מטפלת ביוגה ובהידרותרפיה לתינוקות העלתה לעמוד האישי שלה בפייסבוק סרטון, שתוך שלושה ימים גרף עשרים אלף צפיות. הסיבה לעניין המיוחד שגילו בה הגולשים טמונה בתרגילים שהיא מבצעת עם התינוק דביר בן השלושה שבועות. בסרטון היא נראית מניפה אותו מעל הבריכה, מתרגלת עמו הליכה, מושיבה אותו על כף ידה ואף הופכת ומנענעת אותו מעל המים כשראשו נמצא למטה.

הטיפול בדביר בן השלושה שבועות:

גולשים רבים נחרדו משיטתה של סופיה רוטנפלד, וכתבו בזעם שמדובר בסיכון בריאות התינוק ובהתעללות של ממש – אחת הגולשות טענה כי "זה מזעזע מאוד, והכי מזעזע שהורים נותנים יד לדבר החולני הזה". מנגד היו מגיבים שהביעו תמיכה בשיטה, ואף סיפרו כי התנסו בה דרכה: "אני מכירה באופן אישי תינוקות וילדים שזכו להיות בידיים של סופיה, והילדים מפותחים פיזית, רגשית ומנטלית מעל הממוצע", כתבה גולשת אחרת.

בתגובות הפוסט, הסבירה רוטנפלד כי מדובר בשיטה ל"שימור ופיתוח של רפלקסים המולדים לפי עקרונות היוגה". היא הגיבה לאחת התגובות בה נטען כי היא מטלטלת את התינוק, וכתבה כי "טלטול זה ניעור. אם תתבונן לעומק אין אף ניעור, אלא כל הגוף זז כיחידה אחת מתוכננת ומחושבת". יש לציין כי התינוק דביר לא נראה בוכה או מפוחד במהלך התיעוד הקצר.
 
פנינו למספר מומחי טיפול בילדים ורופאים, שהציגו טענות שונות בעד ונגד שיטת הטיפול השנויה במחלוקת. גליה אבירם, פיזיותרפיסטית של פגים ותינוקות בבית חולים העמק בעפולה, מציינת כי אינה מתמחה ביוגה לתינוקות, אבל לדעתה "מדובר במשהו שלא הייתי עושה אצלי במחלקה, ואם הייתי רואה אבא או אימא עושה פעולה כזו – הייתי ממש מתנגדת לכך. לפעוט ולתינוק יש יכולות מוטוריות מסוימות, ויוגה כזו על פניו כלל לא מתאימה לגיל ולמצב העצמות. אני כאם וכסבתא לא הייתי חושבת לרגע לשלוח לטיפול כזה".

גם אורית פישר, מומחית בפיזיותרפיה נוירו-התפתחותית והידרותרפיסטית בבית איזי שפירא, הביעה התנגדות עזה לשיטתה של רוטנפלד. "כל אדם בר דעת חווה זעזוע עמוק מצפייה בסרטון זה. טלטול התינוק, תוך ביצוע תנועות חדות ומהירות, עלול לגרום לנזק רב. כל רקמות גופו רכות מאוד, הגולגולת רכה, העצמות עדינות, כלי הדם קטנים ועדינים מאוד והם עלולים להיקרע כתוצאה מהטלטול, ולגרום לדימומים פנימיים", היא טוענת.

פישר מדגישה כי "תרגילי מתיחה וגמישות פאסיביים, שלהוסיף חטא על פשע נעשים תוך כדי טלטול, גורמים להגדלת טווחי התנועה של התינוק ולשינוי מהיר מידי בתנועתיות, עד כדי הפרעה ליציבות התינוק, שתביא לאיחור התפתחותי. תליית התינוק תוך אחיזה בכפות ידיו יחד עם השפעת כוח הכובד עליו, יוצרת מתיחת יתר של מפרק הכתף, עוד לפני שניתנה לו הזדמנות לפתח חוזק ויכולת ייצוב שרירי".
 

"ביילוד בבתי חולים גם משתמשים בשיטות כאלו". בייבי יוגה (צילום ארכיון: ראובן קסטרו)

 
פישר מתנגדת לטענה כי מדובר בפיתוח תנועתי. "בגיל שלושה שבועות תפקודו התנועתי של התינוק הוא רפלקסיבי. גירוי של מגע בכפות רגליו במנח אנכי יגרור תגובה של יישור הרגליים ו'עמידה', ועם הטיית גופו מעט קדימה הוא יבצע תנועות 'הליכה'. אין תכלית בגירוי רפלקסים אלה", היא טוענת ומוסיפה כי "ה'הליכה' בגיל הזה איננה מעידה על יכולת תנועתית מרשימה ומיוחדת, ואיננה תורמת דבר להליכה העצמאית, הרצינית והנשלטת אותה ירכוש התינוק בהמשך ההתפתחות. יותר מכך, גירוי יתר לזקיפות בגיל צעיר כל כך, יחבל ברכישת השליטה בגוו, הנבנית בהדרגה".

גם יעל רבינוביץ', מורה ליוגה ולבייבי יוגה שעברה גם הכשרה בשיקום תנועתי במכון וינגייט, יוצאת נגד השיטה. "צריך להבין מהיכן השיטה הגיעה. מדובר במטפל רוסי שהמציא אותה. היה לו ילד פגוע והוא טיפל בו ובעוד ילדים פגועים על ידי השיטה הזו ובאמת הגיע לתוצאות יפות. אבל כמטפלת ביוגה ובבייבי יוגה, אני ממש נגד. כשעושים יוגה לתינוקות עושים אותה בעדינות רבה מאוד. מרימים קצת את היד, קצת את הרגל. בשום פנים ואופן לא מטלטלים תינוק. המוח שלו פגיע, הגולגולת לא סגורה. זה ממש אסור".
 

"רקמות הגוף של התינוק רכות מאוד". תינוק עם מוצץ (צילום: SHUTTERSTOCK)

לעומת המתנגדים לשיטה, ד', מומחה ליוגה, לא התרגש מההנפות של רוטנפלד בעת הצפייה בסרטון. "ביילוד בבתי חולים גם משתמשים בשיטות כאלו כדי לעורר את התינוק. כלומר, יש הבדל גדול באנטומיה בין מבוגר לתינוק, והטיפולים הם אחרים. לכן לא כל כך מהר צריך להיבהל ממעשים כאלו. אני מודע לכך שזה לא נראה טוב ולא בטוח שהייתי מעלה סרטון כזה לפייסבוק, אבל יש הבדל גדול בין רפואה לבין צילום שנראה יפה. ויש אכן שיטה כזו ביוגה לתינוקות".

תגובתה של סופיה רוטנפלד: "זו לא שיטה רוסית ואני לא מעוניינת להגיב בפורום כזה".