"בג"ץ שבר את הכלים בהתערבותו הגסה במינויים בצה"ל" – כך אמר לפני זמן קצר (ב') אל"מ במילואים ח"כ מוטי יוגב, בתגובה להחלטתם של שופטי בג"ץ בעניינו של הרב אייל קרים. על פי החלטתם, הרב צריך להגיש בתוך יומיים תצהיר שיבהיר את עמדתו לפסיקות ההלכה שלו, ואם לא יצהיר שטעה בהתבטאויותיו כלפי הומוסקסואלים ונשים, מינויו לתפקיד הרב הצבאי הראשי ייפסל. במקביל, הוחלט בצה"ל כי טקס חילופי הרב הצבאי הראשי יידחה למועד לא ידוע.

החלטת שופטי בג"ץ מגיעה בעקבות העתירה של חברות הכנסת מסיעת מרצ – זהבה גלאון, מיכל רוזין ותמר זנדברג נגד מינויו של הרב קרים, זאת בשל התבטאויותיו לאורך השנים שכללו "גילויים קשים של הומופוביה, מיזוגניה וקסנופוביה", לדברי הח"כיות.

"כניעת בג"ץ לעמדות השמאל הקיצוני, זה אקטביזם שיפוטי גס ובוטה ופגיעה קשה בדמוקרטיה הישראלית, במדינת ישראל, בצה"ל ובמפקדיו", הוסיף יוגב. "זו מלחמה של הרשות השופטת ברשויות הנבחרות: המבצעת והמחוקקת", ציין.

"בג"צ שבר את הכלים". ח"כ מוטי יוגב. (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

"שופטי בג״צ החליטו שהם מבינים טוב יותר מהרמטכ״ל במינויי מפקדים", אמר שחר החינוך נפתלי בנט. "למען הסר ספק: בית המשפט לא ממנה רמטכ"ל, לא ממנה שר ביטחון ולא ממנה רב צבאי שאושר על ידי הרמטכ"ל.
תפקידו לשפוט על פי החוק שמחוקקת הכנסת", ציין.

"פסיקת בג״ץ בנוגע לרבצ״ר היא שערוריה", אמר השר אורי אריאל שפנה לרב ואמר "הרב קרים, אל תסכים לסתימת הפיות ואל תחזור בך מפסיקות הלכתיות שאתה מאמין בהם. היום זה אתה מחר זה כולנו".

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב להחלטת בג"ץ וקרא לרב קרים לא לחזור בו מפסיקותיו ההלכתיות. "נעמוד מאחוריו ונילחם בכל הכח על המינוי שלו, על זכותם של רבנים לפסוק הלכה ונגד בולשביזם. לנאור יש מונופול על השכל, הערכים והמוסר? מי החליט שעמדה שלה ביחס לדבריו של הרבצ"ר נכונה יותר מעמדת הרמטכ"ל. משהו רע מאוד עובר על בג"ץ. מגלומניות ובעיקר זלזול ברשות המחוקקת והמבצעת ואצבע קלה מידי על ההדק", אמר סמוטריץ'.

"היום זה אתה מחר זה כולנו". השר אורי אריאל. (צילום: אמיר מאירי)

מזכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר, אמר בתגובה כי "החלטת בג"צ היא חרפה. הרב קרים, הינו דמות ראויה לתפקיד הרבצ"ר, איש בעל קומה. הרב קרים צריך להמשיך בדרך ממנה הוא התחיל בפסיקות הלכתיות ולהוביל את הציבור בעם ישראל בדרך איתנה. עם ישראל עומד מאחוריך. אל תחזור בך".

מסיעת ש״ס נמסר בתגובה כי ״חשוב לשמור על עצמאות הרבנים ואסור להתערב בפסיקותיהם. אנו מוטרדים מהניסיון להתערב בשיקול דעת הרבנים. זהו תקדים מסוכן מאד שעלול להביא לאיבוד אמון הציבור״.

מנגד אמרה ח"כ גלאון כי ״ההחלטה המשמעותית של בג״ץ נועצת את ההשלכות לאמירות הנוראיות של הרב קרים, ולא מותירה למוסד הרבצ״ר ליפול לידי הומופוב, גזען ושונא זרים. מדובר בתפקיד חשוב, בכיר ורגיש הנושא אופי ציבורי משמעותי ומרחיק לכת, והדברים המקוממים של קרים פשוט לא מאפשרים למנותו. אני מברכת על ההחלטה האמיצה ועל הדברים הנוקבים של השופטים".
 

"הדברים המקוממים של קרים פשוט לא מאפשרים למנותו". ח"כ זהבה גלאון (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

גם ח"כ רוזין בירכה על ההחלטה ואמרה: "ניצחנו הבוקר את קולות ‏השוביניזם והגזענות. בג"ץ בהחלטה תקדימית לעצור את מינויו של הרבצ״ר בעקבות העתירה שהגשנו. זו אמירה ערכית ומסר מוסרי חשוב לצה"ל ולחיילות והחיילים המשרתים בו. רב ראשי צבאי הוא דמות שמסמלת ערכיות ומוסר ולא יכול להחזיק בדעות גזעניות שוביניסטיות ופוגעניות. אנחנו נמשיך להיאבק כנגד כל אדם או מוסד שמבקש להדיר או לפגוע במאבק לחברה צודקת, שוויונית והוגנת".

ח"כ זנדברג, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה לאחר הפסיקה: "עוד ניצחון קטן בדרך. בג"ץ קיבל את העמדה שלנו -אדם שמטיף לאונס לא יכול להיות הרב הצבאי הראשי. יום לפני היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים בג"ץ שלח מסר חשוב לנשים בישראל ולחברה הישראלית כולה".

ח"כ זנדברג: "עוד ניצחון קטן בדרך"

"יש לחסום את דרכם של רבנים חשוכים וקיצוניים אל שורות צה"ל ולנדותם אל שולי החברה הישראלית", אמרה ח"כ קסניה סבטלובה. "אין לרב קרים המבטא עמדות שלילות כלפי נשים מקום בצבא המקיים שוויון מלא לנשים ולגברים כאחד.

חברות הכנסת מרב מיכאלי ויעל גרמן, יושבות ראש משותפות של השדולה הגאה בכנסת, בירכו על ההחלטה ש"מעידה שצה"ל לא יקבל שום סוג של גזענות ושנאת להט"ב בשורותיו. אדם שדוגל בהדרת אוכלוסיה שלמה על בסיס נטייתה המינית לא יכול לשמש כרב של כולן וכולם ולא צריך לשאת במשרה ציבורית".

בעתירתן של חברות הכנסת ממרצ נכתב כי "מאמירותיו של הרב קרים, עולה שנאת נשים יוקדת וחמורה, הומופוביה וחוסר סובלנות משווע כלפי הקהילה הלהט"בית, ושנאת זרים וגזענות אשר אין להן מקום בחברה הישראלית ובצה"ל בפרט. המדובר בתפקיד חשוב, בכיר ורגיש הנושא אופי ציבורי משמעותי ומרחיק לכת".
 

"מאמירותיו של הרב קרים, עולה שנאת נשים יוקדת וחמורה". ח"כ מרב מיכאלי (צילום: באדיבות עיריית באר שבע)

"תפיסת עולמו של הרב קרים כלפי חיילים שאינם יהודיים (ובפרט דרוזים ובדואים) המשרתים בצה"ל, מדאיגה", נכתב עוד בעתירה. "בעניינם פסק בעבר הרב קרים כי אלה 'משרתים נאמנה את עמנו', אך 'חיינו קודמים'. דברים מקוממים אלה, מפיו של מי שתפקידו 'לאחד את השורות' בקרב החיילים הלוחמים זה לצד זה, פשוט אינם מאפשרים למנותו לתפקיד. ויובהר, מתוקף תפקידו כרב הצבאי הראשי, הרב קרים יהיה אחראי להספקת שירותי דת גם לחיילים וחיילות המשתייכים למגזרים אותם הכפיש בדבריו", הוסיפו.

את ההומוסקסואלים הגדיר הרב קרים "אנשים חולים או בעלי מום, אשר יש 'לעזור להם להיחלץ ממצבם, עם הרבה רגישות וסבלנות'". לגבי השאלה "האם מותר בימינו לחייל צה"ל לאנוס בחורות בזמן לוחמה, או שדבר זה אסור?", ענה כי "אף שהתחברות אל גויה היא דבר חמור מאוד, הוא הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים מאחר שהצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו". עוד פסק כי מחבלים מתאבדים שנפצעו יש להרוג, פסיקה שנוגדת את פקודות הצבא.

ממקורביו של הרב נמסר כי "הרב איל קרים חיוה את דעתו ביחס לשאלות שהופנו אליו לפני כ-14 שנים בהיותו רב ואזרח. תשובותיו ניתנו בהקשר הלכתי, והניסיון להוציא את דבריו מהקשרם המקורי הוא ניסיון למחוק עמדות יסוד בתנ"ך ובהלכה היהודית".
 

"הבהיר בצורה מפורשת, פעמים רבות, שישנן הלכות שאינן נוהגות או מצויות בזמן הזה". הרב קרים (צילום: אורן בן חקון)

עוד מסרו מקורביו כי "הרב קרים הבהיר בצורה מפורשת, פעמים רבות, שישנן הלכות שאינן נוהגות או מצויות בזמן הזה, בדומה לדברי חכמים בעניין 'עין תחת עין'. הרב הבהיר שאונס הינה פעולה פסולה שאיננה מותרת. לפני מספר חודשים נפגש הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי אייזנקוט, עם הרב קרים, שמע את עמדתו בסוגיות אלו ואישרר את מינויו לתפקיד הרב הראשי לצה"ל. הרב קרים הוא לוחם ומפקד רב-זכויות ביחידות העילית של צבא ההגנה לישראל".  

"הרב מכיר בשונות ובמגוון הקיים בין חיילי צה"ל, ובתרומה החשובה של כל חייל וחיילת המשרתים בצה"ל, ללא קשר לנטייתו המינית או לעדה והלאום אליו הוא משתייך, אהבת ישראל היא נר לרגליו, וברוח זו הוא מתכוון למלא את תפקידו", טענו מקורביו.