעלו בכל רחבי הארץ והן מבחינת החזר תוצרת וכלים חקלאיים.

"הצגת חלקית של הנתונים אינה משקפת את תמונת הפשיעה החקלאית בישראל, ובוודאי לא את המאמץ האדיר המתבצע מדי יום לסכלה על ידי אלפי שוטרים ומתנדבים. על אף המורכבות הקיימת בהתמודדות מול הפשיעה החקלאית (עקב מאפייני הזירות החקלאיות ואופי הכנופיות שראשן באזור אחד ופעילותן בכל רחבי הארץ), הרי שהודות לפעילות אינטנסיבית ושיטתית של משטרת ישראל ושוטרי משמר הגבול, משנת 2010 ועד היום נרשמה ירידה מצטברת של כ-40% בתיקי פשיעה חקלאית, ובסך הכול ירידה של כ-70% בעשור האחרון.

"בנוסף שיעור כתבי האישום שהוגשו בתחום הפשיעה חקלאית אשתקד, גבוה ביחס לכלל עבירות הרכוש אחרות.
 

"משנת 2010 ועד היום נרשמה ירידה מצטברת של כ-40%". פשיעה חקלאית (צילום: דודו קדם)

 
"מתוך הבנת עומק הפגיעה בכל חקלאי שנופל קורבן לפשיעה חקלאית או מעשה ונדליזם – הרי שבפועל כל דיווח על פשיעה חקלאית מטופל על ידי המשטרה מיידית, ללא כל קשר להיקף הגניבה או הנזק. ככל שנאמרה על ידי שוטר אמירה שאינה תואמת את רוח זו, היא תיבדק ובמידת הצורך תטופל בהתאם.

"יחד עם זאת, מטבע הדברים עיקר המשאבים ומאמצי המניעה מושקעים באיתור ומעצר הכנופיות המרכזיות שהן מחוללי הפשיעה החקלאית.

"מעבר לכך, בשנים האחרונות בוצעו תהליכים רבים לחיזוק וטיוב המענה המבצעי במגזר הכפרי באמצעות הוספת עשרות שוטרים לטיפול בפשיעה החקלאית, חיזוק היחידות המרכזיות אשר הביאו למעצרם של מחוללי הפשיעה מרכזיים במגזר הכפרי ועוד.

"בימים אלו מתבצעים תהליכים נוספים שעניינם חיזוק המשטרה בהתמודדות המודיעינית והמבצעית אל מול הפשיעה החקלאית. משטרת ישראל תמשיך לפעול באמצעות כל המשאבים העומדים לרשותה, על מנת להיאבק בפשיעה החקלאית ולחזק את תחושת הביטחון בקרב התושבים המתגוררים במגזר הכפרי".