שעון יום הדין הוזז לאחרונה בשלושים שניות קדימה כשכך האנושות רחוקה מהשמדה רק שתיים וחצי דקות. כך החליטו קבוצת המדענים שמרכזת את הפרויקט באוניברסיטת שיקגו. צוות המדענים שמתפעל את השעון משנת 1947. הצוות קירב את השעון אל שעת חצות (שעת השמדת האנושות) ב30 שניות בעקבות האצת מרוץ החימוש הגרעיני בין המעצמות בשנה האחרונה ובחירתו לנשיאות של דונלד טראמפ.
 


מדובר בקרבה הגדולה ביותר לשעת חצות מאז שנת 1959. בין השנים 1953-59 השעה בשעון היתה 2 דקות לחצות בלד וזאת בעקבות המתח הגרעיני והניסויים הגרעיניים התכופים של ארצות הברית וברית המועצות. מנגד בתום המלחמה הקרה בין השנים 1991-94 השעון היה במרחק הרב ביותר משעת חוצות ועמד על השעה 17 דקות לחצות.
 

הזזות השעון לאורך השנים (ויקיפדיה)

"הכישלון של המעצמות בדיונים על פירוק הנשק הגרעיני וכן בחירתו של דונלד טראמפ הניצי לנשיא ארצות הברית. הם שהובילו אותנו להחליט על קירוב של 30 שניות בשעון" מסרו המדענים על החלטתם השבוע. אחד הפיזיקאים שעוסק בהחלטות על שעת השעון כתב לאחרונה מאמר בו הוא הסביר כי "בדרך כלל אנחנו לא עוסקים בהכרזות של אדם אחד יהיה חשוב ככל שיהיה. אבל בחירתו של דונלד טראמפ על ההכרזות הבעייתיות שלו בתחום משנה לחלוטין את התמונה".
 
שעון סמלי
השעון להשמדת האנושות הוא שעון סמלי שנהגה בשעתו על ידי אחד ממדעני האטום שהשתתף פרויקט מנהטן האמריקני במלחמת העולם השנייה בו יוצרו הפצצות הגרעיניות הראשונות. אז אשתו של אחד המדענים של הקבוצה שהיתה אמנית בעצמה עיצבה שער לביטאון שלהם שעליו היה שעון עם השעה 7 דקות לחצות. היא בטאה מכך את דאגתה לכך שהעולם קרוב לשואה גרעינית. מאז זזו מחוגי השעון כ23 פעמים וזאת בעקבות אירועים משמעותיים שהתחוללו באנושות.

כאמור בשנה שעברה נותרו רוסיה וארצות הברית, המחזיקות ב90 אחוז מארסנל הנשק הגרעיני בעולם, חלוקות בספר סוגיות עומק רבות בהן גבולות נאט"ו, המלחמה באוקראינה ופירוק החימוש הגרעיני. גרוע מכך, שתי המעצמות אף האיצו מחקרים ומבצעים של חידוש ושדרוג מלאי הנשק הגרעיני שברשותן. כמו כן צפון קוראיה עסקה בהאצת המחקר הגרעיני שלה כשהיא מבצעת שני ניסויים גרעיניים חדשים. בנוסף המתח בין הודו לפקיסטן סביב חבל המריבה קשמיר התעצם.

נושאים קשורים: