רב היישוב אפרת שלמה ריסקין, דמות רבנית מוכרת גם מחוץ לתחומי סמכותו הרשמית, אינו נחשב לרב שמרני במיוחד. ובכל זאת הוא מיישר קו הלכתי עם רבנים שמרנים יותר וקובע שנשים יכולות להורות הלכה, אך לא לקרוא בתורה ולהוביל תפילה בציבור במניינים "משלבים" או "שוויוניים" לפי רוח היהדות האורתודוקסית. זאת, אף שהוא עצמו מכשיר "מורות הוראה" ומסמיך אותן לעיסוק מוביל ביהדות.

הרב ריסקין בכנס נאמני תורה ועבודה. (צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של נאמני תורה ועבודה).

הרב אמר את הדברים בתגובה להחלטת ה־OU, התאחדות הקהילות האורתדוקסיות בארה"ב, האוסרת על הקהילות החברות למנות נשים לתפקיד רבה או "מהר"ת" – ראשי תיבות של "מנהיגה רוחנית הלכתית".
בכנס ארגון 'נאמני תורה ועבודה', בתשובה לשאלה אם הוא מכשיר "מורות הוראה" בניגוד לעמדת ה־OU, ענה הרב ריסקין שאינו בטוח שהארגון האמריקני אכן אסר הכשרה כזאת.

"אצלנו מדובר במורת הוראה, ובעיניי אין בכך כל בעיה. הם (ארגון ה־OU בפסק ההלכה – צ"ק) לא התייחסו לכך. נשים יכולות להורות, ויש לנו שתי נשים שכתבו ספר שאלות ותשובות. אין בכך כל בעיה – גם בעיניהם של האורתודוקסים בארה"ב".
 

מיישר קו עם רבנים שמרנים. הרב שלמה ריסקין . (צילום: אדי ישראל)

עם זה, הרב ריסקין הסכים ש"אחד התפקידים המרכזיים בבית הכנסת, בוודאי בארץ, הוא תפילה בציבור וקריאת התורה בציבור. אישה לא יכולה להיות בעלת קריאה ומרת תפילה. אני יודע שיש דעות אחרות, ורבנים שהם חברים טובים שלי חושבים אחרת", אבל "נשים לא מחויבות בקריאת התורה ולכן הן לא יכולות לקרוא תורה בציבור. מה שמפריע לי זה שכל המקומות שאני יודע שנשים עולות בהם לתורה וקוראות בה שם – זה שייך על פי רוב בשבת בבוקר. אבל מה עם יום שני וחמישי? מה עם מנחה של שבת?"

"עיקר בית הכנסת הוא קריאת התורה ותפילה בציבור". בית כנסת לינקולן סקוור החדש במנהטן. (Theresa Genovese/CetraRuddy)

הרב ריסקין טען שבשלב זה הנשים אינן קבועות מספיק בתפילה, ולכן אין להן מקום בהובלת התפילה והקריאה בתורה. "אם נשים רוצות לעלות (לתורה – צ"ק), אני חושב שהן צריכות להיות קבועות כמו האנשים. אני לא מדבר על כל אישה ואישה אלא על ציבור הנשים. צריך מקום שיש בו מניין כזה גם בימי שני ובחמישי בבוקר, ובשבת במנחה.

"אנשים אומרים 'אישה כמו איש' בנוגע לתפקידים כמו ראש בית כנסת, אבל מכיוון שעיקר בית הכנסת הוא קריאת התורה ותפילה בציבור, כל זמן שאישה לא יכולה להוציא (ידי חובה – צ"ק) זה לא אפשרי".
בכנס 'נאמני תורה ועבודה' שכותרתו 'בבל וירושלים' השתתפו כמאתיים איש ואישה והם עסקו ביחס של מדינת ישראל לקהילה היהודית בארה"ב.

נושאים קשורים: