נשיא ארה"ב ברק אובמה ממשיך בסיכומי כהונתו בימים האחרונים שנותרו לו בבית הלבן, והערב (יום א') התראיין לרשת "אי-בי-סי" וסיפר על רשמיו מהנשיא הנכנס ומהעבודה בכלל.

 

עם זאת, לטענת האתר האמריקאי "דה היל" נראה היה שהוא מתחמק מלענות על השאלה אם הוא מחבב את מחליפו דונלד טראמפ. "אתה יודע, נהניתי מהשיחות איתו", ציין אובמה כשנשאל מה דעתו האישית על המיליארדר הניו-יורקי, והוא הוסיף: "זה אדם שאני חושב שלא חסר לו ביטחון".

הנשיא היוצא ציין עוד כי ביטחון עצמי הוא כנראה "דרישה מוקדמת לתפקיד הזה", ואמר כי "לפחות אתה צריך להיות משוגע מספיק בשביל לחשוב שאתה מסוגל לבצע את העבודה".

כשניסה לעקוץ את טראמפ על חוסר ניסיונו ואמר כי "הוא לא בילה זמן רב בהזעה על הפרטים של ענייני מדיניות", פנה מיד אובמה לכיוון אחר ותיקן את עצמו, כדי לא להישמע כמי ש"יורד" על הנשיא הנכנס: "זה נותן לו זווית מבט חדשה וטרייה, והיא יכולה להיות יקרת ערך. עם זאת, היא מחייבת גם שתדע מה אתה לא יודע, ולשים במקום אנשים שיש להם הניסיון והידע והרקע שיוכל לסייע לך בקבלת החלטות טובה", הזהיר אובמה.

כמו כן אובמה ציין שהוא וטראמפ, במובנים מסוימים, הינם "הפכים". לדברי הנשיא היוצא, הוא עצמו "חרשן מדיניות בקצה הסקאלה", שאוהב להקיף את עצמו במומחים מכל הסוגים ובנושאים שונים בשביל לקבל את ההחלטות המושכלות ביותר.

בעניין אחר התייחס אובמה גם ליריבות האמריקאית במהלך תקופתו מול מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין. הוא הכחיש את הטענה שהמעיט מערכו של המנהיג מהקרמלין ב-2012, כשלגלג על מיט רומני, המועמד הרפובליקאי שהתחרה מולו על תפקיד הנשיא, שהזהיר כי מוסקבה היא האויבת הגדולה של ארה"ב בעולם. עם זאת, הוא הודה כי בעידן המידע החדש אולי המעיט מערכו של פוטין ומיכולתו לפרוץ לארה"ב באמצעות מתקפות סייבר.

טראמפ נחשב כמי שמקורב לנשיא הרוסי, והוא הביע אליו את הערכתו בעבר. גם מזכיר המדינה החדש, רקס טילרסון, הוא חבר אישי של פוטין. מנגד, אובמה הביע בפומבי את חשדו מהפריצה הרוסית למחשבים בארה"ב, ואף החליט בימיו האחרונים בתפקיד על שורת עיצומים נגד אישים במוסקבה ועל גירושם של דיפלומטים של הקרמלין מאמריקה.

בתוך כך, ראש הסגל הנכנס של טראמפ, ריינס פריבוס, ציין כי המיליארדר הניו-יורקי מקבל את המסקנה של קהילת המודיעין האמריקאי ולפיה הקרמלין עסק בפעילות סייבר נגד ארה"ב במטרה לשבש את הבחירות במדינה. פריבוס, שהתראיין על הסוגיה בחדשות "פוקס", אמר אף כי ייתכן שהממשל החדש "ינקוט פעולות בנושא".

כמו כן ציין ראש הסגל כי הנשיא יבקש מקהילת המודיעין לגבש מסקנות מעשיות לפעולה נגד רוסיה, ואמר כי ההחלטות על צעדים בעתיד יתקבלו בהתאם לכך.

נושאים קשורים: