עשרות טלפונים של חיילים וקצינים בסדיר ובמילואים הותקפו על ידי ארגון הטרור חמאס, כך הותר בשעה זו (ד') לפרסום. בחודשים האחרונים ניהלו במחלקת ביטחון מידע מבצע תחת הכותרת "ציידים ברשת", בו פעלו לאתר פעילות של ארגון הטרור ברשת החברתית ומידע רגיש אליו מצליחים אנשי הארגון להגיע.

כך חמאס משתלט על המכשירים הניידים (צילום: דובר צה"ל)
 

על פי נתוני צה"ל, כ- 3,160 קבוצות פעילות בפייסבוק עוסקות בסוגיות צבאיות, מהן 1550 פתוחות ונגישות לכל אחד ו- 1609 סגורות ודורשות אישור מנהל להצטרפות – אל מאות מהן הצליחו לחדור אנשי חמאס. בין היתר מתעדכנים החברים בקבוצות הללו על אימונים, תרגילים, צווי גיוס, וסוגיות נוספות, אשר נחשפו בקלות והגיעו לידי ארגון הטרור.

במסגרת המבצע הנרחב, התקבלו תלונות של חיילים אשר טענו על פעילות חריגה בחשבונות הפייסבוק שלהם ובניסיונות של גורמים מעוררי חשד ליצור איתם קשרים. חקירות של מחלקת ביטחון מידע גילו עשרות דמויות בעלות פרופיל גנוב, שפועלות בשירות חמאס.
 

אחת ההתכתבויות ( )

שיטת העבודה שלהן היא קלה יחסית, רוב הדמויות הן בחורות שבנו לעצמן פרופיל או גנבו זהות אמיתית, בעזרתה מנסים ליצור קשר עם חיילים על רקע מיני. במסגרת קשר זה, שנוצר באותן הקבוצות בפייסבוק, ועבר מהר מאוד לקשר אינטימי בהתכתבויות, נשלחה הצעה לנהל שיחת וידאו ואיתה קישור להורדת אפליקציה ייחודית.

אלא שאותה אפליקציה אינה פעילה וכל מי שנפל בפח ונכנס אליה, מגיע אל 'חנות' אפליקציות פיראטית שהקים חמאס במיוחד, וברגע שהיא הורדה לטלפון, משתלטים אנשי ארגון הטרור על מכשיר הטלפון הנייד ויכולים לעשות בו ככל העולה על רוחם- איסוף מידע על המכשיר, איסוף אנשי קשר ומסרונים ושיחות, איסוף קבצים ותמונות, איכון מקום, צילום יזום של תמונות מרחוק בלי שבעל המכשיר מרגיש כי הוא מצלם, ואף האזנה מרחוק לשיחות המתנהלות בחדר ובמשרד.  

'ליבת הסוד' הצבאי לא הותקפה

16 פרופילים נחשפים כעת, מבין עשרות שאותרו במבצע, ובהן בין היתר בעיקר בחורות ואף קצין לובש מדים וכומתה אדומה לראשה, בניסיון לרמות את חברי הקבוצות וליצור מצג שווא, כאילו מדובר בגורם ידידותי שראוי להיחשף לדיונים בקבוצות הסגורות. כאמור, על פי ממצאי המבצע, עשרות רבות של טלפונים הותקפו, כאשר עיקר החיילים שנפלו בתרמית הם גברים לוחמים.

על פי הערכות בצה"ל, מה שמכונה 'ליבת הסוד' הצבאי, לא הותקפה ונחשפה, אלא בעיקר מדובר על קשרים אינטימיים, תמונות של בסיסים ומוצבים, ואף במקרה אחד מצגת ובה פרטים מסווגים שעלו לאחת הקבוצות בה היה חבר אדם בעל פרופיל מטעם חמאס, שהצליח מצדו להערים על יתר חברי הקבוצה.

בימים האחרונים זומנו בעלי מכשירי טלפון שהותקפו, וכחלק מהמבצע הם עברו פירמוט מוחלט של המכשיר, כולל תשאול על טיב הקשר שפיתחו ומשך הזמן שלו, ומחקר על אותה אפליקציה זדונית, בניסיון להבין את פרטיה וממדיה, כאשר ההערכות הן כי הנזק שעלול להיגרם מהמידע שעבר הוא קטן ומידתי.

היכולות הללו של חמאס אינן מפתיעות, אך מדובר בפוטנציאל נזק מתגבר ומצב בו בלי שיידעו בכלל, נמצאים חיילים בקשר עם גורמי מודיעין של האויב שאספו בזכות אותו הקשר מידע על פעילות צה"ל. היכולות הטכנולוגיות מתפתחות מאוד בשנים האחרונות ומאפשרות לארגוני הטרור לשפר את ההישגים שלהם בתחום, כאשר ניתן להעריך בזהירות כי היכולות הקיימות בידי חיזבאללה או איראן הן מתקדמות ומשמעותיות לאין שיעור, עיקר האיום על צה"ל הוא מצידו של חמאס שמנסה להכניס עוד ועוד דמויות פיקטיביות אל הרשת.

קצינים ידרשו לטשטש את זהותם ברשת החברתית

השבוע, בתגובה למבצע המקיף והגילויים המטרידים בו, מתחילים בצה"ל בקמפיין נוסף שיקרא להגביר את השמירה על ביטחון המידע, וכחלק ממנו אף יוחמרו הנהלים על שימוש בפייסבוק, מפקדים יעברו הדרכות וכן מנהלי קבוצות שייקראו להדרכות בעניין, כדי להימנע ממצב בו גורם עוין מסתנן לקבוצה.

בצה"ל יקראו לחיילים לאשר כחברים רק גורמים מזוהים, וכן להיכנס לקישורים ואפליקציות מקוריות, ולהימנע מהעלאת תמונות של חיילים ומוצבים ברשת, וייתכן כי במסגרת המבצע אף יינקטו הליכים משפטיים נגד חיילים שחשפו דברים מסווגים.

יצוין כי במסגרת חידוד ההנחיות, יוחמרו הנהלים בניהול חשבונות פייסבוק ויותר חיילים וקצינים יידרשו לצמצם את הימצאותם ברשת החברתית. כיום, בעלי תפקיד רגיש ומסווג לא נמצאים כלל בפייסבוק על פי הנחיות הצבא. קצינים בדרגת 'סגן אלוף' ומעלה וכן אנשי יחידות המודיעין רשאים להחזיק פרופיל לא מזוהה, וכל היתר יכולים להחזיק בפרופיל בו ידוע כי הם משרתים בצה"ל, אך אסורה עליהם כמובן העלאה של חומרים מסווגים.

כחלק מההחמרה בנהלים, אלפי קצינים וחיילים יורשו להחזיק פרופיל שאינו מזוהה, ומעתה כבר בדרגת 'רב סרן' יידרשו קצינים לטשטש את זהותם ברשת החברתית, וכן יוגדלו מספר היחידות בהן יידרשו לנקוט הליך דומה.

נושאים קשורים: