עשרות מיליוני אמריקאים שלחו את דונלד טראמפ לבית הלבן, אבל רק בודדים מתוכם חשו באופן מידי את פירות המהפך. אחד מהם הוא מורטון קליין, נשיא 'ארגון ציוני אמריקה' (ZOA), מהוותיקים שבארגונים היהודיים בארה"ב.

עד לפני שלושה חודשים היו קליין וארגונו כמעט מוקצים מחמת מיאוס. שמנה וסולתה של יהדות ארה"ב נמצאת בשמאל הקשה ומקדשת את המדינה הפלסטינית וכמו בישראל של שנות התשעים מתנשאת על מי שחושבים אחרת.

קליין (אין קשר משפחתי), כנגד כל אלה, הוא ימין-ימין. התנגדותו למדינה פלסטינית נחרצת. "אין דבר כזה 'חזון שתי המדינות', כי מדינה אחת כבר קיימת – ישראל. זו הטעיה מכוונת", הוא מתקן אותנו במהלך הריאיון. תמיכתו בהתנחלויות ותיקה ואיתנה, וגם כאן הוא מעיר לנו: "תפסיקו לומר התנחלויות. מדובר בכפרים ויישובים ביהודה ושומרון. גם זו מילה שנועדה ליצור לתושבים תדמית שלילית".

למרות אלפי יוזמות שלום ו-24 שנות אוסלו, קליין עדיין חושב שהערבים רוצים לזרוק אותנו לים. גם כשזה לא היה פופולרי הוא הלך נגד הזרם ודיבר על ההסתה ברשות הפלסטינית, על האנטישמיות בעולם ועל לבושה המודרני כשנאת ישראל. הוא היה מעורב עוד בגלגולו הראשון של החוק להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

"אבי היה חסיד סאטמר, אבל הוא התרחק מהחסידות בגלל היחס שלה לישראל. הוא אהב את ישראל בכל מאודו, ואני מניח שכך זה עבר אליי", סיפר פעם.

אלא שעמדותיו אלה הביאו את קליין (69) לקצה אוהל הדעות היהודי-אמריקאי. ההזמנות לאירועים היו מועטות, הראיונות ספורים והתרומות דלות. באליטה היהודית-אמריקאית הנִראות משחקת תפקיד ראשי, כך שאפילו ימנים בארון חששו להופיע לצדו מחשש לתדמיתם. היו גם מי שניצלו את התסמונת שממנה הוא סובל כדי להעליב אותו ולהגחיך את עמדותיו.

"יש לי טורט, ה' הביא לי את זה, תודה רבה לך", הוא אומר בגילוי לב, ומפנה מבט מחייך כלפי מעלה. "אין לי שליטה על זה. היו לי חברות שנפרדו ממני כי זה בייש אותן. אשתי אמרה לי כשיצאנו 'אני לא שומעת ולא רואה כלום', אז אמרתי 'איתך אתחתן'". 

כל זה נגמר ב-8 בנובמבר. קליין היה היחיד בין ראשי הארגונים היהודיים שקרא להצביע לטראמפ, והתמורה לא איחרה לבוא. פתאום כולם רוצים את קרבתו. "הדינר שערכנו השנה (שבועיים לאחר הבחירות בארה"ב) היה הגדול ביותר אי-פעם", הוא מספר.

"בתקשורת מבינים היום מי אנחנו, מצטטים אותנו כמו כל ארגון אחר בעולם היהודי ויותר, ומבינים שאנחנו הארגון היהודי היחיד שהתנגד להסכמי אוסלו וליציאה מגוש קטיף. פעם אמרו שאנחנו קיצונים וזרוע של 'כהנא', היום מבינים שזה לא נכון".
 

קליין היה היחיד בין ראשי הארגונים היהודיים שקרא להצביע לטראמפ. (צילום: AFP)

 
אחרי שינוי האווירה קרה משהו גדול הרבה יותר. מורטון קליין, נשיא הארגון הימני המוקע וה"קיצוני", היה הראשון מבין מנהיגי יהדות ארה"ב שהוזמן לביקור בבית הלבן. במילים אחרות: מה שהשדולה האנטי-ישראלית 'ג'יי-סטריט' הייתה לממשל אובמה, 'ארגון ציוני אמריקה' הפרו-ישראלי הוא לממשל טראמפ. בן יקיר.

אחרי חצי יובל במדבר, קליין מוצא עצמו לפתע כשליח נאמן, מוציא ומביא בין ממשל ארה"ב לקהילה היהודית ולישראל. כיוון שתמיד היה מענטש – בהמשך יספר כיצד תמך ביריב אידאולוגי גדול, דן שפירו, לתפקיד השגריר בישראל רק משום שהתאים לדעתו לתפקיד – העמדה החדשה לא משנה אותו ואת עמדותיו.

על תוכן פגישותיו בבית הלבן, כמו גם על זהות האנשים שפגש שם, הוא מסרב למסור פרטים. מה שהוא כן עושה זה לשבור סטריאוטיפים שגורמים אינטרסנטיים רבים, בכללם התקשורת האמריקאית והישראלית, הדביקו לבית הלבן.

"השמאל מנפח את האנטישמיות"

נפגשנו בשולי כנס שבו השתתף קליין בירושלים. אחרי שבירכנו אותו במזל טוב על בחירת המועמד שלו לנשיא, הוא השיב: "צריך להודות לה' שהחליט השנה להצביע ולבחור בדונלד טראמפ. אנחנו עוברים מהנשיא הכי אנטי-ישראלי שהיה לנו עד היום, לנשיא הכי פרו-ישראלי. מרשים מאוד שיש לנשיא בת יהודייה-אורתודוקסית ונכדים יהודים".

אבל מאשימים אותו ואת אנשיו בעידוד סמוי לאנטישמיות.
"זו שטות גמורה, שטויות במיץ. זה דבר הזוי. מעולם לא ראיתי כל-כך הרבה אנשים פרו-ישראלים סביב נשיא בארה"ב כמו אצל הנשיא טראמפ. החל בסגן הנשיא שהוא פרו-ישראלי מאוד, וכלה במייק האקבי (מושל ארקנסו לשעבר, התמודד מול טראמפ בפריימריז הרפובליקניים ולבסוף החליט לתמוך בו), ניוט גינגריץ' (יו"ר בית הנבחרים לשעבר שהתמודד אף הוא מול טראמפ והחליט לאחר מכן לתמוך בו), רודי ג'וליאני (ראש עיריית ניו-יורק לשעבר, יועץ הסייבר לבית הלבן), וחתנו ג'ארד קושנר. מה הוא אמר או עשה שאנשים אומרים עליו דברים הזויים כאלה?"
 

"מעולם לא ראיתי כל-כך הרבה אנשים פרו-ישראלים סביב נשיא בארה"ב ". טראמפ וחתנו ג'ארד קושנר (צילום: AFP)

מה תגיד על כך שעשרות מוסדות יהודיים, מרכזים קהילתיים של JCC, קיבלו איומים בנוגע לפצצה בבניין שלהם? או על ההשחתה של בית קברות יהודי בסנט-לואיס?
"לגבי האיומים על מרכזים יהודיים, יכול להיות שאדם אחד עושה את זה. הרי זה בסך הכול שיחת טלפון, חלקן אף היו מוקלטות. אני חושב שהדאגות האלה מוגזמות, זה לא רציני. השמאל מנפח אותן כדי להאשים את הממשל".

ביום השואה הבינלאומי טראמפ לא הזכיר את היהודים, אלא רק באופן כללי את קורבנות הנאצים.
"העוזר היהודי שלו בוריס אפשטיין כתב את ההצהרה, והנשיא קרא אותה. אבל תבין שהוא חותם על הרבה הצהרות. זה בהחלט לא היה בסדר שלא להזכיר את היהודים שנרצחו בשואה, ואנחנו ב'ארגון ציוני אמריקה', אף שאנו תומכים בטראמפ, גינינו אותו בעניין הזה".

קליין מציג את האופן שבו הוא רואה את הדברים: "טראמפ כל כך מתעב את העובדה שאנשים קראו לו וליועץ האסטרטגי שלו סטיב באנון אנטישמים, פשוט משום שהם ההפך הגמור; מדובר באנשים שהם אוהבי ישראל גדולים. הם לא אנטישמים אלא 'פילושמים', אוהבי יהודים. הוא כל כך סולד מההאשמה הזו, שהוא לא יכול להבין איך לאנשים יש בסיס להגיד את זה".

"אני מכיר את סטיב באנון הרבה מאוד שנים", אומר קליין על יועצו האסטרטגי הבכיר של הנשיא. "הוא אוהב ישראל. כל מי שמכיר את מורטון קליין יודע שאם היה אצלו אפילו רמז לאנטישמיות, הייתי מזמן תופס אותו בגרונו. הייתי רודף אותו כמו שאף אחד אחר לא היה עושה", מעיד קליין על עצמו, בטענה שמי שמכיר אותו יודע שקשה לחלוק עליה.
 

"אני מכיר את סטיב באנון הרבה מאוד שנים, הוא אוהב ישראל". סטיב באנון (צילום: AFP)

 
"עבדנו עם באנון. הוא נאבק יחד איתנו באנטישמיות בקמפוסים באוניברסיטאות, ושלח את הכתבים שלו להתקשר לנשיאי אוניברסיטאות ולשאול איך הם מתכוונים להילחם בתופעות הבעייתיות האלה".

עוד אומר קליין כי "כל כתבה באתר ברייטברט", שבאנון היה מנהלו הראשי לפני שהצטרף לצוות של טראמפ, "הייתה פרו-ישראלית או גינתה אנטישמיות. אני מדגיש: כל כתבה. כך שהאיש הזה הוא חבר. הוא מתקשר אליי ואנחנו מדברים על ישראל, ואני יודע טוב מאוד מה הוא חושב. הוא רוצה שיהיה לו קל יותר לקדם בעבור טראמפ נושאים יהודיים, כמו למשל העברת השגרירות האמריקאית לירושלים".

אחת ההתבטאויות הזכורות ביותר של טראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו היא ההבטחה להעביר את השגרירות האמריקאית מתל-אביב לירושלים, הצהרה שגם נשיאים קודמים השמיעו לפני בחירתם. כעת, למרות אותה הצהרה, גורמים רבים מעריכים כי המעבר נדחה, ואף תוהים אם הדבר בכלל יתבצע.

"אני מאמין שזה היה אמור לקרות בשבוע הראשון לכניסתו לתפקיד", אומר קליין, "אבל קרו כמה דברים שגרמו לעיכוב: קודם כול ישנה הביקורת הקשה של האנטישמים והערבים, אך בד בבד גם לא הייתה כל תמיכה של היהודים בארה"ב להעברת השגרירות.

"אפילו נתניהו לא יצא מגדרו כדי לדרוש את העברת השגרירות באופן מיידי". שגרירות ארה"ב בישראל (צילום: יהושע יוסף )

"הארגונים היחידים שאמרו שצריך להעביר מיד את השגרירות היו אנחנו וה-OU (האיחוד האורתודוקסי המאגד את הקהילות הדתיות וחלק מהחרדים בצפון אמריקה). לדעתי לא היו אחרים. בבית הלבן אמרו לי אישית: תביא עוד ארגונים יהודיים שיהיה קל יותר להעביר את ההחלטה".

אז בעצם זו אשמת הקהילה היהודית שלא העבירו את השגרירות?
"כן. האם ועידת הנשיאים דרשה את העברת השגרירות? לא. הליגה נגד השמצה? הוועד היהודי-אמריקאי (AJC)? איפא"ק? גם לא. אפילו נתניהו לא יצא מגדרו כדי לדרוש את העברת השגרירות באופן מיידי. בשיחות עם בכירים ישראלים הם אמרו שלא בטוח שישראל רצתה שהעברת השגרירות תתבצע מיד.

"דיברתי עם גורמים בבית הלבן בנושא, והם ביקשו מאיתנו לעזור להם ולגרום לכך שכלי התקשורת היהודיים יכתבו במאמרי המערכת שלהם שיש להעביר את השגרירות, אבל זה פשוט לא קרה. גם מנהיגים יהודים לא יצאו מגדרם כדי לגרום לזה לקרות. צריך להגיד שירושלים היא עיר שלא קדושה למוסלמים, אתם חייבים לכתוב על השקר הזה", הוא תובע מאיתנו.
  
"ירושלים הרי לא מוזכרת בקוראן, ואף מנהיג מוסלמי לא ביקר בה עד 1948. זה היה פח אשפה אחד גדול. אני מאמין שהעברת השגרירות היא עדיין מטרה מרכזית עבור טראמפ. הוא איש של מילה, ואני מאמין שאף שנשיאים אחרים הבטיחו ולא קיימו, פה זה יקרה. אני לא אופתע אם זה יקרה ביום ירושלים הקרוב. אני יודע בוודאות שהוא רצה להעביר את השגרירות בשבוע הראשון, ואני עדיין מעריך שזה יקרה".

אז נתניהו לא לוחץ מספיק בעניין הזה?
"אני חושב שראש הממשלה הישראלי וגורמים ישראליים צריכים לדרוש את העברת השגרירות באופן מיידי".

היחידים שביקרו את אובמה

כאמור, קליין היה ראש הארגון היהודי הראשון שנפגש עם גורמים בכירים בבית הלבן מאז כניסת טראמפ לתפקידו. למרות ניסיונותינו העיקשים, הוא לא מוכן לגלות עם מי נפגש. "התקשורת האמריקאית דיווחה שנפגשתי עם אנתוני סקרמוצ'י, שהוא עוזר בכיר של טראמפ. זה מה שאני יכול להגיד, אבל היו גם פגישות עם אחרים שלא אוכל לפרט מפני שזה רגיש מאוד. אפילו לאשתי לא אמרתי. אבל מדובר באנשים הבכירים סביבו, שמות שתכירו היטב".

בעצם קיום הפגישות הללו יש הצהרה. הרי 'ארגון ציוני אמריקה' לא היה ארגון שהממשל האמריקאי היה בקשר איתו בשנים האחרונות.
"הדעות שלנו על המלחמה הערבית-מוסלמית נגד ישראל דומות לאלה של הממשל החדש. האג'נדה שלנו קרובה לזו של באנון וטראמפ יותר מכל ארגון יהודי אחר באמריקה. אצל אובמה לא הזמינו אותנו כי הוא היה שמאל קיצוני, אנטי-ישראלי, שתמך באסלאם הקיצוני. אנחנו גאים בכך שהיינו הארגון היהודי היחיד שביקר את אובמה על הצורה האיומה שבה הוא התנהג לישראל. בשמונה שנותיו כנשיא הוא הזמין אותנו לבית הלבן רק פעם אחת".
 

היחידים שביקרו אותו. אובמה (צילום: EPA)

בריאיון שערכנו עם קליין לפני כארבע שנים הוא הגדיר את השדולה הפרו-ישראלית הגדולה איפא"ק כמי "שמסייעים לפלסטינים במקום לסייע להתנחלויות. בעיניי איפא"ק הוא ארגון שמאל יהודי". גם כעת הוא לא מהסס לבקר את הארגון, שנחשב חלק מהקונצנזוס היהודי-אמריקאי ואף הישראלי.

"בכירי איפא"ק ביקרו את טראמפ, שהיה אז מתמודד בפריימריז הרפובליקניים, למרות הנאום הפרו-ישראלי המדהים שנשא בכנס. המנכ"ל הווארד קור והנשיאה ליליאן פינקוס פרסמו יממה לאחר הנאום הודעה שבה נאמר כי 'היו אנשים במשפחת איפא"ק שנפגעו מאוד אמש, ועל כך אנחנו מתנצלים מאוד. אנחנו מאוכזבים מכך שכל כך הרבה אנשים מחאו כפיים לרגשות שאנחנו לא מסכימים עמם או מתנגדים להם'.

"שיתביישו", אומר על כך קליין. "הם הסבירו לי שהיו חייבים להתייחס לנאום של טראמפ מפני שהיו שם אנשים משני צדי המתרס, ויש גם כאלה שמתנגדים לו מאוד. אמרתי להם: 'לא מעליבים נשיא פוטנציאלי'".

אמרת בעבר שאיפא"ק הוא ארגון שמאל.
"הוא באמת ארגון שמאל. הם תומכים במדינה פלסטינית, ולא תומכים בזכות היהודים לחיות בכל מקום ביהודה ושומרון. הם בעצם לובי לסיוע לפלסטינים. הם לא תמכו בדיוויד פרידמן, שהוא ידיד ישראל הגדול ביותר שהיה אי-פעם בתפקיד שגריר ארה"ב בישראל. הם כמו כל הארגונים היהודיים, הם בשמאל".

בשבועות האחרונים דובר רבות על עמדתו של הממשל האמריקאי בנושא ההתנחלויות והמשא ומתן עם הפלסטינים. שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט מתח ביקורת על ראש הממשלה נתניהו, ואמר כי ישראל צריכה לבקש מטראמפ לקדם אינטרסים ימניים מפני שהממשל האמריקאי מחכה לשמוע מה ישראל בראשות נתניהו רוצה לעשות.

קליין מסכים עם האמירה הזו: "אני מאמין שישראל לא צריכה להצהיר הצהרות ולבקש בקשות, אלא פשוט לבנות באזור C, ב-60 האחוזים של יהודה ושומרון שלא נתנו לערבים. הרי הערבים בונים בעשרות אחוזים יותר, אז למה שהיהודים לא יוכלו לבנות?"

אז אם נבנה ביהודה ושומרון הבית הלבן יקבל את זה?
"הם לא דיברו על כך בפומבי, אבל כפי שאמר הנשיא טראמפ בחודש מאי 2016 ל'דיילי מייל' הבריטי, בתשובה לשאלה האם ישראל צריכה להקפיא את ההתנחלויות – 'לא. אני לא חושב כך (שיש להקפיא את הבנייה) – הם צריכים להמשיך ולהתקדם'".
 

האמירה של טראמפ מנוגדת לעמדתו במהלך הקמפיין. נתניהו עם נשיא ארה"ב בבית הלבן (צילום: AFP)

 
במהלך ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון ביקש ממנו טראמפ "לרסן מעט" את הבנייה בהתנחלויות, אך קליין לא סבור שהאמירה הזו מנוגדת לעמדתו של טראמפ במהלך הקמפיין. "הוא מינה את דיוויד פרידמן לשגריר, והוא הרי מגייס הכספים של בית-אל, חבר גדול של יהודה ושומרון. אני תמיד אומר בנאומים שלי 'אנחנו היהודים, מיהודה'. שמחתי לראות שביבי משתמש עכשיו במשפט הזה".

ומה דעתך על ההתנסחות של טראמפ במסיבת העיתונאים עם נתניהו?
"הוא אמר 'קצת'. הוא לא אמר תעצרו את הבנייה. הוא הרי איש עסקים, אדם שסוגר עסקאות, אז הוא לא רוצה להיראות מול העולם כמי שעושה רק מה שישראל רוצה. הוא רוצה להראות שיש לו כבוד לעוד דעות".

מתוקף קרבתך לבית הלבן אתה יודע בדיוק מה חושבים שם. כמה רחוק ישראל יכולה ללכת בעניין הזה?
"קודם כול, בשבילי כיהודי שאוהב את ישראל, זה הזוי שישראל כמדינה ריבונית תצטרך לבקש ממדינה אחרת בקשות בנוגע להתנהלות הפנימית שלה. ההבנה שלי היא שאם תבנו בלי הצהרות זה יהיה בסדר גמור".

כשנתניהו אומר עכשיו שעלינו לשקול מה שמבקשים מאיתנו בבית הלבן, האם הוא בעצם מעניק מיוזמתו ויתורים שלא היה צריך לתת?
"הדעה האישית שלי היא שהוא לא צריך להגיד את זה. צריך לשאול אותו למה הוא אומר את זה. בבית הלבן של היום מדברים על כך שהערבים מקבלים 600 מיליון דולר בשנה מאמריקה, האם הם מבקשים מטראמפ לבנות ביהודה ושומרון? הם פשוט בונים".

"הקהילה היהודית מפולגת"

כשבועיים לאחר השימוע שנערך לעו"ד דיוויד פרידמן, המועמד לשמש כשגריר ארה"ב בישראל מטעם טראמפ, אומר עליו קליין: "אני מכיר אותו היטב מאז שהתחיל לקדם את הקמפיין (של טראמפ לנשיאות). הוא אחד מעורכי הדין הכי טובים בארה"ב לפשיטות רגל, הוא התפרנס מזה יפה מאוד עד עכשיו".

כשאנו שואלים אותו על סיכוייו של פרידמן להתמנות לבסוף כשגריר, הוא משיב: "אני חושב שהמינוי יעבור. לדעתי אף רפובליקני לא יצביע נגדו, והוא יקבל גם תמיכה חלקית מהדמוקרטים".

"אני חושב שהמינוי של פרידמן לשגריר יעבור". פרידמן בשימוע בסנאט (צילום: EPA)

אלא שכוחות גדולים בקהילה היהודית, מאלה המשתייכים כמובן לשמאל, עושים ככל יכולתם לסכל את מינויו של פרידמן. בראשם התייצבה במפתיע התנועה הרפורמית, הזרם הגדול ביותר ביהדות ארה"ב, שדווקא לאחר השימוע של פרידמן בסנאט ולאחר שהתנצל על אמירות בוטות שלו בעבר, נקטה צעד תקדימי ולראשונה בתולדותיה יצאה נגד מינוי שגריר כלשהו בישראל או בכלל.

על כך אומר קליין: "ריק ג'ייקובס (ראש התנועה הרפורמית) הוא בושה וחרפה. הוא חבר בוועד המנהל של ג'יי-סטריט, ואלה לא שמאל אלא אנטי-ישראלים. ג'יי-סטריט היו בעד דו"ח גולדסטון, ותמכו בהחלטה השערורייתית של מועצת הביטחון נגד ישראל".

יש להם תמיכה של אחוז גדול מיהודי ארה"ב.
"זה לא נכון. התמיכה בהם דווקא קטנה מאוד. חוץ מזה, אלה שתומכים בהם לא יודעים מה המדיניות שלהם באמת. הם חושבים שזה ארגון שמאל רגיל, ולא יודעים שראשיו תמכו בדו"ח גולדסטון או בהחלטה באו"ם. אם הם פרו-ישראלים, למה אנשים אנטי-ישראלים כמו המיליארדר ג'ורג' סורוס תורמים להם?"

קליין ממשיך לבקר בחריפות את ארגוני השמאל היהודיים, ואומר: "השגריר הקודם דן שפירו הוא חבר טוב שלי, אף שהוא שמאל קיצוני. הוא היה ראש הסגל של הסנטורית היהודייה מקליפורניה דיאן פיינשטיין, ויחד הם הצליחו לגרום לכך שבחוק העברת השגרירות לירושלים יהיה סעיף שמאפשר לנשיא להטיל וטו ולמעשה למנוע את העברת השגרירות. כששפירו היה מועמד לשגריר אף אחד בקהילה היהודית לא יצא נגדו, אף שכולם ידעו מה העמדות שלו.
 

"חבר טוב שלי, אף שהוא שמאל קיצוני". שפירו (צילום: גדעון מרקוביץ)

 
"יתרה מכך, שפירו שאל אותי אם אהיה מוכן לתמוך בו בפומבי, והשבתי שאמנם אינני מסכים עם דעותיו אך הוא אדם ישר וראוי להיות שגריר. אז אני תמכתי באיש שמאל קיצוני, ולעומת זאת תראו מה השמאל עושה לפרידמן שהוא פחות ימין ממה ששפירו הוא שמאל. התנועה הרפורמית עושה לובי נגדו אצל כל הסנטורים".

אין פה פגיעה חמורה של התנועה הרפורמית ביחסי הקהילה היהודית-אמריקאית עם ישראל, וגם באחדות של הקהילה היהודית?
"צאו מהסרט, הקהילה היהודית לא מאוחדת. אוסלו פיצלה את הקהילה היהודית-אמריקאית לנצח. פתאום אמרו שאפשר לחלק את ירושלים, לתת אדמה לרוצחים. לפני זה כולם היו ביחד. רבין, פרס וביילין פיצלו את הקהילה היהודית לנצח. 70 אחוזים מהתנועה הרפורמית מתחתנים עם גויים. אנחנו לא מאוחדים, אל תחיו באשליות. הסקרים מראים ש-45 אחוז מיהודי ארה"ב תומכים במדינה פלסטינית, ו-42 אחוז נגד – זה כמעט חצי-חצי".

ממשלת ישראל, ובמיוחד נתניהו, ניסתה לקדם את מתווה הכותל למען היחסים עם התנועה הרפורמית. זו כפיות טובה מצדם להתנהג כך?
"יהודים רפורמים לא עולים לארץ".

אז שנוותר עליהם?
"הם לא יתמכו בנו בחיים. אתם צריכים לגנות אותם כשהם משמיעים הצהרות עוינות ואנטי-ישראליות. לתקן אותם כשהם טועים".

למרות הכיפה שעל ראשו והתדמית הליכודניקית בואכה הבית היהודי, קליין מגלה כי "פחות מ-10 אחוז מחברי הוועד המנהל של ארגון ציוני אמריקה הם אורתודוקסים. אנחנו 4 מתוך 45. רובם רפורמים וקונסרבטיבים".

אתה מדבר על כך שאתם כמעט היחידים שתומכים בפרידמן, מדוע? שאר הארגונים היהודיים מוטים?
"כן, כל הארגונים היהודיים נמצאים בשמאל. אפילו ה-OU נוטה קצת שמאלה".

אגב, איך אתה מסביר את זה שפתאום בשימוע שנערך לפרידמן בסנאט הוא אמר שהוא מחויב לפתרון שתי המדינות?
"באמריקה, כשאתה בשימוע מול הסנאט, יש מה שמכונה 'המרת דעות לקראת אישור' של מועמדים לתפקיד. הוא אמר שאם הפלסטינים יקבלו את ישראל כמדינה יהודית, בלי פליטים ושהם יוותרו על ירושלים – פלסטין תהיה מדינה. אבל אני לא חושב שזה יקרה".

הארגון שלכם צפוי לגדול ולהתרחב בגלל הקשר עם טראמפ?
"אנחנו כבר גדלים. יש יותר תרומות, יותר כוח אדם, שני לוביסטים במשרה מלאה, יותר עוצמה. אנחנו גדלים גם בפעילות בקמפוסים. מבקשים ממני כל הזמן להתראיין ולנאום בטלוויזיה וברדיו, הרבה יותר משהיה בעבר. זה קורה בגלל הקשר עם טראמפ, ובו בזמן יותר יהודים מתחילים להבין שהפלסטינים רוצים להשמיד את ישראל".
 

"הממשל החדש קרוב יותר לדעות של בנט מכפי שהיה בתקופת אובמה" (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

 
האם אתה חושב שבממשל מהמרים על פוליטיקאים ישראלים אחרים שירשו את נתניהו, כמו בנט למשל?
"הממשל החדש קרוב יותר לדעות של בנט מכפי שהיה בתקופת אובמה, אז בוודאי שדעותיו הם יותר מיינסטרים ומקובלות בבית הלבן".

אנחנו בישראל רגילים למלחמות של ראש הממשלה עם התקשורת, אבל אצלכם זה חדש. בכלל, ההתנהלות של טראמפ שונה משל כל הנשיאים לפניו.
"חלק מהניצחון של טראמפ נבע מכך שלאנשים באמריקה נמאס מהפוליטיקלי-קורקט. מזה שלא אומרים את האמת על החברה שלנו כי זה לא מקובל וכי מפחדים מהמוסלמים הרדיקלים ומהטרור. כולם מפחדים, אבל טראמפ הוא היחיד שמדבר על זה. לאנשים נמאס מהתקשורת שהיא כל-כך שמאל ותומכת בדמוקרטים. לאנשים רבים מאוד זה היה מרענן שהוא אומר את האמת ישר בפרצוף".

האם טראמפ יקצץ מתקציבי התמיכה שארה"ב מעבירה לרשות הפלסטינית?
"יש חקיקה בקונגרס שמטרתה לקצץ את כל 600 מיליון הדולרים של הסיוע, או לפחות את הסכום של המשכורות לרוצחי יהודים. הייתי בקפיטול לפני יומיים ונפגשתי עם סנטורים רבים, הם מתעבים את הרשות הפלסטינית ורוצים לקצץ את הסיוע גם לאו"ם. כרגע זה עוד לא עלה להצבעה, אבל זה יקרה".

לשאלתנו אם הוא חושב שטראמפ יסיים ארבע שנות כהונה, קליין משיב כי "אין סיבה שלא", אך אומר שגם אם הנשיא ייאלץ לפרוש מתפקידו מכל סיבה שהיא, סגנו לא פחות טוב לישראל, ואולי אף יותר. "מייק פנס טוב לישראל יותר מכל אדם אחר. הכרתי אותו כשהיה בקונגרס, והוא עשה כל דבר שביקשתי בשביל ישראל. הוא מאמין בתנ"ך ואומר שאם אתה קרוב ליהודים 'תבורך'. הוא אדם נפלא".

נושאים קשורים: