כיצד הגיעו משוריינים אמריקאיים לידי חיזבאללה? שאלה זו מעסיקה גורמי ביטחון בארה"ב לאחר שבסוף השבוע האחרון התפרסמו ברחבי הרשת תמונות שבהן נראית תהלוכה של אנשי הארגון בעיר קוסייר שבסוריה, כשהם רכובים על נגמ"שים מסוג M113.

אחד הציוצים בטוויטר שבו נראים לוחמי חיזבאללה על נגמ"שי M113
 


על פי הפרסום בוושינגטון פוסט, אחת ההשערות היא שהארגון השיעי הקיצוני שם ידו על נגמ"שים של הצבא הלבנוני, שנמסרו לו על ידי ארה"ב. בדומה לישראל, גם צבא לבנון זוכה לסיוע ביטחוני רב מארה"ב. בקיץ האחרון קיבל צבא לבנון עשרות תותחים, משוריינים, מקלעי רימונים וכאלף טון של תחמושת בשווי של כ-50 מיליון דולר, זאת כדי לחזק את המדינה במאבק נגד ארגונים קיצוניים.

מקרים של הברחת נשק מלבנון לסוריה הפכו לשגרה, אך מקרים שבהם נצפו אמצעי לחימה אמריקאיים בסכסוך בסוריה נחשבים עד כה לנדירים. בציוץ בטוויטר הכחיש הצבא הלבנוני כי נגמ"שי M113 נגנבו ממנו. גורם רשמי במחלקת המדינה של ארה"ב, שביקש לשמור על אלמוניותו, אישר את טענת הצבא הלבנוני בשיחה עם וושינגטון פוסט.

"הצבא הלבנוני פרסם בפובמי כי נגמש"י ה-M113 שתמונותיהם הופצו ברשת מעולם לא היוו חלק מהציוד שלהם", אמר הגורם. לדבריו, "ההערכה הראשונית שלנו עומדת בקנה אחד עם טענתם: מקורם של נגמ"שי ה-M113 שבידי חיזבאללה ככל הנראה אינו בצבא לבנון. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם עמיתינו בפנטגון ובמערך המודיעין כדי לפתור את הסוגיה".