שבוע וחצי לפני שהוא עוזב את הבית הלבן חזר הלילה (יום ד') נשיא ארצות הברית ברק אובמה אל עירו, שיקגו, כדי לשאת בה את נאום הפרידה שמסכם את שמונה שנות כהונתו בראש המעצמה החזקה בעולם. הנשיא לא הזכיר את ישראל ומיעט בדיבור על המזרח התיכון, והעדיף להתמקד בחברה האמריקאית – באיומים על הדמוקרטיה, ובנושא הכלכלי והחברתי בארה"ב.

אובמה בנאום הפרידה (צילום: רויטרס)
 


"עכשיו תורי לומר תודה", פתח הנשיא היוצא, שלא יכול היה לעצור את הדמעות. "מישל ואני מאוד התרגשנו מכל הברכות שקיבלנו בשבועות האחרונים. השיחות שלי עם העם האמריקאי הם מה ששמרו עליי כן, עם השראה, ונתנו לי את הכוח להמשיך. הפכתם אותי לנשיא טוב יותר ולבן אדם טוב יותר".

"אמריקה נמצאת מקום טוב וחזק יותר מאשר כשהתחלנו" הכריז אובמה וסקר את הישגיו. "אם הייתי אומר לכם לפני שמונה שנים שנצא מהמיתון, נשקם את תעשיית הרכב וניתן זריקת מרץ למקומות העבודה שלנו, שנשתק את תכנית הגרעין האיראנית בלי ירייה אחת, שנחסל את מתכנן פיגועי 11 בספטמבר אוסמה בן-לאדן, שנשיג שוויון בנישואים וביטוח בריאות לעוד 20 מיליון איש, שנחדש את היחסים הדיפלומטים עם קובה, הייתם אומרים שרף הציפיות מעט גבוה מדי".

"אבל זה מה שעשינו. זה מה שאתם עשיתם. אתם עשיתם את השינוי", אמר אובמה, שהוסיף כי העברת השרביט לדונלד טראמפ עוד עשרה ימים בדרכי שלום היא "אחת מחותמות האיכות של הדמוקרטיה".
  
אובמה המשיך לדבר על מצב הדמוקרטיה, ועל החשיבות שבגיוון, בשוויון ובכך שלכולם תהיה הזדמנות כלכלית. הוא ציין שנתוני העוני והאבטלה נמצאים בירידה, ושהמדינה נותרה המעצמה הכלכלית הגדולה בעולם, אך הוסיף שנותרה עבודה רבה לצמצום חוסר השוויון. אובמה אמר כי נדרשות עוד רפורמות רבות בתחום החברתי. "הסחר צריך להיות הוגן, ולא רק חופשי", אמר.

הנשיא היוצא דיבר גם על נושא שעמד תמיד ברקע נשיאותו – היחס הבין-גזעי בארה"ב. אובמה אמר שמצב האוכלוסייה השחורה והמיעוטים האחרים טוב יותר מאשר בעבר, אבל שנושא הגזענות עדיין מהווה סכנה לדמוקרטיה. הוא אמר כי צריך לשמר את החוקים נגד אפליה מכל סוג – אך ליבת השינוי תבוא מהעם עצמו.
  

לא עצר את הדמעות. "הפכתם אותי לנשיא טוב יותר" (צילום: AFP)

"כל אחד צריך לקשור את מאבקו הפרטי לצדק עם האתגרים העומדים בפני רבים בחברה שלנו: המהגרים, הפליטים, העניים מהכפר, הטרנסג'נדרים – וגם האנשים הלבנים בגיל העמידה שאמנם נראים כאילו יש להם כל היתרונות, אך עולמם התהפך כתוצאה משינויים כלכליים, תרבותיים וטכנולוגיים", אמר.

"צריך להיאבק בסטריאוטיפים ולצאת מנקודת הנחה שכל האזרחים אוהבים את המדינה, מחזיקים בערכי העבודה הקשה והמשפחה, ושילדיהם סקרנים וראויים לאהבה", הוסיף אובמה. "זה לא קל. התרגלנו יותר מדי להתכנס בבועה שלנו, ולהקיף את עצמנו באנשים הדומים לנו וחושבים כמונו, בין אם בשכונות ובקמפוסים או ברשתות החברתיות".

אובמה המשיך לנושא המחלוקות הפוליטיות, וטען שהשיח הפוליטי המקוטב מהווה אתגר נוסף לדמוקרטיה. הוא מנה את הישגיו במאבק בהתחממות הגלובלית, ודיבר על החשיבות שבהמשך המאבק הזה במקום להתכחש לעצם הבעיה.

הנשיא ציין כי בתחילת המאה הנוכחית נוסף איום משמעותי נוסף על הדמוקרטיה – איום הטרור. "הסדר מאוים על ידי קיצונים אלימים שטוענים שהם מדברים בשם האסלאם. הסכנה יותר עמוקה מעוד מכונית תופת או טיל – הדבר מסמן פחד משינוי, מגיוון, ממחשבה חופשית", אמר.
 

"כן אנחנו יכולים, וכן – עשינו זאת". משפחת אובמה נפרדת (צילום: AFP)

"הודות לאומץ הבלתי רגיל של כוחותינו, אף ארגון טרור זר לא הצליח להוציא לפועל פיגוע על אדמתנו בשמונה השנים האחרונות", התגאה אובמה. הוא הוסיף כי המאבק נגד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) נשא פירות, וכי הוא יימשך עד שהארגון יובס.

אך הוא הוסיף כי המאבק בטרור צריך להיות בתוך מסגרת חוקית נוקשה: "לכן פעלתי להפסיק את העינויים ולסגור את גואנטנמו, ושיניתי חוקים העוסקים במערב ופיקוח כדי להגן על הפרטיות והחירויות האזרחיות. ולכן אני מתנגד לאפליה נגד מוסלמים בארה"ב שהם פטריוטים בדיוק כמונו".

אובמה הודה לאשתו, מישל, ותיאר אותה כדמות לחיקוי. הוא גם הודה לבנותיו, מאליה וסשה, לסגנו, ג'ו ביידן, לצוותו ולכל תומכיו ופעיליו.

את נאומו סיכם אובמה בחזרה על הסיסמא שליוותה את דרכו לבית הלבן ב-2008, "Yes We Can". "חבריי האמריקאים, היה כבוד גדול לשרת אתכם. לא אפסיק, ואהיה שם לצדכם, כאזרח, לשארית חיי. אני מבקש מכם להאמין ביכולת שלכם להביא לשינוי, ולהחזיק חזק באמונה הזו, אמונה שהיא מהותו של כל אמריקאי שסיפורו עוד לא נכתב. כן אנחנו יכולים, וכן – עשינו זאת. תודה לכם, שאלוהים יברך אתכם, ושאלוהים ימשיך לברך את ארצות הברית של אמריקה".

נושאים קשורים: