צעדים ראשונים בדרך להקמת בנק חלב אם בישראל: בשבוע שעבר הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק ראשונה מסוגה להקמת בנק חלב אם ביוזמת ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה ויו"ר הפורום למען הפגים בישראל ח"כ אורלי לוי-אבקסיס.

לחלב אם יש סגולות רפואיות ובריאותיות רבות שיכולות לסייע מאד לשיקום ילודים במצבי סיכון, והתזונה ממנו הופכת לעתים להכרחית. עבור פגים, תקופת העוברות הקצרה יוצרת חסרים שחלב אם הינו המרכיב הכי קרוב לתזונה הרחמית שהפסידו. נוסף לכך, ישנם ילודים שאינם מצליחים לצרוך את תחליפי החלב וחייבים להזון מחלב אם.

במדינות מפותחות רבות בעולם כבר קיים בנק חלב אם, ובהיעדר בנק שכזה בישראל – הורים שרוצים או צריכים להניק את ילדיהם בחלב אם נאלצים להסתמך על טוב לבן של מכרות או זרות שאליהן מגיעים דרך הרשת, בקהילות בפייסבוק, ובמפעלי "גמילות חסדים" בקהילה החרדית בעיקר. חלב זה אינו מפוקח ואינו נבדק בקטריאלית.

גופי בריאות מערביים בארה"ב, קנדה ואוסטרליה הזהירו מפני הסיכונים האפשריים של שיתוף חלב אם באופן בלתי רשמי והמליצו נגד האכלת תינוקות בחלב אם שנרכש דרך האינטרנט. סיבה נוספת להימנעות משימוש בחלב אם שהגיע מתרומה הינה ההסתמכות על תרומות, שיוצרת חוסר יציבות וחיפוש מטריד ומתמיד אחר התרומה הבאה.

עלות הקמת הבנק לפי ההערכות היא כ-2.5 מיליון שקל, מתוכם הצהיר משרד הבריאות ששריין כבר מיליון שקל למטרה זו. לאחר ההקמה, מימון עלויות התפעול השוטף יתאפשר ממכירה של החלב לבתי החולים ולאנשים פרטיים. הקמת הבנק צפויה לחסוך למשק עלויות בריאותיות רבות (ימי אשפוז, ימי היעדרות הורית, טיפול תרופתי ועלויות סביבתיות).

ח"כ לוי-אבקסיס אמרה כי "הצורך בבנק חלב אם ידוע כבר שנים והצעת החוק מהווה פריצת דרך גדולה. הנקה היא בחירה חופשית של כל אמא, אך לצערנו יש אימהות שרוצות להניק ואינן יכולות, או תינוקות, בעיקר פגים, שמתקשים לצרוך תחליפי חלב אך אין אם שתוכל להניקם.
 

"הצעת החוק מהווה פריצת דרך גדולה". לוי-אבקסיס (צילום: מירי צחי)

 
"עבור כל אלו שהיו צריכים להיתלות עד היום בקהילה עוטפת או בטוב לבן של זרות, בנק חלב אם נותן אפשרות בטוחה ויציבה, שדואגת להתפתחות הילדים ולנשימה לרווחה של ההורים. זו הצעת חוק שאני מתקשה לחשוב מדוע יהיה אחד שיתנגד לה, ולכן אני מקווה שהיא תוכל להבשיל במהרה למציאות קיימת".

בעמותת לה"ב – למען הפגים בישראל אמרו כי "הזנת פגים בתרומת חלב אם, בהיעדר אפשרות של האם להניק, היא הטיפול המומלץ והיעיל ביותר שיכול למנוע תחלואה קשה ותמותה בפגים. משרד הבריאות הכיר בחשיבות של הקמת בנק חלב אם בישראל, ואף הקצה לכך כסף בשנת 2014.

"מסיבות בלתי מובנות, טרם נמצא פתרון למנגנון שיעביר את הכסף לטובת הקמת הבנק, ובינתיים הפגים ממשיכים להיות חשופים לתחלואה וסיכונים מיותרים. עמותת לה״ב מברכת על היוזמה של ח״כ לוי-אבקסיס לקדם לאלתר את פתרון הנושא בחקיקה פרטית".

נושאים קשורים: