השימוש בסמים קלים הולך ורווח בחברה הישראלית, ובכלל זה בחברה הדתית – וההתבטאויות הרבניות כבר נרשמות: הרב אורי שרקי, מחשובי הרבנים בעולם הציוני דתי, אמר היום (ג') בשיח שהתקיים במרכז "ראש יהודי" בתל אביב, כי עישון קנאביס הוא "מספיק חמור כדי שהחברה תיקח על עצמה את האחריות ותאסור את השימוש בחומרים הללו".
 
הרב שרקי העניק גיבוי אידאולוגי לחוק הקיים, ואף הביע תמיכה בהחמרת האכיפה: "אם האכיפה חמורה, לא יהיו סמים והתופעה תקטן", אמר. הוא הסביר מדוע מותר לאכוף על היחיד במעשה שנוגע רק לו בעצמו, ואמר: "ייתכן מאוד שרצוי לגרום עוול ליחיד, אם התוצאה החברתית רצויה".

כשהסביר הרב שרקי מדוע אין להכניס לכלא את מי שמשתמש בסמים קלים, הוא תלה זאת בסיבה ש"הכנסה לכלא של כל המשתמשים לא מועילה", זאת משום ש"החברה לא פיתחה את התודעה לגבי חומרת המעשה, ולכן אי אפשר כעת לבצע את זה".

לדברי הרב שרקי, "הסמים שונים מכל שאר מוצרי ההתמכרות, משום שהם מייצרים באדם עולם דמיוני. כלומר, עולם שבו האדם 'עף' אל מעבר לו, ללא בקרה, ללא מבחן מוסרי וללא חזור".
 

הרב שרקי: "החברה לא פיתחה את התודעה לגבי חומרת המעשה". עישון קנאביס (צילום: שאטרסטוק)

ההתייחסויות בעולם הרבני לקנאביס מועטות. לפני כשנתיים עסק בנושא הביטאון המרכזי של החברה החרדית-ליטאית, "יתד נאמן", והפתיע עם האמירה כי "הקדוש ברוך הוא ברוב רחמיו יצר צמח הנקרא קנאביס". הביטאון אף ציטט פוסק בן המאה ה-15, רבי דוד בן שלמה אבן זמרא (המכונה הרדב"ז), שכתב: "עלי הקנאביס הנקרא קנב, אוכלים אותו במצרים, ומשכר, ואומרים שהוא משמח, ואוכלין אותו חי כמות שהוא". עם זאת, "יתד נאמן" עסק בחוות לגידול קנאביס רפואי ולא טען כך לגבי שימוש המוני.