עמותת "ספייס-איי.אל", הנציגה הישראלית לתחרות Google Lunar X-PRIZE, במסגרתה נדרשות המתמודדות "להנחית בבטחה על פני הירח 'רובר' רובוטי שינוע למרחק של 500 מטרים וישדר תמונות ונתונים חזרה אל כדור הארץ", העפילה לשלב הגמר לצד ארבע נציגות נוספות.

בכך הפכה ישראל קרובה מתמיד להצטרפות לחוג היוקרתי של שלוש מעצמות העל שהצליחו עד היום להגיע לירח: ארה"ב, ברית המועצות לשעבר וסין. הפרס הראשון בתחרות, 20 מיליון דולר, יוענק לצוות הראשון שיבצע את המשימה בהצלחה. הצוות השני יזכה ב-5 מיליון דולר. פרסים נוספים על סך 5 מיליון דולר יוענקו בשל סעיפי "בונוס" – למשל בונוס מורשת, שיינתן לקבוצה שתשדר תמונה של פריט תרבותי היסטורי בירח.
 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וחברי עמותת SpaceIL (צילום: מארק ניימן/ לע"מ)

התחרות הממומנת על ידי "גוגל" היא למעשה מרוץ בינלאומי מודרני בין קבוצות פרטיות להנחתת חללית בלתי מאוישת על הירח. 33 צוותים נרשמו במקור לתחרות שנפתחה בשנת 2007, כשהיום (ג') נודע מיהן חמשת המתמודדות הסופיות: Team Indus ההודית, Team Hakuto היפנית, Moon Express האמריקנית, Synergy Moon הרב-לאומית וכמובן SpaceIL הישראלית.

מדובר בהישג משמעותי מאוד לישראל. חמשת הנציגות הן היחידות אשר הצליחו לעמוד בתנאי הסף של חתימה על "חוזה שיגור", המסמל את "כרטיס הטיסה" לירח של המתחרות. בתוך שנים ספורות נשרו רוב המתחרות, כשהבינו שמדובר במשימה מורכבת ומאתגרת עד אשר נותרו 16 קבוצות בלבד במרוץ. בהמשך, הודיעה הנהלת התחרות Google Lunar XPRIZE כי קבוצה שלא תצליח לחתום על חוזה שיגור עד סוף 2016 – תודח אוטומטית. כך הצטמצמה רשימת המתמודדות לחמש. SpaceIL הייתה הראשונה שהצליחה לחתום על חוזה שיגור, מול חברת Spaceflight.
 

הפרס הראשון: 20 מיליון דופר. החללית של SpaceIL (SpaceIL)

החללית הישראלית אינה זקוקה לכן שיגור משלה – ובכך כוחה. היא נראית כרובוט עם ארבע רגליים, שגובהו 1.5 מטרים בלבד ורוחבו כ-2 מטרים, ואשר יכול להסתפק בתא קטן על גבי הרקטה האמריקנית, שעליה ישוגר. לאחר שיגורה של הרקטה האמריקנית, אמורה החללית הישראלית להיפרד ממנה ולהמשיך אל הירח בכוחות עצמה.

ערן פריבמן, מנכ"ל עמותת SpaceIL, אמר היום: "חיכינו לרגע הזה זמן רב. ההכרזה על העליה לגמר אישרה לנו באופן רשמי את מה שכבר ידענו – שישראל נמצאת בחזית הטכנולוגיה העולמית. העבודה הקשה שלנו בשש השנים האחרונות נושאת פרי ואנו מצפים בכליון עיניים ליום ההיסטורי שבו תנחת חללית ישראלית ראשונה על הירח". מוריס קאהן, יו"ר העמותה ואחד מתורמיה המרכזיים של SpaceIL אמר היום: "כושר ההמצאה הישראלי משנה את העולם לטובה". כמו כן החמיא למפתחים ואמר כי "אין ספק שהפרויקט הזה מורכב מאנשים מוכשרים ומיוחדים".
 

הודו, יפן, ארצות הברית, חברה רב-לאומית וישראל. המדינות המובילות בתחרות (גוגל)

העמותה התחייבה לתרום את כספי הזכייה הפוטנציאליים לטובת קידום המדע והחינוך המדעי-טכנולוגי בישראל ועל מנת לעורר השראה בקרב הדור הבא בישראל ובעולם לבחור במקצועות מדע, הנדסה, טכנולוגיה ומתמטיקה.

נושאים קשורים: