בארצות הברית מדווחים כי הממשל הרוסי מחזיק במידע רגיש על הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. באתר "באזפיד ניוז" האמריקאי פורסם תיק מסמכים, שנכתב לכאורה על ידי איש מודיעין בריטי לשעבר, ושבארה"ב מתייחסים אליו כאל "נפיץ". עם זאת, באתר הודגש כי עדין לא ברור אם התיק מאומת. 
  
התיק מכיל טענות על קשר בן כמה שנים של "תמיכה וסיוע" בין טראמפ לבין פעילים רוסים וכמו כן מופיעים בו תיאורים גרפיים של מעשים מיניים שביצע טראמפ – ואשר תועדו על ידי הרוסים. לפי הפרסומים, גורמים במוסקבה אספו את המידע על טראמפ במשך תקופה ארוכה באמצעות זרועות המודיעין שלהם. ב"באזפיד" צויין שבארצות הברית ובאירופה בודקים את מהימנות הטענות.

כך נכתב במסמך בין היתר: "הממשל הרוסי אסף, תמך וסייע לטראמפ במשך לפחות חמש שנים. המטרה, בחסות פוטין, לעודד סכסוכים פנימיים בעולם המערבי. טראמפ דחה מספר עסקאות נדל"ן שהוצעו לו על ידי רוסיה, במטרה להרחיק את השפעתה של רוסיה ממנו. עם זאת, הוא ואנשיו קיבלו זרם שוטף של מידע מהקרמלין, כולל על הדמוקרטים ועל יריבים אחרים שלו.

"סוכני מודיעין לשעבר ברוסיה טענו כי רוסיה סוחטת את טראמפ באמצעות מידע רגיש שהושג עליו בעת ששהה במדינה. לפי כמה מקורות, התנהגותו ברוסיה כללה מעשים של סטייה מינית, שאורגנו עבורו ותועדו על ידי שירות הביטחון הפדראלי של רוסיה".

 

על פי דיווחים ב"באזפיד" וכן ב-CNN, אנשי המודיעין האמריקאי הציגו בשבוע שעבר תקציר בן שני עמודים של המסמכים המסווגים לאובמה ולטראמפ, לפיהם רוסיה מחזיקה במידע אישי ופיננסי על הנשיא הנבחר ויש חשש שאלו עלולים לנסות ולסחוט אותו באמצעותו.

התדרוכים המסווגים בשבוע שעבר בוצעו על ידי ארבעה ראשי המודיעין הבכירים ביותר בארה"ב – מנהל המודיעין הלאומי ג'יימס קלאפר, ראש ה-FBI ג'יימס קומי, ראש ה-CIA ג'ון ברנן, ומנהל ה-NSA מייק רוג'רס.
  

המסמך (מבאזפיד)

אחת הסיבות שראשי המודיעין של האומה ביצעו את הצעד יוצא הדופן הייתה להפוך את הנשיא הנבחר מודע לטענות הללו, המסתובבות בין סוכנויות מודיעין, בכירי קונגרס ופקידי ממשל אחרים בוושינגטון, ועלולים לסבך אותו. אנשי המודיעין הבכירים הציגו גם הוכחות כי רוסיה אספה מידע שעלול להזיק לשתי המפלגות אך שחררה רק מידע מזיק על הילרי קלינטון והדמוקרטים.

טראמפ עצמו הגיב בזעם לדיווח וצייץ בטוויטר: "מדובר בחדשות מזוייפות – זה צייד מכשפות פוליטי". עורך דינו של הנשיא הנבחר אמר כי הטענות היו שקר מוחלט. "זה מגוחך בכל כך הרבה רמות", הוא אמר. "ברור שהאדם שיצר את זה בדה זאת מהדמיון שלו או בתקווה שהתקשורת הליברלית תקדם את הסיפור הזה".

נושאים קשורים: