המאבק על הכותל עולה שלב: ביום שני הקרוב עתידה להתקיים תפילה המונית ברחבת הכותל המערבי, כמחאה נגד קבוצת "נשות הכותל" (המתפללות בתפילין וטליתות) והכוונה להעביר את הרחבה הדרומית לקהילות הרפורמיות. במודעות על התפילה מכונות נשות הכותל "נשות הפרובוקציה" והכותרת היא "שומרים על הלב, עוצרים את הביזיון". 
 
האירוע יתקיים בראש חודש, היום הקבוע שבו נשות הכותל מקיימות את תפילתן. התפילה הינה ביזמת ארגון "ליבה", המשתייך לזרם החר"דלי בציונות הדתית. על פי המארגנים, הרב חיים דרוקמן, מחשובי רבני הזרם המרכזי בציונות הדתית, הביע את תמיכתו בארוע. בשיחה עם 360 הביעו הרבנים שמואל אליהו ושלמה אבינר גם הם את תמיכתם.

דווקא המפלגות החרדיות לא ששות להעלות כעת מחדש את הנושא אל השיח. מתווה הכותל שאושר בממשלה לפני למעלה משנה, שעל פיו הרחבה הדרומית תשמש את נשות הכותל, התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית לא ממומש, ומבחינת ראש הממשלה בנימין נתניהו – ההעדפה היא לדחות את ההכרעה בנושא. אמנם עתירה שהוגשה לבג"ץ דורשת את מימוש המתווה, אולם המדינה ככל הנראה תבקש לדחות את הדיון בשלושה חודשים. "זה ממש לא הכוונה שלנו עכשיו, לקיים מחאות המוניות", אמר גורם במפלגת "יהדות התורה".
 

נשות הכותל קוראות בתורה ברחבה (צילום: פלאש 90)

 
יוזמי התפילה מבהירים כי אין להם כוונה להגיע לתגרות אלימות עם נשות הכותל. "להיפך, אנו מעניינים לקיים תפילה מכובדת, כדי להביע אמירה של הציבור שרוצה את הכותל בצורתו הנוכחית. אנחנו לא עושים רעש ולא הוצאנו הודעות לתקשורת, כפי שהן עושות, אלא רק קראנו לבוא ולהתפלל", אמר יהודה ולד, ממארגני התפילה.

המחאה תהיה גם כנגד מתווה הפשרה –  לפיו נשות הכותל יעזבו את הרחבה המרכזית ויתפללו ברחבה הדרומית – ואמירת תהילים תתקיים גם ברחבה המיועדת לרפורמים. "הכותל הוא קשור לכל אורכו, זה מה שאנחנו אומרים", אומר ולד.

נושאים קשורים: