אם עד היום נהגתם להשאיר את הילדים לכמה דקות עם האייפד כדי לקבל מספר רגעי מנוחה, הבשורות הבאות לא ישמחו אתכם: מחקר חדש קובע שעצמותיהם ושריריהם של ילדים שמבלים זמן רב מדי מול אייפדים ומכשירי מגע דומים, עשויים לא להתפתח כראוי.

עוד כותרות ב-nrg:
מאסר על תנאי ו-29 חודשי שלילה לאיתי תורג'מן"מפתה מדי": אורחת בחתונה עוררה סערהכל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

המחקר, שנערך באוסטרליה, עקב אחרי ילדים בחמש השנים הראשונות לחייהם – כדי לראות כיצד השימוש במכשירים משפיע על התפתחותם הפיזית, המנטלית והחברתית. על פי ידיעה שפורסמה אתמול (יום א') ב"דיילי מייל" הבריטי, המחקר השווה בין ילדים בני שלוש וארבע ששיחקו בצעצועים – לבין ילדים שהשתמשו במכשירים אלקטרוניים.

במסגרת המחקר נעשה שימוש בעשרה ילדים, ששיחקו לחלופין בצעצועים ובאייפדים. לדברי פרופ' ליאון סטרייקר מאוניברסיטת קורטין שבפרת', בפרק זמן של 15 דקות, הילדים ששיחקו באייפדים הזיזו את גפיהם העליונות ואת גופם כולו פחות מאשר כששיחקו בצעצועים – אבל יותר מאשר כשצפו בטלוויזיה.

סטרייקר, פרופ' לפיזיותרפיה, הסביר כי התוצאות הראו שכשילדים משחקים בצעצועים הם מזיזים את גפיהם העליונות פי שש יותר מכאשר הם צופים בטלוויזיה – ופי שלוש יותר מכשהם משחקים באייפד. באשר לתזוזת הגוף כולו, הילדים ששיחקו בצעצועים הזיזו את גופם פי שניים יותר מכששיחקו באייפד ופי שלוש יותר מכשצפו בטלוויזיה.

לדברי סטרייקר, "אנחנו מודאגים שמסכי המגע המאוד מפתים יובילו לכך שהעצמות והשרירים של ילדים לא יתפתחו היטב משתי סיבות: האחת, הם יבלו יותר זמן בישיבה מאשר בהתרוצצות ומשחק, ויפספסו את הדחיפה שמשחק נותן לבניית שרירים ועצמות חזקות. והשניה, הם עשויים לבלות יותר זמן בתנוחה לא טובה לצוואר, עם תזוזות מעטות מדי, מה שיהפוך אותם ליותר מועדים לכאבי צוואר".

פוגע בהתפתחות העצמות והשרירים. נערות עם טלפונים – המחשה (שאטרסטוק)

אבל לסטרייקר הייתה גם בשורה מרגיעה. "החדשות הטובות הן שאפשר לעשות שימוש במכשירים האלה במגוון תנוחות, ולכן זה עשוי להיות בעייתי פחות מאשר טלוויזיה", אמר.

על רקע ממצאי המחקר, ממליץ סטרייקר כי ילדים קטנים יבלו רק פרקי זמן קצרים בני כ-15 דקות בלבד מול מסכי מגע – ולא יותר משעה ביום במצטבר מול כל המסכים האלקטרוניים.

ההנחיות הרשמיות של משרד הבריאות האוסטרלי ממליצות שילדים מתחת לגיל שנתיים לא ייחשפו כלל למסכים, ושילדים בגילאי 5-17, יצמצמו את זמן החשיפה היומי למסכים לשעתיים בלבד.