שר הביטחון אביגדור ליברמן נאם הבוקר (ה') בכנס איגוד דוברי הרשויות המקומיות בישראל, והתייחס לסערה סביב דבריו בנוגע להקפאה בגושי ההתיישבות. "אין שום ביטחון ושום דבר לא בכיס שלנו צריך לנסות להגיע למדיניות מוסכמת עם הממשל החדש", אמר ליברמן.

ליברמן בכנס איגוד דוברי הרשויות המקומיות באשדוד (צילום: Newsenders)
 


"כשאני מסתכל ארבע שנים אחורה ואני מנסה לעשות חשבון פשוט מה קרה בהתיישבות בארבע שנים לצערי התוצאות הן לא טובות, הן תוצאות דלות מאוד וכשאני שואל את עצמי למה לא הצלחנו בארבע השנים האחרונות באמת לפתח את מפעל ההתיישבות כפי שהיינו רוצים, כפי שהיינו צריכים. לפתח את ההתיישבות. הסיבה המרכזית היא חוסר הצלחה להגיע לתיאום עם ארה"ב.

לדבריו, "אם אני צריך לנקוב בסיבה המרכזית למה לא הצלחנו לפתח את ההתיישבות כפי שאני רוצה, זה קודם כל בגלל הכישלון  להגיע למדיניות מתואמת עם הממשל האמריקאי. לכן כמו שאמרתי, במקום להבטיח ונסות לקבוע עובדות בשטח, במקום להתלהם, חייבים להבין שהגיע ממשל חדש ולנסות כמה שיותר מהר לגבש יחד אתם את המדיניות החדשה ביהודה ושומרון.

ליברמן בכנס איגוד דוברי הרשויות המקומיות (צילום: לירון מולדובן)

שר הביטחון תקף בחריפות את סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי שגינתה אמש את דבריו. "אני רוצה להדגיש שחלק מהאנשים במערכת הפוליטית כמו סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, אם היא לא תתקוף אותי אף אחד לא יחשוד בקיומה. אף אחד גם לא בדיוק מבין מה היא עושה שם במשרד החוץ, לא בטוח שבמשרד החוץ מודעים לקיומה של סגנית השר, אז כל התקפה מצדה היא הוכחה לכל צדקת מעשיי"

"אנשים עמונה הם אנשי חוק שמכבדים את מדינת ישראל זה לא אשמתם. זה לא שמישהו רץ והשתלט על גבעה זאת טעות שהמדינה בנתה על קרקע פרטית. צריך להבין את המתיישבים ואני מבין אותם. צריך לחפש פתרונות מעשיים, לא מי יותר קדוש מהאפיפיור ומי הולך יותר ימינה. כל הניסיון הזה להסלים והתחרות בימין זה מה שגרם את הנזק. אני קורא לאחריות לא להתלהמות", אמר ליברמן.

"אף אחד לא יודע מה היא עושה". סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)

"יש ימין דוגמטי ויש ימין פופוליסטי ואני מייצג את הימין הפרגמטי. אנחנו לא נסחף אחרי הסיסמאות. אני מכבד את התפיסה של בנט אבל לי יש תפיסה אחרת לגמרי. צריך לבנות מערכת יחסים עם ארה"ב שתאפשר לפתח את ההתיישבות. מי שאמון על פינו עמונה היא ממשלת ישראל, שקודם כל מצייתת לחוק ואין סיכוי שלא נציית לחוק. צריך לעשות מאמץ מירבי אבל יכול להיות שזה לא יעזור בסופו של דבר", תקף את בנט.

ליברמן הבהיר כי הוא תומך במחאה בנוגע לעמונה, אך יצא בחריפות נגד כל גילוי של אלימות נגד כוחות הביטחון. "בישראל אנשים יוצאים להפגנה על הרבה מאוד דברים וכך נהוג במדינה דמוקרטית, בטח כשאנשים שלוקחים להם את הבית זאת הזכות שלהם להפגין ואני אקבל קול מחאה בהבנה. מה שאני לא אקבל בהבנה זה אלימות כלפי צה"ל או כלפי כוחות הביטחון. אפשר למחות צריך למחות ואפשר להבן את האנשים שלוקחים להם את הבית. אבל אסור שחיילי צה"ל יהיו במרכז הדיון האידאולוגי. תתקפו את שר הביטחון ואת הממשלה, לא את החיילים ואת כוחות הביטחון".

"התושבים לא אשמים, הממשלה אשמה". עמונה (צילום: יוסי אלוני)

שר הביטחון התייחס בדבריו גם לסערה סביב הקמת תאגיד השידור הציבורי, אך סירב לנקוט צד בסכסוך: "דעתי לא חשובה", אמר. "כשהצטרפנו לקואליציה חתמנו על מסמך. באנו לעבוד ולא להתנגח באף אחד. אנחנו אחראים על שני משרדים. בשאר הנושאים זה לא משנה אם אני מרוצה מחוק ההסדרה או לא מרוצה, אנחנו נלך עם החלטת הקואליציה. גם פה כל מה שתהיה עמדת הקואליציה אנחנו נתמוך".

