הפיגוע הנורא בו נרצחה אתמול הלל יפה אריאל בת ה-13 בביתה שבקריית ארבע, היווה תזכורת קשה על המתרחש באזור יהודה. הגזרה, בה יושבות קריית ארבע וחברון הטעונה, ממשיכה להיות נפיצה ולשמור על סטטיסטיקה חריגה של טרור. למרות שנתוני פיקוד מרכז שפורסמו אתמול על חציון ראשון של 2016 מלמדים על ירידה חודשית קבועה במספר הפיגועים ביהודה ושומרון, ניסיון הפיגוע היום במערכת המכפלה, רצח הנערה אתמול ומספר רב של מחבלים שיצא מהגזרה, בהם מוחמד אחמד מוסא מחאמרה וחאלד מוחמד מוסא מחאמרה מיטא שביצעו את הפיגוע בשרונה, מבדילים אותה מהשאר.

עוד כותרות ב-nrg:
יממה אחרי הפיגוע הקטלני: ניסיון פיגוע במערת המכפלהטיוטת דו"ח הקוורטט: "לעצור כל בנייה ביו"ש"כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

כך למשל בסיכום האחרון של השב"כ בסיכול טרור, אירעו באזור יהודה 1,368 פיגועים, ביחס ל-351 בשומרון. בשיא גל הטרור באוקטובר השנה, נתוני שב"כ חשפו כי כ-72% מהמפגעים הם תושבי יו"ש, כאשר 58% מהם מאזור יהודה, רובם המוחלט מאזור חברון-יתיר.

אמה של הנרצחת לאחר הבשורה המרה
 

בכדי להבין מדוע אזור יהודה, ואזור חברון ודרום הר חברון בפרט, מסרב לרדת מהכותרות ומדוע תושביו ממשיכים לחיות במעגל דמים מתמשך, יש לעקוב אחר המתרחש ברחוב הפלסטיני בחברון, השונה מאוד משאר ערי הגדה, והלכי הרוחות בו. 

תושבי חברון רבים טוענים כי הם חשים ייאוש רב ממצבם. "חברון תמיד הובילה את המאבקים וההתקוממויות נגד ישראל. לנערים בנפת חברון יש הרבה הזדמנויות להיתקל ביהודים, ומי שרוצה לדקור או לדרוס יכול לעשות זאת בקלות. יש הרבה צעירים חסרי מעש שלא עובדים ולא לומדים, וחושבים שהדבר הנכון זה לעשות כאלו פעולות", אמר בכיר לשעבר במנגנוני הביטחון הפלסטיניים ותושב העיר חברון.
 
״הם לא מרגישים אחריות על המשפחה שלהם ומה יהיה גורלם – הם רוצים להיות שהידים כי הם מיואשים מהעולם", ציין הבכיר לשעבר והוסיף כי גם יכולותיה של הרשות למניעת הפיגועים בגזרה מוגבלת מאוד. "הרשות לא יכולה לעשות שום דבר כדי למנוע את הפיגועים, כי המנגנונים הפלסטיניים לא שולטים על האזורים שבהם המפגעים פועלים", אמר.

דלות, הקצנה דתית וחמאס

ד"ר ענת קורץ מאוניברסיטת תל אביב, המתמחה בטרור אסלאמי, מונה מספר סיבות עקרוניות שהופכות את האזור לנפיץ. "כשבודקים מאז תחילת אינתיפאדת היחידים וכן לפני כן, רואים שבאמת רוב גדול של המחבלים יוצא מהכפרים סביב העיר חברון וחברון עצמה.
  

כוחות צה"ל בחיפוש אחר הנערים החטופים בכפר בית כאחיל שבנפת חברון, 2014 (EPA)

"יש לכך כמה סיבות יסוד שגורמות לאזור להיות מדגרה של טרור. הסיבה הראשונה היא שמדובר באוכלוסייה מאוד דתית בעיקר ביחס לשאר תושבי יהודה ושומרון, ויש בה הקצנה רבה. בנוסף זו אוכלוסייה יחסית מאוג ענייה, ולכן אין לה כל כך הרבה מה להפסיד ביחס לתושבי הערים הערביות האחרות ביו"ש. מעל כל זה חשוב לזכור שיש במקום חיכוך יום יומי בין הצבא וההתיישבות לאוכלוסייה הרדיקאלית הזו. כלומר, מעבר לשילוב של שתי הסיבות הראשונות, יש כאן את עצם המפגש שמייצר את ההזדמנות לבצע פיגועים".

ד"ר אלי כרמן, מומחה לטרור בינלאומי מהמכון הבינלאומי למדיניות נגד הטרור במרכז הבינתחומי, מדגיש כי חשוב להתייחס להשפעה הרבה של החמאס באזור. "כל האזור הזה נמצא בהשפעה ישירה, כמעט בשליטה, של ארגון חמאס. יש בחברון וסביבה חמולות שלמות שחברות בחמאס. לכן אנו רואים המון יחידים ובודדים שיוצאים מהאזור הזה.
 

נרצחי גל הטרור בקריית ארבע (צילום: AFP/דובר צה"ל/באדיבות המשפחה)

"אם חבר חמולה נעצר, אז אנשים אחרים מהחמולה מרגישים רצון לנקום. בדרך כלל רק צעירים משתתפים בטרור, אבל כשיש קרובי משפחה בכלא זה עוד מכפיל כוח בעיקר כשהמון עצורים ופעילים הם מאזור, למרות שעד היום הציבור המבוגר גם בחברון לא נסחף להתקוממות נגד ישראל, וזה טוב", אמר ד"ר כרמן.

בתוך כך, במערכת הביטחון טוענים כי בחמאס פועלים לשמור על השקט מול ישראל ברצועת עזה, ומפנים את עיקר המאמצים לפיגועים בשטחים. ישנה מעורבות בולטת בפיגועים של מגורשי החמאס בהנחיתו של צאלח ערורי, העומד בראש "מרחב הגדה" במפקדת חמאס בחו"ל.

"האשמה למצב – על כתפי הפוליטיקאים הישראליים בלבד"

נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון ודוקטורנט לחקר מערת המכפלה באוניברסיטת בר אילן, מציג דעה שונה ומסביר כי הסיבה להקצנה בחברון נובעת מתחושת הנבגדות שחשים תושבי האזור ממדינת ישראל. "חברון מייצאת לישראל מוצרים שונים בסכום של 5 מיליארד שקלים בשנה. הם ממש נשענים עלינו ובגלל ההתיישבות היהודית באזור ובגלל הבנייה של ממשלות ישראל, עד הסכם אוסלו היה להם ברור כי האזור יסופח לישראל.
 

"זעם שמתודלק כבר 20 שנה". חברון (צילום: פלורית שויחט)

"הציבור הערבי הזה לא קשור לפתח' ולא מזדהה עם אש"ף, ובעיניהם הם מושחתים. זה ציבור דתי עם שורשים אחרים מהציבור של אש"ף, שלא היה מעוניין בכניסתו לאזור. אחרי הסכם אוסלו כשהם ראו שישראל בוגדת בהם, המונים מהם פנו באופן טבעי לחמאס, שהוא ארגון דתי וישר הרבה יותר מבחינת היחס לאוכלוסייה. ככה ישראל כבשה לעצמה גול עצמי, ויצרה כאן מרירות רבה וזעם.

ניסיון הפיגוע במערת המכפלה, היום

"הזעם הזה מתודלק כבר 20 שנה, וגדלים כאן צעירים ערבים ויהודים שלא ראו משהו אחר, וזה לא מפתיע שיוצאים מכאן פיגועים רבים. האשמה לכך היא על כתפי הפוליטיקאים הישראליים בלבד. אגב, הערבים כאן עדיין כמהים להיות חלק מישראל, ואני בשיחות עם אנשי העסקים כאן והנכבדים כל הזמן שומע את זה. לאחרונה הייתה גם משלחת שפגשה בנשיא ריבלין, וממש ביקשה סיפוח", אמר ארנון.

נושאים קשורים: