שר הביטחון, אביגדור ליברמן, פנה היום (ד') במכתב לרב יגאל לוינשטיין ובו הוא דורש ממנו להתפטר מתפקידיו במכינה בעלי ובישיבת ההסדר. זאת על רקע דבריו של ראש המכינה נגד גיוס נשים לצה"ל לפני כשבוע, אשר פורסמו לראשונה ב-360.

ליברמן כתב לרב לוינשטיין כי במידה שיבחר שלא להתפטר, תופסק ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר, ותבוטל ההכרה של עלי כמכינה קדם צבאית.

"הנני פונה אליך לאחר ששמעתי את דבריך הבוטים בנוגע לשירות נשים בצה"ל", כתב ליברמן לרב לוינשטיין. "התאכזבתי מאוד הן מהסגנון הבוטה והמזלזל של מי שנחשב לרב מכובד ומוערך והן בשל העובדה שדברים דומים נאמרו על ידך בעבר מספר פעמים גם לגבי קבוצות אחרות מקרב המשרתים בצה"ל.

"הדברים שנאמרו על ידך נוגדים באופן מוחלט את ערכי צה"ל ואת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מכינת עלי היא גוף מפואר שלבוגריה יש זכויות רבות בצה"ל ובהגנה על מדינת ישראל. דווקא בשל כך הדברים שאמרת והערכים שאתה מייצג כעת, אינם יכולים להוות בסיס לחינוכם של תלמידי הישיבה והמכינה הזו".

הרב לוינשטיין על גיוס נשים דתיות לצה"ל (צילום: ערוץ היוטיוב מכינת עצם, בית מדרש וירטואלי)


בסיום הדברים הציג שר הביטחון את דרישתו וכתב: "לאור העובדה שמדובר בדפוס חוזר ונשנה, ובאמירות ברורות שאתה ללא ספק עומד מאחוריהן, הנני דורש ממך להתפטר מתפקידיך גם במכינה וגם בישיבת ההסדר".

בשבוע שעבר פרסמנו ב-360 את הדברים החריפים שאמר ראש מכינת בני דוד, הרב לוינשטיין, נגד גיוס נשים. "שיגעו אותן", הוא אמר. "מי יתחתן עם נערה דתיה ששירתה בצבא? אסור להסכים לזה, כל מערכת הערכים שלהן תשתבש". לוינשטיין שב והאשים: "בצה"ל מחנכים לפלורליזם, אבל אי אפשר להיות ליברלי ולחרף את הנפש".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בעקבות דבריו התעוררה סערה ופוליטיקאים דרשו להדיחו ולהפסיק את התקציב למכינה הקדם צבאית. מנגד, יצא השר בנט להגנתו: "מכינת עלי הצמיחה מתוכה את גיבורי ישראל רועי קליין ז"ל, אלירז פרץ ז"ל, עמנואל מורנו ז"ל ועוד רבים ומופלאים, והיא כמובן תמשיך את פעולתה כסדרה. מה שדרוש תיקון – יתוקן, בוודאי לגבי אמירות אומללות, אך בלי התלהמות מיותרת".

למרות דבריו של בנט, והתנצלותו של הרב לוינשטיין על הסגנון שבו אמר את הדברים, ליברמן בכל זאת מתח ביקורת על האמירות, והביע את מורת רוחו מהתנהלותו של הרב, טרם שליחת המכתב היום.