שגרירים ונציגים דיפלומטיים בכירים, בהם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, השתתפו היום (ד') באירוע מיוחד שבו הביעו הזדהות עם תושבי ישראל, בעקבות פיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב. במסגרת האירוע, הניחו הדיפלומטים פרחים לזכר הקרבנות, וכתבו את תנחומיהם על גבי משאית שנסעה בין השגרירויות השונות בתל אביב.

האירוע, שאותו יזם ארגון ההסברה The Israel Project) TIP), התקיים על רקע הדמיון המחריד בין פיגועי הדריסה שהתרחשו בברלין ובניס לבין הפיגוע הרצחני בירושלים ביום ראשון. במסגרת האירוע אמרו המארגנים והדיפלומטים כי טרור הוא טרור וכי אותן המשאיות פוגעות בנו בכל העולם.
 
האירוע החל בטקס בין-דתי בסמוך לזירת הפיגוע בטיילת ארמון הנציב, בהשתתפות אנשי דת יהודים, מוסלמים ונוצרים אשר התפללו יחדיו לקידום השלום. מזירת הפיגוע בירושלים יצאה משאית מיוחדת שעליה תמונות מפיגועי המשאית שאירעו בברלין, בניס ובירושלים, וכן שמות ערים בעולם שבהן התרחשו פיגועי טרור בשנה החולפת.

המשאית נסעה לתל אביב ועברה בין השגרירויות השונות. דיפלומטים בכירים, בהם נציגי שגרירות ארה"ב, בריטניה, בלגיה, איטליה, אוסטריה, ליטא, הודו והאיחוד האירופי, יצאו כל אחד בתורו אל המשאית, הניחו פרחים לזכר קורבנות הפיגועים וכתבו את תנחומיהם בספר מיוחד.

לדברי ליאור וינטרוב, סגן נשיא TIP, "ישראל והעולם המערבי עומדים איתנים יחדיו נגד הטרור על כל סוגיו, והיוזמה הנוכחית רק ממחישה את ההזדהות והאמפטיה הרבה שלה זוכה ישראל בעולם לאור גל הטרור הנוכחי. כפי שישראל עומדת עם העולם מול הטרור, כך אנו קוראים לעולם לעמוד לצדה של ישראל".                   
    
שגריר איטליה בישראל, פרנצ'סקו טאלו, אמר במהלך האירוע כי "עלינו להיות מאוחדים, בגלל זה אני פה, כי כאשר אנו נפגעים מהטרור – כולנו נפגעים ביחד. זה יכול לקרות בירושלים, בברלין בפריז, ואולי באיטליה. עד עכשיו זה לא קרה שם, אבל אנחנו יודעים שאנחנו תמיד קרבנות.
 

עברה בין השגרירויות השונות. רשימת הערים שנפגעו מטרור בשנה החולפת על גבי המשאית (צילום: אורן בן חקון)

 
"אנחנו האיטלקים היינו קרבנות של ירושלים וקרבנות של ברלין – היה שם בחור איטלקי. היינו קרבנות של פריז וניס – היו שם איטלקים. וזה אומר שאנחנו חייבים להילחם כולנו ביחד, ושננצח כולנו ביחד, כי הברברים לא יגברו".

נציג השגרירות הצרפתית סיפר: "ממש עכשיו הנחתי זר במשאית לזכר הקרבנות של מתקפת הטרור המזעזעת שקרתה ביום ראשון בירושלים. צרפת, כמו ישראל, מתמודדת במשך שנים עם איום הטרור. אנחנו יודעים מה זה. אנחנו מראים סולידריות ועומדים חזקים יותר יחד אתכם לנוכח התופעה חסרת הרחמים".  סגן השגריר הבריטי הוסיף: "נגע הטרור פוגע בכולנו, ולעולם אינו מוצדק בשום אופן".

נושאים קשורים: