עובר שפותח מעירוב של תאי אדם וחזיר הצליח להתפתח לאחרונה במעבדה כשתהליך גידולו הופסק באופן מלאכותי על ידי המעדנים לפני שיכול היה להיוולד בפועל כבעל חיים המעורבב מאדם וחזיר. המטרה של המדענים ביצירת בעלי חיים מעורבים כאלו, נועדה לייצר רקמות שמהן ניתן יהיה לגדל איברים להשתלה עבור בני אנוש, או כדי לנסות סמים ותרופות חדשות שמיועדות לבני אדם.

לדברי החוקרים "התהליך לגדל בעל חיים מעורב, או לפחות רקמות מלאות, משילוב של תאי אדם וחזיר התברר כקשה ליישום הרבה יותר ממה שחשבנו לכתחילה. על פי התחזיות הראשונות היינו צריכים להצליח בכך כבר לפני עשורים רבים, אולם עדיין קשה מאד לאלץ תאי גזע להתחבר יחד ולהפוך לרקמות ממשיות" ציינו החוקרים.
 

חזיר ישן במיטת אדם (צילום: מתוך הפייסבוק)

ראש הצוות, פרופסור ליזפיסו בלמונטה, מסר כי "זה כמו לשכפל מפתח ולהגיע הביתה ולגלות שהוא לא פותח את הדלת שלך. בחנות ובדרך הביתה המפתח המשוכפל נראה ממש בדיוק כמו המפתח שיש לך ולכן לא צריכה להיות בעיה אבל בפועל יש זה לא עובד. חשבנו שיהיה מאד קל לערבב בין התאים אבל מתברר שיש לנו עוד הרבה מאד מה ללמוד בנושא, יחד עם כל ההתקדמות המדעית שנעשתה".

ההצלחה הנוכחית של המדענים מבחינה זו, קידמה את המחקר בתחום, אולם פרופסור בלמונטה מוסיף כי "אחרי שהצלחנו להתקדם ולייצר עוברים מהסוג הזה אנחנו פועלים כעת להעמיק את המחקר כדי לייצר בעל חיים שיהיו בו תאי אדם פעילים. כך נוכל באמת להתקדם לשלב הבא של ייצור אברים או רקמות".

החוקרים הגיעו לשלב הנוכחי אחרי שבשנת 2010 כבר הצליחו לייצר בעל חיים מעורב של עכבר וחולדה. המדענים הצליחו לייצר עכברים עם לבלב של עכברוש אחרי שהם מחקו מהגנים של העכבר את הגנים של הלבלב ואותם השלימו עם תאי עכברוש שתוכננו לגדול כלבלב. השילוב אכן הצליח ותאי הלבלב המוזרקים אכן גידלו ללבלב פעיל עם יכולות שמתאימות לא רק לעכבר אלא גם לעכברוש". 

נושאים קשורים: