למרות המלחמה העיקשת בהם, החתולים הצליחו לכבוש את יבשת אוסטרליה. סקרים חדשים שנערכו ביבשת מצאו כי ב-99.8 אחוז מהיבשת ניתן למצוא חתולי רחוב. המשמעות היא סכנת הכחדה חמורה לכל המינים המצויים באוסטרליה שלא מותאמים מבחינה אבולוציונית להתמודד עם הפולש הטורפני הזה.

חתולי הבית והרחוב הגיעו ליבשת רק במאה ה-18 עם מהגרים מאנגליה ומיד החלו להתרבות בצורה המונית, כשהם מחסלים למעשה אוכלוסיות מקומיות שמעולם קודם לכן לא התמודדו עם הטורף המתוחכם הזה. עד כה, הוכחדו כבר 30 מינים אוסטרליים מקומיים, בהם העכבר המקפץ גדול האוזניים, ארנבת-וואלאבי, בנדיקוט רגלי-חזיר ומינים רבים אחרים שגדלו באוסטרליה ומעולם קודם לא התמודדו עם חתולים.
 

העכבר המקפץ גדול האוזניים שהוכחד. (העכבר המקפץ גדול האוזניים)

המצב הנוכחי ביבשת כה חמור עד כי החתולים מצויים גם באזורים שבהם הרשויות לחמו בחתולי הרחוב וניסו למנוע את כניסתם אליהם, כדי לאפשר מרחבים מוגנים לחיות הבר המקומיות. נכון לעכשיו, על פי הערכות שונות, בכל היבשת מצויים 18 מיליון חתולים כשההתרבות שלהם תלויה במצב בעלי החיים ביבשת ובתנאי הסביבה. במילים אחרות, ישנן שנים שבהן החתולים מתרבים יותר וישנן שנים שבהם מספרם יורד.
 

בנדיקוט רגלי-חזיר. לא מותאמים מבחינה אבולוציונית להתמודד עם הפולש הטורפני. (Vassil)

"ערכנו את הסקר הזה כדי להבין עד כמה המציאות קשה וכדי לפתח אסטרטגיות חדשות לשמירת חיי הבר המקומיים שלנו" ציינו עורכי המחקר, שחלקו את כל אוסטרליה לתאי שטח שונים וערכו את הבדיקה ברחבי היבשת כולה.

נושאים קשורים: