אם היו מספרים לכם על משחק מחשב אשר מתאר את גל הפשיעה בעיר שיקגו שבארה"ב, וודאי הייתם מצפים למשחק המתרחש על רקע שנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, בהם סוכני בולשת לחמו במאפיה ובאנשיו של אל קאפונה, ששלטו בעיר האמריקאית ביד רמה. אלא שהמשחק החדש, 'We Are Chicago', מאפשר לציבור הגיימרים לחוות דווקא את המציאות העכשווית והעגומה של שיקגו, שבתקופה האחרונה סובלת מגל פשיעה נוראי.

במהלך שנת 2016 נרשמו בעיר 762 מקרי רצח, עלייה של כמעט 60 אחוז לעומת 2015, והשנה נראה כי מגמת העלייה נמשכת – מה שהופך את שיקגו לעיר הגדולה הכי אלימה בארה"ב, ולאחת מהבעיות שאיתה צריך להתמודד הנשיא דונלד טראמפ.

הטריילר ל-'We Are Chicago'


רבים בשיקגו מפנים את האצבע המאשימה אל ראש העיר מהמפלגה הדמוקרטית, רם עמנואל, אשר מכהן בתפקיד משנת 2011, וגם כיהן בעבר כראש הסגל של ברק אובמה בבית הלבן. חלק ממקרי האלימות בעיר גררו הפגנות, בהן המשתתפים לבשו חולצות עם הכיתוב: "רם נכשל".

הפשיעה הקשה בשיקגו הפכה לתופעה מטרידה שהחלה כבר בסוף שנת 2015 ועדיין נמצאת בעיצומה, כאשר בחודש שעבר, בדיוק שש שנים מאז שעמנואל נבחר לראשונה לתפקיד ראש העיר יש לציין, שבעה בני אדם נורו למוות, ביניהם אישה שהייתה בחודש השמיני להריונה. האירוע האחרון אפילו גרר מטראמפ ציוץ בטוויטר: "מה קורה שם. שיקגו זקוקה לעזרה".

אבל אם המודעות בקרב הציבור האמריקאי למה שקורה ברחובות שיקגו לא תגיע מהפוליטיקאים, או מהדיווחים בתקשורת, אולי היא תגיע מכיוון יותר מקורי ומפתיע בדמותו של משחק מחשב חדש.

ב-'We Are Chicago' השחקנים חווים את החיים בגטו של העיר, דרך עיניו של ארון – נער אפרו-אמריקאי שנמצא רגע לפני סיום התיכון. יותר מידי אקשן אין במשחק. מה שכן יש בו זה פורטרט די אמין של המציאות האלימה בשיקגו של ימינו, אשר נבנה בעיקר על ידי דיאלוגים בין הדמויות, וסדרה של סצנות שמציבות בפני השחקן, בדמותו של ארון, קונפליקטים אופייניים לחיים הקשים בגטו, בהם צריך לבחור בין אפשרויות שונות.

רבים מאשימים אותו במצב האלימות בעיר. רם עמנואל (צילום: EPA )

המשחק מציג סיטואציות מחיי היום יום של ארון באופן ריאליסטי להחריד. מדובר בסיטואציות שרוב הציבור לא רגיל לחוות כמו ארוחת ערב של גיבור המשחק עם אמו האלמנה ואחותו הקטנה, אשר נקטעת בעקבות יריות אקדח שמגיעות מהרחוב למטה. האימא מפצירה בארון להתרחק מהחלונות.

המטרה המוצהרת של היוצרים היא לתת לציבור האמריקאי טעימה מהאתגרים שאיתם מתמודדים התושבים של השכונות הקשות בשיקגו. "אנו מקווים ש-'We Are Chicago' יוביל להבנה עמוקה יותר של תופעת האלימות בעיר, ויעורר שיח סביב הנושא ומוטיבציה להביא לשינוי", אמר אחד ממעצבי המשחק, שטען גם כי בכוונתו לתרום את חלק מרווחי המכירות לפרויקטים לטובת נוער בסיכון.

כשהוא מבוסס על ראיונות עומק עם תושבים מקומיים, 'We Are Chicago' מצטרף אל סדרת משחקים שמתחילים לסמן התהוות של ז'אנר בעולם הגיימינג, אותו ניתן לכנות כז'אנר "משחקי המחשב הרציניים". משחקים אלו משתמשים בפורמט המבדר על מנת להתעסק בנושאים אקטואליים כבדי משקל כמו עוני ומצוקה, ההתחממות הגלובלית והמלחמה בסוריה.
 
האם משחק מחשב יכול באמת להביא לשיפור המציאות? כנראה שלא. מי שיצטרכו בסופו של דבר למצוא פתרון לגל הפשיעה בשיקגו, יהיו ראש העיר עמנואל והנשיא טראמפ. אבל אם השניים יהיו מעוניינים להבין טוב יותר את המציאות שאיתה עליהם להתמודד, אולי כמה שעות משחק ב-'We Are Chicago' יוכלו לעזור להם.