שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, דחה את הדרישות בבריטניה לנקוט צעדים משמעתיים נגד השגרירות הישראלית. זאת לאחר שהשבוע נחשף כי דיפלומט ישראלי בלונדון הוקלט כשהוא מתכנן "להפיל" את סגן שר החוץ, אלן דאנקן, בגלל עמדות האנטי-ישראליות.

ההקלטות כפי שהופיעו ב"אל-ג'זירה"

ג'ונסון התייחס היום (ג') לדברים ואמר כי להבנתו הדיפלומט הישראלי שהוקלט, שי מסוט, כבר אינו עובד בלונדון, וכי בשגרירות הישראלית כבר פרסמו התנצלות נרחבת ולכן מבחינתו הנושא סגור.

"השגריר הישראלי, מארק רגב, התנצל על התקרית", אמר ג'ונסון, "ונראה כי אותו דיפלומט כבר אינו עובד בשגרירות בלונדון. כך שלגבי מה שאותו אדם עשה כאן, ומה שבדיוק היו כוונותיו – זה כבר לא רלוונטי. הנושא יכול להיחשב כסגור".

בהקלטה שעוררה את הסערה נשמע שי מסוט, עובד בשגרירות ישראל, משוחח במסעדה בלונדון עם מריה סטריצולו, פעילה פרו-ישראלית ועוזרת של השר הבריטי הפרו-ישראלי רוברט חלפון. מסוט אומר לסטריצולו כי צריך "להפיל" את אלן דאנקן מפני שהוא "עושה הרבה בעיות". בהקלטה הוא תיאר את שר החוץ בוריס ג'ונסון כ"אידיוט" שהפך לשר חוץ ללא סמכויות. "אם משהו יקרה זה לא יהיה באשמתו… זה יהיה אלן דאנקן".  

בנוסף הוקלט מסוט, שתואר כ"מומחה מודיעין", כשהוא מספר לחברת הפרלמנט ממפלגת הלייבור ג'ואן ראיין כי קיבל מעל מיליון פאונד כדי לשלם לחברי לייבור שיבקרו בישראל. הוא גם לעג לראש מפלגת הלייבור ה"משוגע" ג'רמי קורבין ולתומכיו ה"תמהונים".

מי שהקליט את העובד הישראלי הוא תחקירן של התחנה הקטארית "אל-ג'זירה", שתעלה החל מה-15 בינואר תחקיר בארבעה חלקים שטוען כי "הממשלה הישראלית נמצאת בעיצומו של קמפיין לוביסטי חשאי וחסר בושה בבריטניה", שבמסגרתו הצליחה "לחדור" לכל המפלגות הגדולות בממלכה.

"העובד אינו מייצג את עמדת ישראל". מארק רגב (צילום: פלאש90)

 
חברי פרלמנט בבריטניה הגיבו בחריפות לחשיפה. השר לשעבר דזמונד סוויין אמר כי האמירות "מבישות" וכי "לדבר על 'הפלת' שר בריטי זה מאוד זדוני. בארצות הברית יש כעס על ההתערבות הרוסית בתהליך הדמוקרטי שלה, ואסור ששום התערבות חיצונית תותר בבריטניה". גם יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט, קריספין בלאנט, שצוין בהקלטה גם הוא כמטרה אפשרית, אמר כי מדובר באמירות "שערורייתיות".

מיד לאחר חשיפת המקרה, שגרירות ישראל בבריטניה הגיבה כי היא "דוחה את ההתבטאויות בנוגע לשר דאנקן, שלחלוטין אינן קבילות. הן נאמרו בידי עובד זוטר בשגרירות שאינו דיפלומט ישראלי, ושיסיים בקרוב את תקופת עבודתו בשגרירות. השגריר מארק רגב דיבר ביום שישי עם השר דאנקן, התנצל על האמירות והבהיר שהשגרירות רואה אותן כבלתי ראויות".