בנוגע להתחמשות הרוסים במלחמה בסוריה "אין לנו מה לחשוש יש תיאום בין צבא רוסיה לצה"ל אנחנו לא מחפשים שום חיכוך מיותר וגם הרוסים לא מחפשים עימות עם ישראל ולהיפך. כל האזור מתחיל להיות צפוף מאוד, הרוסים הצרפתים האנגלים. יש פה מעורבות של המעצמות הגדולות טורקיה איראן ואחרים. כל המציאות הזאת של נוכחות צבאית מכל הסוגים לא מוסיפה לשקט ולנחת אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש".
 
אתמול, בתדרוך לכתבים, התייחס שר הביטחון בהרחבה לבחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, ואמר כי הוא מוכן להקפיא את הבנייה בגושים. ליברמן, תושב ההתנחלות נוקדים, אמר כי מבחינתו הוא מסכים שאפילו ביישוב שלו לא תימשך הבניה. "המחויבות העליונה היא להגיע להסכמות עם הממשל החדש על סוגיית ההתיישבות היהודית. אני מכוון לאשרור מכתב בוש-שרון. זה הסדר ביניים. אם נקבל אשרור מהממשל החדש לנוסחת בוש-שרון, צריך לקחת את זה בשתי ידיים ולא לבנות יותר מחוץ לגושים, אחד לאחד לפי אותה חליפת מכתבים. ברור שלא נוכל לבנות מחוץ לגושים".

בתגובה לדבריו תקפו בימין בחריפות ואילו בשמאל חגגו את הצהרותיו שעולות בקנה אחד עם עמדותיהם. הבוקר תקפה השרה רגב את ליברמן "לא להפסיק לבנות" – "No pause – keep moving forward", זו העמדה של הנשיא הנבחר של ארה"ב. וסוף סוף היא גם תואמת את עמדת מפלגת השלטון בישראל ורוב הציבור הישראלי.
דברי ליברמן אתמול הם פגיעה ברצון הבוחר והם מייצגים אולי את עצמו. הגבלת התיישבות יהודית לגושים ולתחומי מושב שייכת לעבר ולגלות. השר ליברמן, אנחנו כבר לא שם".

"ליברמן צודק". בשמאל חגגו לאחר דבריו של שר הביטחון (צילום: אמיר מאירי)

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת ח״כ יואב קיש וח״כ בצלאל סמוטריץ' זעמו על הצהרתו ואמרו כי "מדובר בטעות אסטרטגית. סוגיית ההתיישבות ביו"ש מסורה לממשלה כולה ולא לשר הביטחון לבדו. אין שום סיבה שממשלת ימין תאמץ את התכנית המדינית של השמאל".

"הצהרות שר הביטחון על עסקה עם הנשיא הנבחר טראמפ הן על דעת עצמו בלבד ואינן משקפות את עמדת הממשלה", אמרה סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי. "הממשל החדש וממשלת ישראל יתחילו הליך הידברות כמקובל עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן וכל הגבלה של הזכות הישראלית לבנייה פוגעת באינטרסים הישראליים בעת הזאת".

חוק ההסדרה והמאבק על עמונה: צעד אחר צעד

 
בשמאל בירכו על ההתבטאות, אך פקפקו בסיכוי של המהלך לצאת אל הפועל. ״אם ליברמן דבק בהצעתו, הרי שמדובר באסטרטגיה נכונה לשמירה על ישראל יהודית ודמוקרטית בגבולות מוכרים", אמר ח"כ עמיר פרץ. "עם זאת, מילותיו של שר הביטחון ימדדו אך ורק במעשיו. זאת מאחר שהצעתו להקפאה מחוץ לגושים בהתאם למתווה הנשיא בוש, עולה זמן קצר בלבד לאחר שהצביע להסדיר את מעמדם של המאחזים הבלתי-חוקיים, אשר ישראל התחייבה לפרק בפני אותו נשיא״, הוסיף פרץ.

"ליברמן צודק", אמרה ח"כ ציפי לבני. "במקום להתפרע בעמונה – ישראל צריכה לעגן מול האמריקאים את ההתחייבות שהשגנו בתקופת שרון מממשל בוש – נגד זכות השיבה ובעד השמירה על הגושים. נתניהו פגע בזה בהתנהלותו. בשביל זה צריך להבהיר שישראל תשמור על  הגושים ולא על מה שמחוץ לגדר. הממשלה הקריבה בחקיקה היום את האינטרסים המדיניים והביטחוניים שלנו בשביל כמה עשרות בתים על גבעה מבודדת", תקפה לבני.

נושאים קשורים: