מחמוד אחמדיניג'אד, הנשיא השמרני לשעבר של איראן, הפך הבוקר (יום א') לאחרון מבין מנהיגי הרפובליקה האסלאמית שפתח חשבון ברשת החברתית טוויטר – וזאת למרות ששיחק תפקיד מרכזי באיסור על השימוש בה ברחבי המדינה.

 

הציוץ הראשון של אחמדיניג'אד מחשבונו הפרטי היה סרטון וידאו שבו נראה קורא לאנשים לעקוב אחריו בכתובת @Ahmadinejad1956. "בשל האל, ששלומו יגן על כל האנשים אוהבי החירות בעולם", הוא כתב פתיחה באנגלית.

למרות שהשימוש ברשת נאסר על אזרחים רגילים, רבים מבין המנהיגים הבכירים באיראן משתמשים בה, כולל הנשיא חסן רוחאני ושר החוץ מוחמד ג'וואד זריף. אפילו משרדו של המנהיג הרוחני העליון, עלי חמיאני, שומר על חשבון פעיל בכמה שפות.

המשתמשים האיראנים – שעוקפים את ההגבלות על טוויטר באמצעות תוכנות פרטיות – מיהרו להצביע על האירוניה הטמונה בכך שבעקבות המחאות הנרחבות נגד בחירתו מחדש של אחמדיניג'אד ב-2009 הוא הנפיק איסור נגדה.

המחאות, שבאו בעקבות טענות על זיוף תוצאות הבחירות, נחשבו לפעם הראשונה בעולם שבה נוצלה הרשת לקידום וארגון הפגנות. הן אפילו זכו לכינוי "מחאת הטוויטר". בהמשך שיחקו טוויטר ורשתות חברתיות אחרות תפקיד נרחב במחאות אחרות ברחבי המזרח התיכון, במה שלימים כונה "האביב הערבי".

 

ההפגנות האיראניות ב-2009 (צילום: אי אף פי)

אחמדיניג'אד, שכיהן כנשיא בשנים 2005-2013, מנסה לדחוף את עצמו לקדמת הבמה הפוליטית לקראת הבחירות לנשיאות במאי. עם זאת, סגנונו הכאוטי וחוסר כפיפותו לסמכות גרמו להרחקתו מהממסד השמרני במהלך נשיאותו, ובשנה שעברה ייעץ לו חמינאי לא להתמודד שוב לנשיאות.