הפעם זה סופי. הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר, יועמד לדין ויתמודד עם ההאשמות נגדו – כך קבע היום (ה') שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יועד הכהן. השופט דחה את בקשתו של הרב מצגר לבטל את כתב האישום נגדו, על בסיס טענותיו להגנה מן הצדק ולאפליה לרעה.
 
הרב הראשי לשעבר מואשם כי קיבל שוחד בסך עשרה מיליון שקלים עת כיהן כרב הראשי של ישראל, בתמורה לקידום עניינים מצדו. הוא הואשם כמו כן בגניבה בידי מורשה, הלבנת הון ועבירות נוספות. מצגר טען כטענות מקדמיות, בטרם פתיחת ההתדיינות המשפטית, לאפליה ולאכיפה בררנית, בטענה שרק נגדו הוגש כתב אישום בעוד שנגד החשודים בנתינת השוחד – לא הוגש.
 

על ספסל הנאשמים. מצגר בבית המשפט בירושלים (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)

בית המשפט המחוזי דחה את טענתו וקבע שלא מדובר ב"קבוצת שוויון": "עובד הציבור מקבל-השוחד עומד מבחינה משפטית, ערכית ומוסרית על מישור שונה מיתר המעורבים, שכן המטרה המרכזית של האיסור הפלילי לקבל שוחד הנה להבטיח את טוהר המידות בשירות הציבורי ואת אמון הציבור בו", קבע כבוד השופט יועד הכהן. "אין בכך כדי למעט מהחומרה שיש לייחס למעשיו של נותן-השוחד, של מתווך-השוחד ושל מי שמעורב בעניין בדרך אחרת. ואולם, מקבל-השוחד הינו בסופו של יום השחקן הראשי על הבמה", אמר השופט.

למצגר מעורבות מרכזית בכל פרטי הפרשה, המגולמים בשמונת סעיפי כתב האישום שלו, בעוד יתר החשודים המעורבים, קשורים בסעיף או שניים בלבד. הפרקליטות הודיעה לבית המשפט כי בכוונתה להעמיד לדין חלק מן המעורבים בפרשה בכתב אישום מאוחד, בכפוף לקיום ישיבות שימוע בחודש זה ובחודש הבא. הדיונים בבית המשפט בעניינו של מצגר יחלו בעוד כחודשיים.

נושאים קשורים: