הקונספירציה האחרונה שמסעירה היום (שלישי) אתרי אינטרנט בעולם היא תמונה שצולמה באמצעות google earth מאַנְטַרְקְטִיקָה, ובה מופיע גרם מדרגות ענקי שכאילו נחצב בשלג. חובבי תאוריות הקונספירציה משוכנעים: מדובר באתר נחיתה של חייזרים.

את התמונה המקורית העלה סטודנט שלא הזדהה לפורום של חוקרי עב"מים. "הבוקר, היינו בתוך בתוך הרכב המסחרי בעבודה, ודיברנו על קונספירציות", תאר הגולש בפורום. "דיברנו על הקונספירציות שהיו בזמן האחרון על אנטרקטיקה. היה לי משעמם, אז הפעלתי את Google Earth וחקרתי מה קורה באנטרקטיקה, כאשר נתקלתי במשהו שנראה כמו גרם מדרגות ענקיות. יש למישהו רעיון מה זה? האם זו רק תקלה במצלמות הלוויין או שיש כאן משהו מעבר?".
 
 

מיקום המדרגות באנטרקטיקה (צילום: google earth)

התגובות מהרשת הגיעו מיד, ורובן סברו כי "מדובר רכסים לא טבעיים שנוצרו על ידי משקל שדחס את השלג. יותר סביר שמדובר באתר נחיתה מאשר במדרגות". עם זאת, היו גולשים שהציעו הסברים הגיוניים יותר, כמו אנומליה בעדשת הלוויין או בשלג.

אנטרקטיקה הפכה באחרונה ליעד של תיאוריות קונספירציה רבות. לפני כשבוע, נתגלתה מעין כיפה משולשת במדבר הקרח, שעוררה טענות כי מדובר בציביליזציה שחיה פעם ביבשת הקפואה. צילום, אף הוא מ-Google Earth, הראה מבנה סגלגל בקוטר של כ-120 מטר על הקרח. באתרי הקונספירציות טענו כי המבנה הוא "ראיה" לכך כי הקוטב הדרומי אוכלס, בעבר או בהווה, על ידי חוצנים. מדענים שבחנו את התמונה סברו בתחילה כי מדובר בתופעה טבעית שנוצרה לאחר שרוחות חזקות היכו בשלג במשך אלפי שנים, אולם לאחר מכן הודו המדענים כי תופעה זו לא יכולה ליצור צורות סגלגלות, כמו בתמונה.
 

מבולבל בגלל החייזרים? ג'ון קרי (צילום: AP)

אולם הקונספירציות באנטרקטיקה חרגו כבר מזמן מצורות משונות: תמצות תאוריות הקונספירציה מהיבשת בשבועות האחרונים, מעלה שלל טיעונים מוזרים, החל במושבה חייזרית-נאצית שבנה הרייך השלישי ביבשת הקפואה, וכלה בביקורו לכאורה של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי במושבה החייזרית של אנטרקטיקה, ביקור שככל הנראה "בלבל אותו במקצת, ואולי אחראי על התנהגותו המשונה" – כך לפי אחת מהתאוריות – "בשבועות האחרונים".