בכירים בצוות המעבר הנשיאותי של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ פנו לאחרונה לישראל והביעו דאגה נוכח אי ההכרה בישראל בגיור של בתו של טראמפ, איוונקה, הנובעת מהתנהלות הרבנות הראשית. כך נחשף היום (חמישי) בשבועון היהודי האמריקאי הנחשב, ה-Jewish Week.

לפי הפרסום בשבועון הניו יורקי, "מקור בעל קשרים בצוות המעבר הנשיאותי של טראמפ" סיפר לעיתון כי "בכירים בצוות היו מודאגים משאלת הלגיטימיות של הגיור של איוונקה טראמפ, ואף העלו את הנושא בשיחות עם ישראל".
 
הפרסום מגיע על רקע הודעת הרבנות הראשית בשבוע שעבר כי היא פועלת לשם הסדרת נושא ההכרה בגיורי רבנים בחו"ל. באופן יוצא דופן, הודעת הרבנות כללה גם התייחסות מפורשת לגיור של איוונקה, תוך ציון העובדה שהמתווה המתגבש יאפשר הכרה בגיור שלה באופן אוטומטי. זאת, לאחר שבית הדין הרבני הגדול החליט שלא להכיר בגיורים של הרב יחזקאל לוקשטיין, אחד הרבנים שסייעו לבתו של טראמפ בתהליך הגיור.

הודעת הרבנות הראשית, המתייחסת ישירות לאיוונקה, גרמה להרמת גבה בתקשורת היהודית האמריקאית והובילה לחקירת הנושא בידי השבועון היהודי, שהעלתה, כאמור, את הפנייה של צוות טראמפ לישראל בנושא.
דומה כי הודעת הרבנות הראשית משבוע שעבר הגשימה את מטרתה, לפחות באופן חלקי. העיתון מצטט בכיר בצוות המעבר של טראמפ האומר ש"אישור של הרבנות הראשית נראה כמעשה לטובת קשרים אישיים טובים יותר בין משפחת טראמפ לישראל, וזהו צעד שמקודם בברכה".
 

"הרבנים הראשיים רצו לתקן ונמצאו מקלקלים". הרב פרבר. (צילום: ארגון עתים)

בהמשך להודעה משבוע שעבר, מועצת הרבנות הראשית לישראל וחברי בית הדין הרבני הגדול, יחד עם שני הרבנים הראשיים לישראל, קיימו אתמול ישיבה בנושא גיבוש הקריטריונים לשם ההכרה ברבני חו"ל, אשר בסופה הוחלט על הקמת צוות מצומצם בנושא, המורכב מנציגים רבניים משני הגופים.

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים, שחשף את אי ההכרה בגיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין, מבכירי הרבנים האורתודוקסיים בארה"ב, הגיב בחוסר סיפוק להודעת הרבנות הראשית היום. לדבריו, אחד מחברי הצוות הרבני שמונה היום לשם גיבוש הקריטריונים, פסל בעבר גיורים של הרב לוקשטיין המדובר.

"מדובר בהחלטה מדאיגה מאוד לאור זהות חברי הוועדה שהולכת לקבוע את הקריטריונים. אחד החברים בוועדה הינו דיין בית הדין הגדול שהיה שותף להרכב שפסל גיור של הרב יחזקאל לוקשטיין. כמו כן, מסמך העקרונות אותו חשף הרב הראשי דוד לאו, אף הוא מעורר דאגה. לפי המסמך, גיורים של רבנים כמו הרב לוקשטיין לא יאושרו. הרבנים הראשיים רצו לתקן ונמצאו מקלקלים", אמר הרב פרבר. ארגונו. עתים, עתר בעבר לבית המשפט במטרה לחייב את הרבנות הראשית לבנות קריטריונים להכרה ברבני חו"ל.

נושאים קשורים: