הספרייה הלאומית הודיעה היום (ד')  על רכישת האוסף הפרטי העשיר ביותר של ספרים וכתבי יד עבריים של  ספריית קרן הוולמדונה. ספריית קרן הוולמדונה נוצרה לפני למעלה משישים שנה בידי האספן ג'ק לונצר. היא מורכבת מלמעלה מעשרת אלפים יצירות המשרטטות את תפוצת הדפוס העברי ואת ההפצה של התרבות היהודית ברחבי העולם.

בין הפריטים המיוחדים ביותר של האוסף נמנים אינקונבולה (דפוס ערש) של חומש אשר הודפסה בליסבון בשנת 1491; אחד משני העותקים היחידים ששרדו מהגדה של פסח שהודפסה בפראג בשנת 1556; סידור אשכנזי שהודפס בוונציה על קלף בשנת 1549; ויותר מ 550 כרזות מכל רחבי העולם היהודי (של לוחות שנה, הודעות של השלטונות ליהודים, לוחות א"ב בבתי ספר יהודים וכדומה) שהודפסו בין המאה השש-עשרה למאה העשרים. 
 
האוסף נרכש במכירה פרטית בבית המכירות סותביס בניו יורק, בשיתוף עם אספני הארכיאולוגיה, הספרים והיודאיקה ד"ר דוד וימימה יסלזון. האוסף יאוכסן במשכן החדש של הספרייה הלאומית, ושצפוי להיפתח בשנת 2020. פריטים נבחרים מאוסף הוולמדונה יוצגו בתערוכות במבנה החדש.

מדובר ברכישת אוסף חשוב במיוחד המהווה תוספת משמעותית ביותר לאוספי הספרייה הלאומית. הרכישה התאפשרה אודות לתרומה נדיבה מקרן חיים וחנה סלומון. יצוין כי במסגרת תהליך ההתחדשות, הספרייה הלאומית מרחיבה את אוספיה, ובו בזמן משקיעה בהנגשתם ברשת.
 

כרזת לימוד א"ב בפרנקפורט משנת 1650. (הספרייה הלאומית)

כחלק מפיתוח אוספיה, הספרייה חברה למאות מוסדות בישראל וברחבי העולם כדי לאפשר גישה לאוצרות תרבותיים, שאינם נמצאים בספרייה הלאומית עצמה. בניינה החדש של הספרייה הלאומית יוכל לתת מענה לצרכיהם של החוקרים ולאפשר גישה לאוצרות האינטלקטואליים והתרבותיים לקהל הרחב.