מליאת הכנסת אישרה היום (ג') סופית כי אזרחים מעל גיל 80 יקבלו שירות ציבורי ללא המתנה בתור. הצעת התיקון לחוק האזרחים הוותיקים עברה בקריאה שלישית, בתמיכה של 37 ח"כים וללא מתנגדים.

לפי ההצעה, שירות ציבורי הניתן לפי תור יינתן לאזרח ותיק מעל גיל 80, לפי בקשתו, בלא המתנה בתור – למעט תור שההמתנה בו היא ברכב ותור שנקבע בתיאום מראש. גם לאחר התיקון, אדם עם מוגבלות הזכאי לקדימות בתור לפי דין יהיה קודם בתור לאזרח ותיק.
 
בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "אזרחים ותיקים הבאים בימים מוצאים עצמם לעתים נשרכים בתורים מפרכים ומייגעים במרכולים, בחנויות, בבתי המרקחת, בדואר ובמקומות נוספים הנותנים שירות לציבור. על מנת להעניק לאזרחים שהגיעו לגיל גבורות את הכבוד הראוי, מוצע לתקן את חוק האזרחים הוותיקים, התש"ן–1989 ולקבוע שככל שאזרח ותיק מעל גיל 80 יבקש זאת, תינתן לו זכות ראשונים בתור ל"שירות ציבורי" המוגדר בתזכיר החוק".
 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (צילום: דובר המשרד)

"מהיום אנשים שהגיעו לגבורות לא יצטרכו להמתין בתור לא בדואר, לא בבנק, לא בקולנוע ובתיאטרון ובכל המקומות הציבוריים", אמרה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, מיוזמי הצעת החוק. "כולם יפנו בעבורכם את הדרך. לצערנו אנחנו רואים שיש צורך לקבוע בחוק את מה שאמור היה להיעשות ממילא ללא צורך בחקיקה".
 

"מחכה ליום שלא נצטרך את החוק". איציק שמולי (צילום: פלאש 90)

 
חבר הכנסת איציק שמולי, מגיש ההצעה, אמר: "את החוק הזה עשינו לא כי אנחנו גאים במצב חברתי שבו ערכים כמו והדרת פני זקן, בחלק מהמקומות ובחלק מהזמנים נרמסים באופן תדיר. אף אחד לא רואה שיש דור ותיק לנגד העיניים שצריך לתת לו כבוד גם אם זה לא כתוב בחוק. זה חוק חשוב מאוד ואני גאה עליו מאוד. אני מחכה ליום שבו הדבר הזה יהיה נורמה בחברה ולא נצטרך את החוק הזה".

נושאים קשורים: