מזכיר המדינה המיועד של דונלד טראמפ, רקס טילרסון, נמצא בשעות אלה בשימוע בפני הסנאט על מינויו לתפקיד. בפתח דבריו התייחס טילרסון לשלל נושאי חוץ, כשבראשם הוא תקף את רוסיה ואמר כי "היא מהווה סכנה".

"כיום רוסיה מהווה סכנה". מזכיר המדינה הנבחר (צילום: AP)

מזכיר המדינה המיועד, שהגיע מתחום האנרגיה והנפט וקרבתו לרוסיה העסיקה פרשנים פוליטיים רבים עם היוודע על מינויו, דיבר בהרחבה על רוסיה וביקר בחריפות את פעולותיה בזירה הבינלאומית.

"כיום רוסיה מהווה סכנה", אמר טילרסון. "היא פלשה לאוקראינה באופן לא חוקי, כולל השתלטות על חצי האי קרים, ותמכה בצבא הסורי תוך כדי הפרה בוטה של אמנות מלחמה בינלאומיות. לכוחות נאט"ו יש סיבה טובה לחשוש מעליית כוחה של מוסקבה. אך כל זה קרה בהיעדר של מנהיגות אמריקאית", אמר טילרסון ורמז לביקורת גם על ממשל אובמה היוצא.

"רוסיה תצטרך להבין שעליה לשאת בתוצאות של מעשיה בעולם". סרגיי שויגו וולדימיר פוטין (צילום: EPA)

"אנחנו נמשיך לעמוד בהתחייבויות שלנו, ורוסיה תצטרך להבין שיהיה עליה לשאת בתוצאות של מעשיה בעולם", המשיך טילרסון. עם זאת, לצד הביקורת החריפה מזכיר המדינה המיועד הדגיש את החשיבות של דיאלוג עם הרוסים, והפיכתם מיריבים לבני ברית. "דיאלוג אמיתי וכנה עם רוסיה, המבוסס על אינטרסים משותפים, הוא אפשרי", אמר טילרסון.

טילרסון התייחס גם לסנקציות הקשות שהוטלו לאחרונה מטעם ממשל אובמה על רוסיה בשל החשדות להתערבות רוסית בבחירות בארצות הברית. שר החוץ האמריקאי המיועד אמר בפני הסנאט כי הוא תומך בשמירה על הסנקציות לעת עתה.

"המשימה היקרית שלנו היא המלחמה בדאעש". חיילי המדינה האיסלמית (צילום: AFP)

 
בנוגע לעליית ארגוני אסלם קיצוני, אמר טילרסון כי "הצעד החשוב ביותר בדרך לסיכול האסלם הקיצוני הוא חיסול דאעש. במזרח התיכון יש מספר סוגיות כמו סוריה, עיראק ואפגניסטן, כשכולן זקוקות לתשומת הלב שלנו. אך אסור שסוגיות אלו יפריעו למשימה העיקרית שלנו שהיא המלחמה בדאעש".

נושאים קשורים: