פסטיבל פריחת הכלניות בדרום "דרום אדום" יוצא לדרכו בסוף השבוע הקרוב, ולאורך כל סופי השבוע בחודש פברואר. זהו חגם של אנשי הדרום, שכמו בחזונו של בן גוריון הפכו את המדבר השומם למרבד פורח, ולאסם התבואה של ישראל. השנה יתקיימו חלק גדול מהפעילויות בימי שישי, לטובת הקהל הדתי המוזמן ממרכז הארץ. רוב הסיורים והאירועים מתקיימים במרחק של שעה נסיעה מהמרכז, ולטובת הקהל הדתי גם מוצעים הסעות מוזלות מתל אביב, שיצאו ביום שישי בבוקר ויחזרו בצהריים – הרבה לפני כניסת השבת.
 
לרגל ציון 70 שנה להנחת קו המים הראשון לנגב, הפסטיבל יתקיים השנה בסימן שנת המים לנגב, עם מגוון סיורים מרתקים בעקבות המים והפריחה – ללא תשלום. בנוסף מוצעות שפע פעילויות לכל המשפחה: הצעדה המסורתית של קקל לזכרה של שושנה דמארי, מרוץ הכלניות, מרתון אופני הרים, שווקים, ירידים חקלאיים, סיורים ושחקנים בין הפרחים, מופעי מוסיקה, ירידים ועוד.

"שחקנים בין הפרחים": לאורך סופי השבוע יחכו למבקרים במוקדי הפריחה דמויות מרתקות להפעלה בטבע ללא תשלום, ביניהן יהיה ניתן לפגוש את טיפי, טיפטיפון וטיפ-טיפונת ועוד דמויות שיחכו למטיילים בפינות חמד בטבע. בנוסף יתקיימו מגוון רחב של סיורים לאורך כל הפסטיבל: סיורי פריחה בהדרכת קק"ל ורט"ג ללא תשלום, סיורים זורמים לאורך קו המים ומאגרי המים, מיצגי שירה בטבע בנושא המים, סדנאות הפעלה ויצירה בטבע.

"צבע בטבע": סיורים חקלאיים האופייניים וייחודיים לאזור, סיורים היסטוריים וסיורים מודרכים ברכב וברגל בכל המרחב אל מוקדי הפריחות.
 

פסטיבל דרום אדום (צילום: רפי בביאן)

גם השנה תתקיים בבתרונות רוחמה ב-4.2 צעדת הכלניות המסורתית לזכרה של ענקית הזמר שושנה דמארי, ומרתון אופני הרים בארי ה-11 יתקיים ב-10.2 בין מרבדי הכלניות של בארי. כמו כן יתקיים זו השנה הרביעית מרוץ הכלניות ב-17.2, עם מסלולי ריצה ברמות קושי שונות, בין מרבדי הפריחה והשדות החקלאיים.

בכל יום שישי יפעלו באזור מגוון שווקים וירידים חקלאים, "שוקשוקדה" ביער שוקדה, יריד האיכרים ההולנדי "Braderie" – בחווה ההולנדית במושב שדה צבי, שוק חקלאי אורגני של ירקות טריים ישר מן השדה ,שוק גבינות ועוד. "פרוייקט ,"שישי נשי" יספק חוויה מעשירה ורגועה.
בכל שבת יתקיים "קרקס על המים" בגן לאומי פארק הבשור (אשכול) ובו לצד מעיינות הבשור הנובעים יתקיימו הפעלות וסדנאות לכל המשפחה. ניתן יהיה לשכור אופניים לכל הגילאים בכניסה לקיבוץ בארי, להשתתף בפעילות מרתקת בנושא המורשת הבדואית ובסיורי גששות במוזיאון ג'ו אלון שביער להב, ליהנות משוק כפרי בצומת כפר עזה, חוויה מתוקה ביד מרדכי, מופעי תיאטרון ובלונים בחוות אל היען, ועוד.

השנה מארח הפסטיבל את היזמים הבדואים ומידי שבת יתקיימו לסירוגין "שוקראן"- שוק בדואי אותנטי בצומת בית קמה ומוזיאון בדואי פתוח  לצד מבחר פעילויות, הדרכות, סיורים וסדנאות בחיבור המורשת הבדואית לאדמה ולטבע, אשר יתקיימו ביער דבירה.
 

בדואית בנגב מכינה קפה על רקע סופת חול (צילום: יהודה לחיאני)

בכל סופ"ש יתקיימו גם אירועים חד פעמיים באתרי התיירות באזור, ביניהם מופע טברנה יווני "בבאר בצאלים", מופעי תאטרון וקרקס בחוות היענים, יריד מרקטיטו בקיבוץ צאלים, מדרחוב בקיבוץ נירים, יריד דרומי בחבל שלום הכולל שפע פעילויות וסיורים בעסקים המקומיים, סדר ט"ו בשבט ומופעים לילדים בחוות אדמאמא, בראנץ מוסיקלי ושבת אקסטרים של מופעי קפיצות אופנים וחנוכת סינגל חדש בחוות שבדרון, פעילות קולינרית בהדרכת שף שחקן במבוך מרים, מופע ייחודי  לפסטיבל מבית היוצר של צמד הרקדנים ליאת וניר בן גל שעברו לאזור. בין היתר יתארחו חבורות זמר במחלבת צאלה, חוות אל היען ו"כלי בראשית בתאשור-אשר מזמינים את המטיילים להצטרף ולשיר במלוא גרון. הפסטיבל בסיוע משרד התיירות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, קק"ל, חברת מקורות, מפעל הפיס, משרד החקלאות ומשרד התרבות והספורט.
 

גשר הצינורות (צילום: לבנת גינצבורג)

 
דמויות וסיפורים בין הפרחים: לאורך כל סופי השבוע יחכו למבקרים במוקדי הפריחה דמויות חייכניות של טיפות מים מתוקות. נפגוש את משפחת טיפ טיפה אשר באו לטיול שורשים בעקבות הסבא והסבתא שהיו הטיפות הראשונות שהגיעו לנגב וכבר אז נפגשו עם הכלנית הלבבית לראשונה. בין הדמויות נפגוש את מר טיפה וגברת טיפטיפונת עם ילדם הקטן אשר ייקחו אתכם אחורה בזמן,  אל הנחת צינור המים הראשון לנגב ואל מפעל ההתיישבות שהחל בעקבותיו בנגב .הפעילות תועבר בשילוב משחק והפעלה בטבע עם המון הומר וסיפור לכל המשפחה .
הדמויות יפעלו בכל סוף שבוע בשעות 10:00-15:00. הפעלה כל שעה עגולה למשך כ-20 דקות:
בימי שישי: ביער שוקדה
בימי שבת :חניון איבים, נחא'ביר בארי הישנה והגשר התלוי על דרך הבשור .

סיורי מים ופריחה -ללא תשלום

דרך מתקני המים" – על גדת נחל גרר, יער בארי- חניון רעים. בהדרכת קק"ל: כל שישי, יציאה בסמוך לבאר המים בכניסה לחניון. 10:00,12:00 כל שבת 10:00, 14:00,12:00 יציאה מתחנת המידע .ללא תשלום. פרטים קו ליער 1-800-350-550.
סיור משולב של בורות ובארות. כאן, בנחל גרר, חפרו רועי אברהם ורועי יצחק, בארות מים. כאן לאורך ההיסטוריה השכיל האדם המתיישב לאגום מים ולאסוף מי-נגר. מסלול זה משלב את כל אלה – את הגבים בנחל, את בורות המים ואת הבארות. בנוף עוצר נשימה של מצוקי נחל גרר, בלב חורשות קק"ל עטורות פריחה. סיפור ההתיישבות באזור לפני קום המדינה. טיול רגלי משך הטיול כשעה וחצי.
 

הפעלה בטבע בפסטיבל דרום אדום (צילום: לבנת גנזבורג)

 
אל הגשר התלוי-דרך הבשור: כל  שבת בפברואר בשעות 10:00 – 15:00 כל שעה עגולה, יציאה מתחנת המידע הסמוכה לגשר התלוי בדרך הבשור.
ללא תשלום. טעימה קטנה מנופי נחל הבשור, אחד הנחלים הגדולים בארצנו וחצייתו על גשר תלוי באורך 80 מטרים מעל בריכת מים טבעית וציורית. סיור של כחצי שעה אשר יצא מיד לאחר סיום הפעילות של הדמות במקום בהדרכת מדריכי רשות הטבע והגנים לפרטים 3639*

תצפית בתרונות רוחמה וחורבת ג'ממה, בהדרכת קק"ל: כל שבת 10:00, 12:00,14:00 יציאה מתחנת המידע בסמוך לכניסה לקיבוץ .ללא תשלום. פרטים קו ליער 1-800-350-550
ראשית ימיה של רוחמה בתחילת המאה העשרים – מפעל ההתיישבות בנגב, סיור רגלי לפריחה, בשילוב תצפית על הנופים, החקלאות בצפון הנגב. ( למעט 4.2).מאגר מים שביקש להעיז ולפתח גידול חרובים. הצצה נדירה אל קו המים ההיסטורי משנת 1947 שהובילה "מקורות" שנתגלה בסמוך למגדל התצפית. אלה הן שתי תחנות בסיפור המים, המשולבות בסיור בבתרונות רוחמה .תצפית אל המרחב וטיול במרחב חקלאי לצד שמורת טבע ונוף טבעי פורח.
 

פסטיבל דרום אדום (צילום: רפי בביאן)

 
אתר "גבעת מקורות" ומוזיאון המים בנירעם: כל שישי , 9:30, 11:30 ,13:30 כל שבת 9:30, 11:00, 12:30, 14:00 מכאן הכול התחיל. ללא תשלום
סיפורו המופלא של קו המים הראשון לנגב, הקו שאפשר את מבצע עליית 11 הנקודות ועליו אמרה ועדת החקירה של האו"ם שהמליצה על החלטת החלוקה – "קו מים זה הוא שייתן לכם את הנגב". נסייר במבני המשאבות ובריכות המים, נבקר במוזיאון ונצא לסיור קצר המשלב תצפיות למרחב, אל מתקני המים ואל מאגר המים של מפעל השפד"ן.

מאגרי תקומה וסיפורו של "קו ירקון-נגב": כל שישי 9:30, 11:30 ,13:30.ללא תשלום נפגשים ברחבת בית העלמין בכניסה לחוות יזרעם על כביש 25 מול מושב תקומה.
סיור במספר תחנות המספרות את סיפורו של מפעל הובלת מי הירקון אל הנגב – מאגרים, תחנות שאיבה אדירות מימדים, מים וביטחון, סיפורה של "מקורות" שהוא גם סיפור ההתיישבות והחקלאות וסיפורם של הפרדסים שנדדו מהשרון לנגב, בעקבות מפעל השפד"ן. בנוסף, הכרות עם הרכבת שהגיעה לאזור, באתר הנפלא של גשר "נחל בוהו".

משאבת באר פועלת באתר הראשונים ברוחמה: כל שישי 9:30, 11:30 ,13:30. כל שבת 9:30, 11:00, 12:30, 14:00. ללא תשלום.
חלוצי ההתיישבות בנגב, הקימו חווה ברוחמה וחפרו באר עמוקה. המבקרים מוזמנים לחוות את סיפורה של החווה ושל ההתיישבות באזור וגם, ממש כמו אז, לקחת חלק בחוויית שאיבת המים, הנשאבים במשאבת הענק ששוקמה ושוחזרה. פינת חמד המאפשרת בילוי משולב עם סיפור ההיסטוריה הייחודית של ההתיישבות הציונית הראשונה בנגב.
המקום עבר חידוש וכעת ניתן לחזות בסרט, לשמוע את הסיפור דרך תמונות מיוחדות ובעיקר לראות את הבאר פועלת כפי שפעלה לפני יותר מ- 100 שנה, במקום תצוגת כלי עבודה משנות ה-50 ,משוריינים שולחנות פיקניק ושירותים. 
 

הצפות בנחל הבשור (צילום: דודו גרינשפן)

"באר מרווה" ומרבדי הפריחה בלב חורשות קק"ל בשדות נגב: כל שישי 9:30, 11:30, 13:30.ללא תשלום. כניסה מול קיבוץ עלומים ( למעט ב 17.2)
סיור משולב אל מרבדי הפריחה בחורשות קק"ל וביקור באתר "באר מרווה" המנציח את זכרה של בת קיבוץ עלומים והמספר את סיפור אגירת המים  של מתיישבי העת הקדומה.

'החיים במים' – חוקרים ומגלים ב"עין הבשור": בגן לאומי פארק הבשור (אשכול ): כל שבת 11:30 ובשעה 13:30  08-9985110/120  3639* ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לכבוד יום בתי-גידול לחים שיצוין ב-4 לפברואר  ובמהלך ימי פסטיבל "דרום אדום" נפגשים סביב המעיין עם מדריכי רשות הטבע והגנים לפעילות חקר מרתקת. בעזרת ערכת חקר משפחתית, מגלים את החיים המסתוריים של בעלי החיים במים.

:ופ"ש חשיפה קליטה באשכול: 3-4 שישי – שבת. להכיר מקרוב את הקהילות של אשכול הקולטות אליהם בימים אלו חברים חדשים. אבשלום (ישוב קהילתי): שנמצא בשנים האחרונות בקליטה ופריחה, קלט בשנים האחרונות כ20  משפחות נמצא בעיצומה של קליטה נוספת של כ-50 משפחות מציע מגרשים של חצי דונם לבנייה עצמאית או מרוכזת.
שישי סיור בישוב 10:00-15:00, שבת- יריד 11:00-16:00.
קיבוץ גבולות (קיבוץ מתחדש): מקיים יום פתוח וסיורי משפחות להכרות עם הקיבוץ ופרויקט הקליטה והבניה (קולט משפחות לחברות, מציע מגרשים של חצי דונם לבניה מרוכזת).שישי בתיאום- 0547779599, שבת 10:00-15:00.
מושב יתד (קליטה לשכונה קהילתית) מושב בפתחת שלום. נמצא בתהליך הרחבה וצמיחה, קלט כ-30 משפחות בשנים האחרונות. מגרשים של 600 מ"ר לבנייה מרוכזת.שישי יריד 10:00-15:00, שבת סיור- 11:00-16:00. ג'ניה- 0523060327 פרטים על ישובים ואירועים נוספים במועצה אזורית אשכול מוזמנים לפנות ל- 089929181.
 

מטיילים בדרום אדום בשבת בקיבוץ אור הנר (צילום: אדי ישראל )

דרום אדום LIVE

 אהוד בנאי ופרפרי הקצב-  אולם מועצה אזורית אשכול: יום חמישי 9.2 בשעה פתיחת דלתות 20:30, תחילת הופעה 21:00. משורר הרוק העברי וחבר של כבוד בהיכל התהילה של המוסיקה הישראלית, במופע חשמלי ובועט, הכולל את כל הלהיטים הגדולים שהפכו להמנונים בתרבות הישראלית.
המופע יכלול את השירים האהובים מכל התקופות והאלבומים: היום, כולם יודעים, טיפ טיפה, זמנך עבר, פלורנטין, דוד ושאול, ג'מלי פורוש ועוד. מחיר 119 שקל בקניה מוקדמת, 139 שקל ביום האירוע. להזמנה: habsor.co.il/daromadom-live

יזהר אשדות במופע  סולו  עם השירים, הגיטרות והסיפורים- מסעדת נתנאל- חוות שבדרון יער להב. יום חמישי 9.2 בשעה פתיחת דלתות 20:30, תחילת הופעה 21:00 חוות שבדרון, יער להב. אחרי 30 שנה ואלפי הופעות בהן חלק את הבמה עם חבריו לתיסלם וביסס את עצמו כאומן הופעות מבוקש ומצליח בלווי הנגנים הקבועים שלו, יוצא יזהר אשדות לראשונה במופע יחיד, לבד על הבמה.
מחיר 90 שקל כולל מרק חם ושתיה חמה חופשית. להזמנה: habsor.co.il/daromadom-live
 

