בוועדה לביקורת המדינה שוב נשמעו היום (ב') טענות כנגד מערך הגיור הממלכתי. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הדגישה את הסחבת בקבלת החלטות בוועדת החריגים והסירוב לחשיפת פרוטוקולים, ודחיית תהליך הגיור ללא שקיפות וללא הנמקה.

"ועדת החריגים פועלת בחוסר רצינות, בהתחמקות מתשובות של הוועדה לביקורת המדינה ושל הכנסת, ופועלת למעשה ללא פיקוח פרלמנטרי", אמרה אלהרר.

מרטין קונדו – יליד גאנה, סיפר שהתחתן עם יהודייה אזרחית ישראל ואף נולדו להם שני ילדים. לאחר שהתגרשו, הוא נישא בשנית לאורטל סבח. לזוג נולד ילד, וכעת אשתו בהיריון נוסף. "התאהבתי בעוצמת היהדות, משתוקק להיות חלק מהעם הנבחר ומעוניין לספוג עוד ועוד מהיהדות", סיפר קונדו שביקש להתגייר, אך בקשתו נדחתה על הסף משום שהיה במעמד עובד-זר.

לטענת קונדו, הבקשה לגיור לא נובעת מתוך רצון לקבל אזרחות, שכן יש לו משמורת על הילדים, ואף הצטרף לקהילה של הרב שמריהו שור בחיפה, בה הוא פעיל מזה כשנה.

ראש מערך גיור במשרד ראש הממשלה, הרב יצחק פרץ, טען כי אילו מקרה זה היה מגיע לפתחו ייתכן והיה מאשר לקונדו לפתוח בהליך הגיור. לדבריו, מתוך 798 בקשות לגיור, התקבלו 492, מתוכם רק 101 עברו את תנאי הסף.

"יתרו, חותן משה, לא קיבל אישור גיור מוועדה כזו או אחרת". ח"כ שטרן. (צילום: דודי ועקנין)

אלהרר הוסיפה כי "אילולא הוועדה הייתה רואה את המבקש להתגייר ייתכן והייתה נחסכת עוגמת הנפש שלהם".
לדברי ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) הוועדה כוללת שני יועצים משפטיים ואת הרב דיין. "יש טעם נפגם בכך ששלושת חברי הוועדה אינטרסנטיים, נתונים ללחצים וכפופים לשרים", אמר ברושי. הרב דיין השיב על כך שאנשי הוועדה משקללים את כל הנתונים ומחליטים.

אלעזר שטרן (יש עתיד) הוסיף כי "יתרו חותן משה לא קיבל אישור גיור מוועדה כזו או אחרת, ויש חשש שלא מקיימים את החלטת בית המשפט העליון בהכרה בבתי גיור פרטיים גם שאינם אורתודוקסים. יותר חשוב מללבוש כיפה וציצית הוא שימור העם היהודי. לא לגרום לאנשים להתייאש ולא להתחיל כלל בהליך הגיור". כמו כן, עליזה לביא ציינה כי "הסחבת בגיור גוררת קרע עם התפוצות".

היועץ המשפטי של מערך הגיור, עורך הדין אברהם קטלן, טען כי "במקרים רבים הבאים המבקשים להתגייר אינם יודעים דבר על היהדות, ולכן מבקשים מהם ללמוד לפני כן. ישנו חשש שמבקשי-הגיור רוצים באמת רק אזרחות ישראלית, ולכן בית המשפט העליון קבע כי זכותה של ועדת חריגים לוודא את כנות המתגייר".

נושאים קשורים: