תגידו שלום לגלולות: חוקרים אמריקאים מפתחים בימים אלה אמצעי חדשני למניעת הריון, שעשוי להפוך לשיטה האפקטיבית ביותר לחמוק מהריונות בלתי רצויים.

בניגוד לרוב אמצעי המניעה, שמופנים לקהל הנשי, האמצעי החדש הוא דווקא גברי: על פי ידיעה שפורסמה היום (יום ג') ב"דיילי מייל" הבריטי, מדובר בזריקה לגברים שמונעת מהזרע לצאת מהגוף – וכך מונעת הריונות בלתי רצויים לתקופה של עד שנתיים.
 
הזריקה, שהוכחה כאפקטיבית לאחר שנוסתה על קופים, עשויה להוות פריצת דרך בחיפוש אחר מקבילה גברית לגלולות למניעת הריון – וייתכן שתנוסה על בני אדם כבר בשנה הבאה.

בניגוד לזריקה אחרת שפותחה בעבר, ועשתה שימוש בהורמונים כדי לשבש את ייצור הזרע, הזריקה הנוכחית אינה הורמונלית – ומתגאה במאה אחוזי הצלחה על הקופים שבהם נוסתה. וזה לא הכל: שלא כמו הזריקה הקודמת, אשר גרמה לתופעות לוואי חמורות, שימוש בזריקה הנוכחית לא גרם לתופעות לוואי כלשהן.

במסגרת הזריקה החדשה, שפותחה במרכז מחקר לאומי בקליפורניה, מוחדר ג'ל לתוך צינור הזרע – במטרה לחסום את דרכו של הזרע ולמנוע ממנו לצאת מגופו של הגבר.

אחד מיתרונותיה המשמעותיים של השיטה החדשה הוא שהיא הפיכה – בניגוד לאפשרות של עיקור, בה בוחרים גברים רבים ברחבי העולם. "זו טכניקה מעניינת שמשיגה תוצאה של 'עיקור הפיך' – על ידי חסימת מעבר הזרע באמצעות חומר שאפשר להוציא מהגוף בהמשך", אמר פרופ' אדם באלן, יו"ר אגודת הפוריות הבריטית.

לדברי באלן, "אם השיטה גם נטולה תופעות לוואי, הגישה החדשנית הזו היא בעלת פוטנציאל והבטחה גדולה להפוך לגלולה הגברית". יחד עם זאת, באלן הוסיף כי "הכרחי לדעת שהשיטה תישאר הפיכה, ללא קשר למשך השימוש".