אלוויס ברונר, סגנו של אדולף אייכמן ואחד מפושעי המלחמה הנאצים המבוקשים ביותר בעולם, מת בשנת 2001 בגיל 89, אחרי ששהה יותר מעשור כלוא במרתף בדמשק, עם אוכל בסיסי בלבד ובלי אפשרות להתרחץ – כך עולה מתחקיר מיוחד שמפרסם היום המגזין הצרפתי XXI Revue.

לפי התחקיר, ברונר, מפקד אכזרי באס-אס ויליד אוסטריה, נשאר אנטישמי נלהב עד יום מותו, בילה את שנותיו האחרונות בתנאים מחפירים שנכפו עליו על ידי הממשל בדמשק, בתואנה של "מעצר הגנתי". "הוא סבל ובכה הרבה בשנותיו האחרונות, כולם שמעו אותו", העיד בתחקיר אחד משומריו של ברונר במרתף בדמשק.
 
ברונר הואשם בגירוש של יותר מ-128,000 יהודים למחנות השמדה. הוא היה אחראי על מחנה דראנסי ליד פריז, שם רוכזו יהודי צרפת לפני שנשלחו למחנות המוות.

במשך שנים רבות גורלו של ברונר היה לוט באפילה. לאחר המלחמה, ברונר נכלא במחנה שבויים של צבא ארה"ב, אך הצליח להשתחרר לאחר ששכנע את שוביו שהיה חייל פשוט. הוא חזר לאוסטריה ומשם נמלט בעזרת תעודות מזויפות למצרים. שם פגש במנהיג הפלסטיני המופתי חאג' אמין חוסייני שהמליץ לו לעבור לסוריה. בסוריה הוא חי בתחילה בזהות שאולה של איש עסקים גרמני, אולם לאחר שאייכמן נתפס והובא לישראל – התוודה שהיה סגנו של אייכמן.
 

חי בזהות שאולה של איש עסקים. דמשק לפני המלחמה (צילום: שאטרסטוק)

הממשל הסורי קיבל אותו בהתלהבות, וברונר עזר למשטרה החשאית של סוריה בפיתוח שיטות עינויים, טכניקות חקירה וידע נוסף שאסף מעברו באס אס. לפי פרסומים זרים, ישראל ניסתה פעמיים להתנקש בחייו באמצעות חבילות ממולכדות: ב-1961 וב-1980. ב-1961 גרם פיצוץ של מעטפת תופת כזו לכך שברונר איבד עין אחת וארבע אצבעות, שני פקידי דואר מתו באותו פיצוץ. בפיצוץ המעטפה השני הוא לא נפגע. סוריה הכחישה שוב ושוב כי היא מסתירה אותו, ודחתה בקשות הסגרה שהוגשו אליה במשך השנים. בשנת 2001 הוא נידון שלא בפניו למאסר עולם על ידי בית משפט בצרפת.
 

ברונר שלח לשם עשרות אלפי יהודים. מחנה ההשמדה אושוויץ (צילום: AFP)

ממצאי המגזין והתקבלו בברכה על ידי צייד הנאצים הצרפתי סרג' קלרספלד. "שמחתי ללמוד שהוא חי קשה ולא בתנאים טובים" אמר קלרספלד לסוכנות הידיעות AFP. הוא הוסיף כי "לפי המידע שראיתי התחקיר הזה רציני ואמיתי".

באפריל 2014 הוסר ברונר מרשימת המבוקשים של מרכז שמעון ויזנטל, בצעד המסמל ככל הנראה שגם במרכז מאמינים כי הוא מת.