המגירה נתקעת לכם באמצע הדרך, הצבע הירוק מהסבנטיז כבר לא עושה לכם את זה, והדלת מתחילה להתקלף. זהו, אי-אפשר עוד להתעלם מזה – והחלטתם להחליף מטבח. תתחדשו, קיבלתם כאב ראש.

אבל אל דאגה: מעט הכוונה, הרבה רצון טוב – ותוך חודש וחצי תוכלו לבשל באווירה אחרת לגמרי. ההחלטה הראשונה שתצטרכו לקבל היא אם אתם הולכים לחברת מטבחים ומחפשים משהו שיתאים לכם, או שאתם פונים לנגר ומתכננים מטבח "מאפס".

כמו בכל עניין עיצובי, אין תשובה חד-משמעית לשאלה "מה טוב יותר": זה תלוי בתקציב, בצרכים של דיירי הבית, בחזון העיצובי ובעניינים רבים נוספים. לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות, ועליהם נעמוד להלן. מטבח מחברה או מנגר – ראש בראש – יוצאים לדרך.

מטבח מחברה

עשרות חברות בארץ מציעות מטבחים לפי מידה, וכמובן שאיכות הארונות, הפרזול והגימור משתנה מחברה לחברה. חשוב לברר היטב מאילו חומרים נבנים הארונות (סיבית או סנדוויץ') ובהחלט כדאי לנסות ולהתרשם ממטבחים שהורכבו לפני כמה שנים כדי להתרשם כיצד החזיקו מעמד.

אל חברת המטבחים כדאי להגיע עם שרטוט של המטבח הקיים, כולל מידות אורך, רוחב וגובה – כדי שניתן יהיה לתכנן באופן המיטבי. אז מהם בעצם היתרונות של מטבח מחברה?

1. הכלה לפניכם: היתרון המשמעותי ביותר של חברת מטבחים הוא העובדה הפשוטה שהתוצאה הסופית (פחות או יותר) מוצגת לראווה. רוב הלקוחות חשים בטוחים יותר להזמין מטבח כשהם רואים בעיניים מה הם עומדים לקבל – וזה בהחלט מובן.

2. עצה בחינם: רוב מוחלט של חברות המטבחים מציעות בחינם שירותי ייעוץ ותכנון של המטבח. דעה של איש מקצוע, שמכיר את היתרונות והחסרונות, ואת נקודות התורפה והפתרונות, היא תמיד מועילה.

מטבח בגימור זכוכית. עיצוב: דקלה פרידמן, נגרות: רגבה מטבחים (צילום: רונן מחלב)

3. העיצוב כבר בפנים: חברות המטבחים עובדות עם מעצבים קבועים, שכל הזמן שוקדים כל דגמים חדשים. באולם התצוגה תמצאו מבחר של מטבחים, כך שיש סיכוי טוב למדי שתמצאו משהו שכבר מוצא חן בעיניכם וקולע לטעמכם. כן תמצאו מגוון של פתרונות לנקודות בעיתיות, כגון פינות, ארונות מזווה או מקום האחסון שמתחת לכיור.

4. חוסכים בלגן: בקנייה מחברת מטבחים תוכלו לקבל "עסקת חבילה" שכוללת גם את אזור העבודה של המטבח (שיש וכיור), שאם תפנו לנגר תיאלצו להזמין בנפרד ולהוסיף לטרטור הכללי.

5. מוניטין: לקוחות רבים עשויים לחוש בטוחים יותר בקניית מטבח מחברה גדולה, בעלת שם, מאשר מנגר שמצבו הפיננסי לא ידוע. עם זאת, כבר היו מקרים של קריסת חברות – כך שאין זו ערובה גמורה.

מטבח מנגר

מאות נגרים בארץ מציעים את שירותיהם המקצועיים, וישמחו לבנות לכם את המטבח. בפנייה לנגר חשוב קודם כל לקבל המלצות מחברים ומכרים. לאחר מכן, אל תתעצלו ולכו לבחון בעצמכם את העבודה ואת איכותה, וכיצד נראה המטבח כמה שנים לאחר ההתקנה.

בעבודה מול נגר פרטי, חשובה מאוד ההתנהלות היום-יומית מולו ולכן רצוי לסגור עסקה עם איש מקצוע שתוכלו לשוחח איתו בחופשיות ושיהיה קשוב לבקשותיכם ורעיונותיכם. התקשרות עם נגר, טוב ככל שיהיה, שיחסי העבודה עמו לא יהיו טובים ויעילים, תיגמר לעתים קרובות בעוגמת נפש – מקצועית או חווייתית (או שתיהן). אז מהם היתרונות של בניית מטבח באמצעות נגר פרטי?

מטבח בגימור בגימור פולימור. עיצוב: דקלה פרידמן, נגרות: עצים ונפלאות (צילום: שרית גופן)

1. כלה כבקשתך: בעבודה עם נגר פרטי ניתן לתכנן מטבח שמתאים למידותיכם בדיוק רב. כמעט כל פרט ניתן לשינוי ואפשר למצוא פתרונות ייחודיים – אם יש צורך בכך, למשל בעקבות אילוצים של בנייה או בשל הימצאותם או רכישת של מוצרים חשמליים למטבח. לעתים, הגמישות הזו לא תסולא בפז.

2. כמה כמה: כמעט כמו בכל עניין עסקי אחר בארץ, גם בהזמנת מטבח יש מקום למשא ומתן על התשלום. בדרך כלל, לנגר פרטי יהיה קל יותר להתגמש במחיר – כך שההצעה הראשונה שעולה על השולחן היא בהחלט לא סופית.

3. מידה כנגד מידה: מטבע הדברים, נגר פרטי עובד עם צוות קטן וקבוע. בדרך כלל, לאחר סגירת עסקה הוא יגיע בעצמו למדוד את המטבח הקיים (או המקום שמוקצה לו) כדי להתחיל את התכנון. חברות המטבחים שולחות מודדים, אבל לא הם אלו שבונים את המטבח, וצוות אחר הוא שיתקין. התנהלות זו מזמנת לעתים אי-הבנות ובעיות.

מטבח עץ בגימור פורניר טיק ממוחזר. עיצוב: דקלה פרידמן, נגרות: עצים ונפלאות (צילום: שרית גופן)

4. יש עם מי לדבר: אם עשיתם עבודה מקדימה ובחרתם נגר שהותיר עליכם רושם טוב, ושהעבודה מולו מתנהלת למישרין, הרי שיהיה לכם קל הרבה יותר לערוך שינויים תוך כדי, לברר, לשאול, להתייעץ וכיוצ"ב – הנגר יהיה זמין עבורכם ולא תיאלצו לעבור מגורם אחד לשני.

5. זמן: לרוב, זמן אספקת המטבח מנגר פרטי יהיה קצר יותר.

אז מה עושים?

לכל לקוח יש העדפות ונטיות משלו, ולפני שמזמינים מטבח חשוב לברר היטב מה מתאים לכם יותר. בעניין המחיר, אין יתרון לצד זה או אחר: ישנן חברות מטבחים יקרות יותר ופחות, וישנם נגרים שידרשו סכום כסף גבוה עבור עבודתם, לעומת אחרים שיסתפקו בפחות. תקציב הוא ודאי שיקול מרכזי, אבל אל תהפכו אותו ליחידי, כי כמו שכולנו יודעים – הזול לא תמיד משתלם, והיקר לא תמיד הכי טוב.

שיהיה בהצלחה,
ובתיאבון.

דקלה פרידמן היא אדריכלית ומעצבת פנים.

נושאים קשורים: