לאחר שב-360 פורסם לראשונה כי מוזיאון הר הרצל מציע למבקרים להצטרף לארגוני שמאל קיצוני, והפרסום על דבר מינויו של מנכ"ל "בצלם" ארה"ב לשעבר, אורי זכי, למנכ"ל מחלקה בהסתדרות הציונית – כעת עולות טענות נוספות על שיתופי פעולה בין ארגוני המוסדות הלאומיים, ביניהם הסוכנות היהודית, עם ארגונים כגון "שוברים שתיקה" ו"בצלם". בעקבות כך, גורמים מתוך ההסתדרות הציונית ומחוצה לה דורשים לקיים דיון דחוף בנושא.

מציעים לאזרחים להצטרף לארגוני שמאל. מסכים במוזיאון הר הרצל ( )

בין הגורמים שפנו ליושב ראש ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם (דובדב) דובדבני, בדרישה לקיים דיון על שיתוף הפעולה עם ארגוני שמאל, נמצא יושב ראש עמית של הליכוד העולמי, ז'ק קופפר, שהינו חבר הנהלה. "הובא לידיעתי כי אדם בשם אורי זכי, פעיל בארגון  האנטי ישראלי "בצלם", התקבל בביתנו", אמר קופפר. "מיותר להדגיש כי חברי הארגון הזה הם בוגדים וכי מטרתם היחידה היא להשמיץ את מדינת ישראל וצה"ל".

 "העובדה כי קיימת קואליציה של כל הגורמים הציוניים של העם היהודי, אינה מצדיקה כניסת פעיל אנטי ישראלי שאין לו שום דבר במשותף עם התנועה הציונית", אמר חגואל. סגן יושב ראש ההסתדרות הציונית, יעקב חגואל, תומך בדיון העקרוני על יחס בין ההסתדרות הציונית לבין גופי שוליים, ומקדם זאת מול הגורמים הרלוונטיים.

כחבר הנהלה, דורש קופפר מדובדבני "לפתוח דיון על הקשרים הקיימים – ככל שקיימים, בגלוי או בסתר, בין החברים שיושבים סביב שולחן ההנהלה הציונית העולמית לבין הארגונים שפועלים נגד מדינתנו". יצוין כי דיון שכזה היה אמור להתקיים היום, אך הוא נדחה.

היה מנכ"ל בצלם ארצות הברית. אורי זכי (צילום: דוברות מרצ)

מי שפונה אל חברי הכנסת בישראל, ומציג בפניהם את הקשרים בין הסוכנות היהודית לארגוני השמאל הוא פעיל הימין שמאי גליק. בין חברי הכנסת ששלחו מכתבים אל דובדבני בעקבות פנייתו של גליק, נמצאים שרן השכל ואורן חזן מהליכוד וחברת הכנסת שולי מועלם מהבית היהודי.

חברת כנסת השכל כתבה לדובדבני כי "מפנייה אשר הגיעה ללשכתי עולה כי ההסתדרות הציונית העולמית בראשותך עומדת בקשרי שיתוף פעולה עם ארגונים המזוהים כ'פוסט ציוניים'. אודה בעד בדיקתך והתייחסותך לטענות אלו, שכן בגבול הדק בין פלורליזם וחופש הביטוי לבין מתן במה למתנגדי רעיון הציונות והמדינה, בל לנו ליפול למתרס הלא נכון של המשוואה".

חבר הכנסת חזן הוסיף כי "ממידע שהגיע אלי, ואשמח אם יתברר כלא נכון, אותם סטודנטים נלקחים לסיור במוזיאון הרצל, בסיומו הם 'מתבשרים' כי על מנת להמשיך בדרכו של הרצל עליהם לתמוך בקרן החדשה לישראל אשר רודפת את חיילי צה"ל… לא יעלה על הדעת כי בזמן שאנו בכנסת ובממשלה מנהלים מלחמת חומרה באותם ארגונים, דואגים שלא יופיעו במערכת החינוך ובמקומות נוספים, דווקא הגוף שאמור להפיץ את הציונות למרחקים, נותן להם כרטיס כניסה ל'עולם היהודי' בדלת הראשית".

חברת הכנסת מועלם-רפאלי, יושבת ראש סיעת הבית היהודי כתבה: "לאחרונה נודע לי שצעירים אלו נחשפים בין השאר לתכנים אנטי ישראליים המועברים אליהם באמצעות אנשי ארגוני השמאל הקיצוני; דוגמת שוברים שתיקה, לוחמים לשלום ושאר ארגונים הנתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל, הפועלים נגד מדינת ישראל בקרב גורמים  שונים בעולם".

לא ברור מדוע פעילי הימין וחברי הכנסת לא פונים אליו. יו"ר הסוכנות היהודית. נתן שרנסקי (צילום: חן גלילי)

 
חשוב לציין כי לדובדבני עצמו אין אחריות ישירה על פעילות הסוכנות היהודית, ועל כן תמוה מדוע פנו חברי הכנסת אליו ולא אל יושב ראש הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי.

כאשר נשאל גליק למה אינו פונה לשרנסקי בנושא, הסביר כי "על פי התקנון של ההסתדרות הציונית העולמית, ארגון זה הינו אחראי על פעילות הסוכנות היהודית" – דבר שאינו נכון. גליק, מנכ"ל "בצלמו", הוסיף כי "לא יתכן שההסתדרות שתפקידה להציג ליהודים בעולם את ישראל היפה מראה להם דווקא עלילות ושקרים וכאילו את ישראל הרעה".

בסוכנות הגיבו כבר על הנושא בעבר ואמרו כי "הסוכנות היהודית אינה משתפת פעולה עם ארגון "שוברים שתיקה". יושב ראש הסוכנות נתן שרנסקי כתב לפני זמן מה על הארגון: 'אינני מעוניין לרמוז ש"שוברים שתיקה" הוא ארגון לא לגיטימי אך הבה ואומר זאת בבהירות: לא מדובר בארגון זכויות אדם במובן משמעותי כלשהו של המושג'".