פחות מיממה לאחר נאום הפרידה המתוקשר של הנשיא היוצא ברק אובמה, ערך היום (רביעי) הנשיא הנבחר דונלד טראמפ את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו. טראמפ התייחס בתחילת דבריו לפרשייה לפיה רוסיה מחזיקה במידע רגיש עליו וטען כי מדובר "במזימה מביישת של אנשים חולים".

טראמפ במסיבת עיתונאים ראשונה (צילום: רויטרס)
 

כשהוא מסמן, אולי, את כלי התקשורת שמנסים לפי מטה טראמפ לערער את החלפת השלטון אמר טראמפ: "רוב כלי התקשורת בחרו להתעלם מהמידע השקרי, שלא היה צריך להיכתב, לא להיערך ובודאי לא להתפרסם – רשת CNN ובאזפיד בחרו לפרסם את זה".
 

מסמן את רשת CNN. דונלד טראמפ (צילום: EPA)

בפנותו לעיתונאים אמר טראמפ: "אני רוצה להודות לרוב ארגוני החדשות שהסתכלו על השטויות ששוחררו לכאורה על ידי ארגוני הביון, והבינו שדברים כאלה לא היו צריכים להיכתב, להיערך ולהתפרסם. לא כל העיתונים נהגו בי בהוגנות במערכת הבחירות, אבל גם אלה שלא היו בעדי, יצאו בנחרצות נגד החדשות המזויפות. יש לי כבוד לעיתונות ולחופש העיתונות, אבל על חלק מארגוני החדשות אני פושא לא רוצה להגיד מה אני חושב עליהם…".

על היחסים עם רוסיה אמר טראמפ: "יש לנו יחסים איומים עם רוסיה, שדווקא יכולים לעזור לנו במלחמה עם דאעש". טראמפ שוב הזכיר כי "המשטר הזה יצר למעשה את דאעש, בחוסר התגובה שלו".

על יחסוו העתידיים עם נשיא רוסיה אמר טראמפ: "איני יודע אם אסתדר עם פוטין, אני מקווה שכן. אבל האם מישהו מאמין שהילרי תהיה יותר קשוחה איתו משאני אהיה איתו? עשו לי טובה…".
 

"אתם חושבים שהיא הייתה יכולה להיות קשוחה יותר עם פוטין?". הילרי קלינטון (צילום: AFP)

 על שערוריית הפריצה למחשבי התנועה הדמוקרטית אמר טראמפ: "אם הם היו פורצים לתוך מחשבי הרפובליקנים היינו צריכים לשחרר את זה. אם מישהו היה אומר עלי את מה שג'ון פודסטה (מנהל הקמפיין של הילרי קלינטון) אמר על הילרי – הייתי מפטר אותו. תראו מה יצא מהפריצה: נודע לנו שהילרי קיבלה את השאלות לעימות. זו שערוריה שהייתה צריכה להתפרסם".

טראמפ הוסיף: "מחשבים נפרצו בארה"ב לא רק על ידי רוסיה, גם סין פרצה למחשבים שלנו. יש לנו מוחות נפלאים בסייבר, יש לנו את 6 המומחים העולמים המובילים בסייבר, ואנחנו נילחם בפריצות האלה. אנחנו צריכים לבנות רשת הגנה חזקה על המחשבים בארץ שלנו כמו שלרשויות הממשל יש רשתות הגנה חזקות שלא מצליחים לפרוץ".

האם מדובר בהערכה הדדית או בחשש מסחיטה? פוטין וטראמפ (צילום: Getty Images / AFP)

מסיבת העיתונאים מגיעה לאחר שמוקדם יותר השבוע עמד טראמפ במרכזה של שערוריה חדשה, כאשר גורמים אמריקאיים טענו כי ראשי ארבע סוכנויות הביון האמריקאיות הציגו לטראמפ מסמכים חסויים, בהם טענות שהמודיעין הרוסי מחזיק במידע רגיש לגביו.

הדיווח הוכחש גם ברוסיה: דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הזים את הפרסומים מכל וכל, ואמר כי רוסיה אינה מחזיקה גם במידע על המועמדת הדמוקרטית לשעבר לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון. את הפרסומים האחרונים הוא כינה "שטויות גמורות". "מדובר בתרמית שנרקמה כדי להרע את יחסי ארצות הברית-רוסיה", אמר.