אמייה טגה, שחקנה של מכבי נתניה, השתתף היום (רביעי) בדיון בכנסת שעסק במלחמה בגזענות ובאלימות במגרשים, ומחה על כך שקנסו אותו בשל תמיכתו באברה מנגיסטו בעוד שתמיכה באלאור אזריה מצד שחקן הפועל עפולה, נתנאל גולדמן, עברה בשתיקה.

טגה אמר: "מי שאשם במצב בעולם הכדורגל ההתאחדות, המנהלת, בעלי הקבוצות והשחקנים. התאחדות הכדורגל יכולה לעשות הרבה יותר פעילויות קהילתיות למען החברה, לקיים פעילויות הסברה ולחנך את דור העתיד".

טגה הוסיף כי: "בשנה שעברה עליתי עם חולצה שעליה היה הכיתוב "עד מתי אברה מנגיסטו", ו"כולנו יוסף סלמסה". אני גאה שעשיתי את זה. אבל נענשתי על כך בקנס כספי. לפני שבוע שחקן שחשף חולצה בעד אלאור עזריה לא נענש. האם זה בגלל שאני שחור?"

ח"כ זוהיר בהלול שקיים את הדיון אמר: "בתקופה האחרונה שוב צפים ועולים מקרי גזענות קשים במגרשי הכדורגל, בין אם מכיוון הקהל ובין אם מהשחקנים עצמם. מה שהיה בעבר 'פריבילגיה' של שחקנים ערבים בלבד, מופנה היום גם כלפי שחקנים אתיופים, זרים ומי לא".

"גזענות ואלימות אינם ייחודית לעולם הכדורגל, אלא מראה לחברה שבה כולנו חיים. ולכן מאבק בגזענות בכדורגל, זה מאבק בגזענות בחברה הישראלית כולה. הבעיה ברוב הפעמים אינה בין השחקנים או המנהלים, אלא בין הקהלים. על הקבוצות לעשות מעשה אמיץ, להתעלות ליצירת אקלים משותף למען עתיד טוב יותר".

עבאס סואן, שחקן נבחרת ישראל לשעבר, פירט את עמדתו: "80 אחוז מהאלימות במגרשים מופנית כלפי שחקנים ערבים. הייתי בהרבה כנסים, משלחות, ועדות, הייתי בכל מקום שאפשר כדי למזער את התופעה ואני רוצה לשנות עכשיו. לא מדובר רק בבית"ר ירושלים. זה נמצא בכל מקום. אנחנו חברה חולה, והגזענות קיימת לא רק בכדורגל אלא בכל מקום. בית"ר סופגת את כל האש כי כל העולם רואה את האוהדים בשידורים, אך לא מדובר רק בהם". 

אושרי דודאי, דובר בית"ר ירושלים, התייחס לאלימות והגזענות מצד אוהדי קבוצתו: "לה פמלייה זו לא תופעה מנותקת, זו מכת מדינה, לא כסיסמא. אמייה טגה אמר משהו נכון, אנחנו חברה גזענית, זה לא רק יהודים וערבים, זה נוגע לכל המגזרים והמגדרים בחברה שלנו".

דודאי סיכם: "יש מישהו שצריך לטפל בזה, אם החוק מתיר על אמירות גזעניות או אלימות משולבת בגזענות ואנשים מורחקים ולא יושבים מאחורי סורג ובריח- על מה נשאר לדבר?. בשנה האחרונה אנחנו בבית"ר עושים כל מה שאנו יכולים- אבל אנחנו לא גוף אוכף ומעניש."