יזהר אשדות (ראובן קסטרו)

ערב מוזיקת  בלוז סיקסטיז: חמישי 9.2 במסעדת "מידס" בקיבוץ ברור חיל. פתיחת דלתות: 19:00 תחילת מופע: 20:30- 077-7295711. ערב על טהרת מוזיקת הבלוז והסיקסטיז עם להקת "בוגלו טריו" . מומלץ להזמין מראש בטלפון: 077-7295711, מינימום הזמנה לסועד 50 שקל.

דב נבון במופע סטנד אפ-גרין פאב – בקיבוץ ניר עם: 9.2 חמישי בשעה 21:30- גרין פאב קיבוץ ניר עם- הכניסה חופשית טלפון 077-7295734. דב נבון – במופע בידור חדש אינטימי, כנה וכובש.

מופע אקוסטי באדמאמא, מושב ניר משה: חמישי 9.2 – 20:00 כניסת אורחים, 21:00 התחלת מופע. 077-7295833.
גל שטיינר ותומר טייב בהופעה אקוסטית משותפת. ההופעה כוללת קאברים בעיבוד מיוחד ושירים מקוריים שמספרים את המסע שלנו מול עצמנו ומול הביחד. ערב אינטימי ונוגע. כניסה 40 שקל.

חג המים ב"עינות בר" –גבעות בר: 9-11.2 טיפולי מים קסומים בזריחה ובשקיעה. חוויה ייחודית רב חושית, עם מוסיקה תת ימית המעניקה שלווה אמיתית בבריכה מחוממת, מול שקיעות הנגב הקסומות. מיטב מטפלי המים בנגב עם מיטב טכניקות טיפולי המים.
23-25.2–חוגגים בסדנאות משפחתיות במים. עולם טיפולי המים בחוויות מגבשות ומעצימות. מגיעים עם כל המשפחה למתחם "עינות בר"  ולומדים על עולם טיפולי המים  בסדנא מצחיקה ומעשירה, מגבשת ומלאת שלווה.
בתיאום מראש 077-7295877  אפשרויות לינה במקום.
 

עינות בר (צילום: עינת צרפתי כהן)

מרתון אופני הרים בארי ה-11 BIKEPANEL: יום שישי, 10.2, זינוקים החל מ- 8:00 בבוקר. 077-7295716.
אחד המרוצים הוותיקים והגדולים בארץ במסלול מהיפים בארץ. לה-מדווש ו-תאוצה  מזמינים למרתון סינגל בארי, מרוץ תחרותי לרוכבי אופניים מקצועיים לאורך 25,50,75 ק"מ בין מרבדי הכלניות. המרתון פתוח לכולם ובו גם מקצה עממי (25 ק"מ) ללא מדידת זמנים. מסלול התחרות כולל סינגלים וקטעי רכיבה טכניים הדורשים מיומנות רכיבה גבוהים. טקס הסיום ב 13:00. יציאה וחנייה  ממרכז האופניים לה מדווש שבכניסה לקיבוץ בארי. במקום מתחם דוכנים ואוכל. ההשתתפות במרוץ התחרותי מותנית בהרשמה מראש עד לתאריך 5.2.2016. תקנון התחרות והרשמה באתר תאוצה:   www.teutza.co.il/. לפרטים נוספים: נמרוד הנגבי תאוצה  050-8807548  ארז מנור לה-מדווש 054-7918071. 
 

אופניים בפסטיבל דרום אדום (צילום: יח"צ)

ביתן הבד-מושב יושיביה: שישי, 10.2 ,10:00-14:00 טלפון 077-7295810: בית בד להפקת שמן זית בכבישה קרה באמצעים מודרניים. בבית הבד יתקיימו סיורים מודרכים, סרטון מן הזית אל השמן, התנסות בבית בד עתיק, הכנת פיתה אותה אוכלים עם שמן זית וזעתר ועוד.
מחיר לילד 30 שקל. הורה – חינם.

יריד יוצרים מבית "מרקטיטו" במתחם ה"חמאם" – קיבוץ צאלים: שישבת 10-11.2 (וגם ב 17-18.2 ) בין השעות 10:00-16:00 – הכניסה ליריד ללא תשלום 077-7295802.
יריד יוצרים מ"בית מרקטיטו" יחכה במתחם החמאם שבקיבוץ צאלים. יוצרים ותיקים וחדשים מכל תחומי הלייף סטייל – הום סטיילינג, אופנה, וינטג', תכשיטים, תיקים, עולם הילד, טקסטיל ועוד, והכל מקורי, איכותי ואחר. הילדודס יוכלו להנות מסדנאות יצירה מקוריות וכיפיות ואנו המבוגרים נהנה מאווירה בניחוח חו"ל, מוסיקה קסומה קולינריה משובחת ועוד המון הפתעות. מגוון רחב של דוכני מזון. פרטים בפייסבוק: מרקטיטו.
 

מחבת צאלה בפסטיבל דרום אדום (צילום: לבנת גינצבורג )

"הכוכב של הדרום" – ג'אז ומוזיקה אתנית בחצר- מושב כוכב מיכאל: שישי 10.2 , ובשישי 24.2  מופעי ג'אז ומוזיקה אתנית משעה 14:00-16:00 077-7295837. מקבלים את השבת במושב בכוכב מיכאל, רחוב הזית 43 בחצר של ראומה (המתחם יפתח לבאים כבר מהשעה 13:30)
אתנחתא מוזיקלית וקולינרית בחצר של ראומה, לצלילי רביעיית דייב גרבר המשלבת אילתורי ג'אז במגוון סגנונות – אתני, ישראלי ויהודי. בזמן המופע ניתן ליהנות מבית קפה, עוגיות ומאפים של "האלפחורס של יהודית", ומארוחת צהריים של מרק חם, בגט אנטריקוט צ'וריפן והמבורגר מוגש בלחמניות תוצרת בית, חלות לשבת ולחמי מחמצת ופוקצות מתוצרתו של "יובל האופה ". כל המחירים במתחם האוכל עממיים ושווים לכל נפש.
עלות כניסה למופע  25 שקל.

מידע למטיילים
בימי שישי ושבת -תחנות מידע של קק"ל ורט"ג יעמדו לרשות המטיילים בצומת יד מרדכי ובצומת בית קמה בין השעות: 9:00-15:00 ויפעלו בכל מזג אוויר.
בתחנת מידע בבית קמה תתקיים מכירת מוצרים בתוצרת מקומית: תכשיטים, כלי בית ומטעמים, עוגות, שמן זית, וסלי פיקניק.
באמצע השבוע-"שבילים-COLUMBIA- צומת דבירה. עמדת מידע והצטיידות למטיילים באזור. צומת דבירה- א'-ה' 10:00-19:00 טלפון:08-6341893 ,054-4423334
עמדות מידע – יפעלו בימי שבת בין השעות 9:00-15:00 ויפעלו בהתאם לתנאי מזג האוויר:
• בתרונות רוחמה- בכניסה לקיבוץ רוחמה
• חניון רעים ( יער בארי)- דרך מתקני המים
• בכניסה  הדרומית לדרך הבשור-הגשר התלוי
• שמורת טבע פורה
• צומת דבירה
בעמדות ובתחנות יחולקו תכניה עם הטיולים והאירועים בפסטיבל, ,מפת מסלול קו המים לנגב ,מפה וחוברת על מסלולי טיול, אתרי בילוי ולינה באזור ושקיות אשפה שיחולקו למטיילים לשמירה על הניקיון.

לפרטים נוספים אודות הפסטיבל, מידע על אתרי לינה, מסעדות ואטרקציות: http://www.habsor.co.il/