האם ארצות הברית מצאה הוכחה ראשונה להתערבות רוסית ברשת האינטרנט האמריקנית? משרד המשפטים האמריקני הגיש כתבי אישום נגד שני פצחנים (האקרים) ונגד שני אנשים נוספים שלטענתו שימשו כ"סוכני ריגול" רוסים של סוכנות הריגול הרוסית FSB, ופרצו לפורטל האינטרנט Yahoo.
 

יאהו מייל (צילום: שאטרסטוק)

עם זאת, שלושה מהנאשמים אינם נמצאים על אדמת ארצות הברית: דמיטרי דוקוציב ואיגור סושצן מה-FSB וההאקר אלכסיי בלן, נמצאים ככל הנראה ברוסיה. בהיעדר הסכם הסגרה בין ארצות הברית לרוסיה, נראה כי הצעד הוא בעיקר תודעתי. החשוד הרביעי, קרים ברטוב, נעצר אתמול בקנדה.

מרגלים רוסים הם שפרצו ליאהו! (רויטרס)
 

הפצחנים מואשמים בפריצת ענק לכ-500 מיליון חשבונות של הפורטל האמריקני Yahoo, בשנת 2014. משרד המשפטים נמסר היום (רביעי) כי "הנאשמים פעלו בגיבוי של ממשלת רוסיה במטרה  לאסוף מידע על ארצות הברית. המידע שחיפשו ההאקרים נמצא אצל גורמים דיפלומטיים, אנשי צבא וחברות כלכליות גדולות". לפי הודעת משרד המשפטים, החשודים עובדים בסוכנות הריגול הרוסית FSB, וגם שני ההאקרים נשכרו על ידי הסוכנות. הם מואשמים בהונאה, ריגול עסקי ופריצה לרשת האינטרנט.

YAHOO  הודיעה על הפריצה לחשבונותיה רק בספטמבר 2016. נלפי הודעת החברה מידע מכ-500 מיליון חשבונות בשרתיה נגנב בסוף 2014, והגיע ל"שחקן הממומן על ידי מדינה" – ביטוי בו משתמשות חברות האינטרנט בתארם פצחנים העובדים בשירות מדינה זו או אחרת, או למען סוכנויות ריגול שונות, לרוב – מחוץ לארצות הברית.
 
לפי הודעת החברה, מדובר במידע מחשבונות דואר אלקטרוני שונים, שעשוי להכיל: שמות, כתובות דואר, סיסמאות, שאלות לתזכור סיסמאות, מספרי טלפון, תאריכי לידה ופרטים נוספים. עם זאת, החברה הדגישה כי במידע שנגנב אין מידע פיננסי רגיש, כגון מספרי כרטיסי אשראי או מספרי חשבונות בנק, המאוחסן בשרת אחר, שלמיטב ידיעתה לא נפרץ. שירות הדואר של יאהו אמנם פחות פופולרי בישראל, אולם לא מן הנמנע שחלק מהחשבונות שנפרצו שייכים לישראלים.

לטענת החברה, היא נקטה צעדים כדי להגן על לקוחותיה בעלי החשבונות שנפרצו. החברה המליצה ללקוחותיה לבדוק את התנהלות חשבונות המייל שלהם, והמליצה לשנות את הסיסמאות בחשבונותיהם, במיוחד אם לא עשו זאת משנת 2014 – עת נפרצו החשבונות.

נושאים קשורים: