זה לא סוד שהרבה פעמים התקנת גופי התאורה נדחית לרגע האחרון, או מעבר לו. לפעמים זה בגלל המחיר, לפעמים מאחר שאפשר להסתדר גם בלעדיהם ולפעמים זה פשוט נדחה לסוף סתם כך. אבל, וזה אבל גדול, חייבים לדעת שהתרומה של גופי התאורה לעיצוב החלל היא עצומה – ושום חדר לא יהיה שלם בלעדיהם.

גוף תאורה רב קנים שמספק תאורה עוצמתית (עיצוב: דקלה פרידמן / צילום: שרית גופן)

ישנם סוגים רבים של גופי תאורה, באינספור סגנונות, אבל כדי לקבל את התוצאה הרצויה ביותר עבורכם, חשוב שתשאלו את עצמכם כבר בשלב התכנון אם תתקינו גופי תאורה בולטים או שקועים, שכן לכך נחוצה עבודת הכנה. (טיפ חשוב למטבח: בדרך כלל, בתוכניות קבלניות מיקום התאורה יהיה במרכז המטבח. אולם, תכנון נכון צריך להתייחס למיקום משטחי העבודה (שיש, דלפק, אי) ולהציב את התאורה מעליהם – כך כשתעבדו לא תייצרו צל על אזור הפעילות).

אז כעת נותר לכם רק לקרוא, להחליט ולרכוש את מה שיעניק אור לחייכם.

תאורה תלויה – לא תלויה בתכנון מוקדם

גופי תאורה תלויים או צמודים לתקרה נחשבים לפופולריים יותר, גם מאחר שיש להם היסטוריה עיצובית ארוכה וגם מאחר שאינם דורשים הכנה מוקדמת. מה חשוב לדעת כשבוחרים גוף תאורה מסוג זה? 

1. יום הבוחר: גופי תאורה תלויים מעניקים למעצבים אפשרויות אינספור. בחנויות תוכלו למצוא גוף תאורה שיתאים לכל סגנון שבחרתם ולכל תקציב.

גוף תאורה עם אישיות (עיצוב: דקלה פרידמן / צילום: שרית גופן)

2. מאחד יוצאים שלושה (או יותר): כשבוחרים גוף תאורה למטבח למשל, אזור עבודה שדורש אור רב, גוף תלוי יכול לספק זאת אפילו מנקודת חשמל אחת. בחנויות התאורה והעיצובים ניתן למצוא גופים עם כמה בתי נורה – אפשרות שמעניקה לכם את הבחירה בעוצמה הדרושה.

3. תתחדשו, ושוב תתחדשו: הגמישות שמאפשרת הבחירה בגוף תאורה תלוי מעניקה לכם את האפשרות לגוון. אם אחרי כמה שנים החלטתם שאתם רוצים להחליף את מה שבחרתם, אין בעיה – מנתקים את הישן ומתקינים את החדש.

תאורת תלויה קלאסית מעל פינת האוכל ומודרנית במטבח (עיצוב: דקלה פרידמן / צילום: שרית גופן)

4. הלכה נורה? לא נורא: בניגוד לגופי תאורה שקועים, בגופי התאורה התלויים הנורות בדרך כלל נרכשות בנפרד ולכן ניתן להחליפן אם נשרפו או התקלקלו. בידכם גם האפשרות לקנות גם נורות מעוצבות (בצורות ובגדלים שונים, או נורות פחם שחוט הלהט שלהן אינו מסנוור) שישדרגו את המראה הראשוני. 

תאורה שקועה – יופי של השקעה

בשנים האחרונות הפכו גופי התאורה השקועים ליותר ויותר נפוצים, גם בבתי מגורים. ישנם שני סוגים עיקריים של תאורה מסוג זה – גוף תאורה בודד או פס תאורה. חשוב לדעת שאם רוצים להתקין גוף תאורה שקוע, יש לבצע עבודות הכנה או בשלב יציקת תקרת הבטון או לחילופין בהנמכת גבס ולפי תכנון מדויק.

1. שקט בבקשה: גופי תאורה שקועים אינם מושכים תשומת לב רבה ובכך מאפשרים להבליט אלמנטים עיצוביים אחרים בחלל שאתם חפצים בייקרם.

תאורה תלויה מעל האי ושקועה מעל המזנון (עיצוב: דקלה פרידמן / צילום: שרית גופן)

2. בול בפוני: אם ברצונכם להדגיש תמונה, רהיט או אזור מסוים, מומלץ להשתמש בתאורה שקועה מסוג ממוקד ("ספוט"), שמייצרת אלומת אור שניתן לכוונה. כך תייצרו עניין מיוחד בחלל. 

3. על הגובה: במקרים שבהם התקרה נמוכה יחסית, בחירה בתאורה שקועה תהיה החלטה נבונה שתעניק אשליה של גובה ולא תגביל את המעבר. כמובן שאפשרות זו תליה בהכנה מוקדמת בתקרה, ולא בהנמכה נוספת מגבס.

תאורה תלויה מעל האי ושקועה מעל פינת האוכל (עיצוב: דקלה פרידמן / צילום: שרית גופן)

4. דן חסכן: רוב גופי התאורה עובדים כיום עם נורות לד חסכוניות במיוחד – הן מבחינת צריכת החשמל והן מבחינת אורך חייהם. אמנם גם בגופי תאורה תלויים ניתן להשתמש בנורות לד, אך לעתים לא רחוקות העיצוב הייחודי מוביל לשימוש בנורות חסכוניות פחות. 

בכל הנוגע לבחירת גופי תאורה – תכנון ראשוני הוא המפתח. אם אתם מעדיפים גופי תאורה שקועים, הקפידו לבקש זאת מהקבלן, מהאדריכל או ממעצב הפנים. ההמתנה לרגע האחרון בבחירת גופי התאורה תצמצם משמעותית את מגוון גופי התאורה שתוכלו להשתמש בהם, ואת מיקומם האופטימלי.

שיהיה בהצלחה,

דקלה פרידמן היא אדריכלית ומעצבת פנים.

נושאים קשורים: