העוזרת הפרלמנטרית ויד ימינו של השר לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר שנפטר בחודש אוגוסט האחרון, איילת אזולאי, הורשעה היום (ב') בעבירה של מרמה והפרת אמונים במסגרת כתב האישום שהוגש בפרשת השוחד בה הואשמו בן אליזער ואנשי העסקים אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן.

בכתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, נטען כי אזולאי סייעה לבן אליעזר לבצע את העבירות הפליליות שיוחסו לו בכתב האישום. "איילת אזולאי עבדה תחת בן אליעזר בתפקידיו השונים החל משנת 1992 כמזכירה, עוזרת, מנהלת לשכה ויועצת פרלמנטרית. בכל אחד מתפקידיה הייתה אזולאי עובדת ציבור. במהלך התקופה הרלוונטית לכתב האישום, הייתה אזולאי יד ימינו ובת בריתו של בן אליעזר, קידמה את אינטרסיו, ובמקביל את שלה, ופעלה כזרועו הארוכה", צויין בכתב האישום.

פרקליטה של אזולאי הודיע כי יבקש מבית המשפט לבטל את הרשעתה ולהסתפק בעונש של שעות לתועלת הציבור. השופט קבע, ששירות המבחן יערוך תסקיר לאזולאי ויתייחס לבקשת ביטול ההרשעה.

לפני יותר משנה הגישה פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד השר לשעבר בן אליעזר ונגד חמישה נאשמים נוספים. מדובר בחמש פרשיות שעניינן עבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה, הפרת אמונים ועבירות מס.

קו ההגנה המרכזי של חמשת הנאשמים הוא, כי אם הועברו אי אלו כספים, הרי שמדובר במחוות על בסיס חברי ולא שוחד. הדיון אודות אופי הכספים, העברתם והייעוד שלהם אמור היה להתקיים עם העד המרכזי פואד, השר אליו הועברו הכספים.

אזולאי הייתה יד ימינו ובת בריתו של בן אליעזר. (צילום: פלאש 90)

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורך הדין שרון כהנא וסוזנה שור, בן אליעזר דרש וקיבל סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו, מאנשי עסקים שונים. בכספים אלה רכש, בין היתר, נכסי נדל"ן. בן אליעזר המיר ללא דיווח ותוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה, מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים, אותו החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק.

כמו כן, בן אליעזר מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, ולא הגיש דוחות לרשות המסים, תוך שהוא מעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

אברהם נניקשוילי וג'קי בן זקן הינם אנשי עסקים העוסקים בתחומי האנרגיה והנדל"ן, בישראל ובחו"ל. בשנות התשעים היה בן זקן פעיל של בן אליעזר במפלגת העבודה. ברבות השנים, ועם הפיכתו של בן זקן לאיש עסקים, הפכו הקשרים בין השניים לקשרים אינטרסנטיים.

בן זקן הקפיד לשמור על קשרים גם עם אזולאי, אותה הכיר מימיו כפעיל פוליטי. נניקשוילי ובן זקן היו שותפים בשורה של חברות בישראל, בהן חברת מנופים פיננסים לישראל בע"מ, וחברת שמן משאבי נפט וגז בע"מ.
רוי מוצפי הינו איש עסקים העוסק בתחומי הנדל"ן והטקסטיל, בישראל ובחו"ל. צ'רלי יהודה הוא בנקאי לשעבר ומכר ותיק של בן אליעזר, אותו הכיר באמצעות מוצפי.